Bilim-Teknoloji

Ericsson artık yok

0

Japon teknoloji devi Sony, yüzde 50 ortaklığının bulunduğu Sony Ericsson firmasını İsveçli telekom şirketi Ericsson’dan tamamen satın aldı.

Sony, 1.1 milyar euro ödeyerek Sony Ericsson’ın tamamının sahibi oldu. Bu alım, aynı zamanda şirketin sahip olduğu patentleri de Sony’e geçirmiş oldu. Sony, Sony Ericsson’ı alarak cep telefonu üretme, lisans anlaşması yapma ve diğer tüm fikir haklarını da eline almış oldu.

Sony’nin Sony Ericsson’ı alacağı uzun zamandır konuşuluyordu. Özellikle kendi tablet ve oyun makinelerini üreten şirket, bu alımla birlikte telefon üretimini tamamen üstüne almış oldu.

Sony üst düzey yetkililerinden Howard Stringer, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, alımın Sony ve Ericsson için de faydalı olacağını dile getirdi.

Şirketten daha önce yapılan açıklamada satışlarının yüzde 80’inin Xperia serisi telefonlardan oluştuğu kaydedilmişti. Xperia serisi cihazlar Android işletim sistemini kullanıyor.

Sony Corporation ile Telefonaktiebolaget LM Ericsson’nin yarı yarıya sahip olduğu bir ortak girişim olan Sony Ericsson, Ekim 2001’de kurulmuştu.

Sony’den yapılan resmi açıklamadan satırbaşları:

– Yüzde 100 Sony’nin sahipliğinde bir şirket çok daha hızlı hareket edecek; telefonlar Sony’nin diğer cihazlarıyla tamamen entegre olabilecek.

– Alım için Ericsson’a 1.05 milyar euro ödendi.

– Ericsson ve Sony, bundan sonra da kablosuz bağlantı alanında farklı platformları birbirine bağlamak için çalışmalarını sürdürecek.

You may also like

Comments

Comments are closed.