GündemKoronavirüs SalgınıManşetSağlıkTürkiye

Esenboğa Havalimanı’nda koronavirüs alarmı

0

Türk Hava Yolları’nın Tahran‘dan havalanarak İstanbul‘a gelmek üzere hareket eden TK879 sefer sayılı yolcu uçağının Koronavirüs (Covid-19) şüphesiyle Ankara’ya acil iniş yaptı. Esenboğa Havalimanı‘nda olağanüstü hal ilan edildiği bildirildi. Uçakta 132 yolcu bulunduğu ve yapılan taramada 12 yolcunun vücut ısısının kritik seviyenin üzerinde olduğu belirtiliyor.

AirportHaber’in aktardığına göre; uçaktaki bir yolcuda Koronavirüs (Kovid-19) belirtileri olduğu ve uçuş ekibinin acil iniş kararı aldığı öğrenildi. Uçağı karşılamak üzere çok sayıda sağlık ekibi hazır bulunduruldu. TC-LOE kuyruk tescilli A330-300 tipi uçağın 10:45 sularında Esenboğa Havalimanı’na indiği ve tüm yolcuların taramadan geçirildiği belirtildi.

 

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından yayımlanan talimatla Türk şirketlerinin yalnızca İran’dan sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının taşınmasına izin verilmişti. Bu talimat doğrultusunda Koronavirüs (Kovid-19) şüphesiyle karantinaya alınan yolcunun Türk kimlikli olma olasılığının yüksek olduğu kaydedildi.

Sağlık Bakanlığı’ndan jet yalanlama

Sağlık Bakanlığı haberler üzerine açıklama yaparak İran’daki Türkiye vatandaşlarını getirmek için özel bir sefer düzenlendiğini ve tüm yolcuların 14 gün gözlem altında tutulacağını belirtti.

Bakan Fahrettin Koca imzasıyla yapılan açıklama şöyle:

“Bilindiği üzere, 23 Şubattan itibaren, komşumuz İran’la kara, demir ve havayolu geçişleri durdurulmuştur. Kara sınırlarımız karşılıklı olarak kapalıdır ancak havayoluyla ülkemizden İran’a dönmek isteyen İran vatandaşları için dönüşler devam etmektedir.  İran’dan ülkemize dönmek isteyen Türk vatandaşları için ise özel bir sefer düzenlenmiştir. İran’dan bu seferle ülkemize gelen Türk vatandaşları 14 gün süreyle gözlem altında tutulacaktır.
Bu çerçevede THY’ye ait TK879 sefer sayılı Tahran uçağının Ankara’ya inişi planlanmıştır. Uçakta bulunan 132 Türk yolcu ve mürettebat ilk kontrolleri ve karantina süreçleri için daha önce boşaltılmış ve karantina hastanesi olarak hazırlanmış olan Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesi’ne nakledilecektir. Yolcuların detaylı sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra numuneleri alınarak Ulusal Viroloji Laboratuvarı’mızda tahlilleri tamamlanacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

More in Gündem

You may also like

Comments

Comments are closed.