TürkiyeGündemManşet

Canan Kaftancıoğlu’nun korumaları geri çekildi

0

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı doktor Canan Kaftancıoğlu’na yerel seçimlerden döneminde aldığı tehditler yüzünden Emniyet Müdürlüğü tarafından sağlanan koruma desteği sona erdirildi.

Korumalarına teşekkür etti

Kaftancıoğlu, korumalarının geri çekildiği haberini, 9 Kasım 2019 cumartesi günü saat 12:00’de İstanbul’da toplantı halindeyken öğrendi. Koruma Şube’ye bağlı iki memur toplantıyı yarıda keserek elden yaptıkları tebligatla, Kaftancıoğlu’nun koruma kararının kaldırıldığını kendisine tebliğ etti.

Kaftancıoğlu tebligatın altına kendi el yazısı ile koyduğu şerhde, “Koruma kararının kaldırılma gerekçesi tarafıma tebellüğ edilmemiş olup, başıma gelebilecek her türlü olayla ilgili İçişleri Bakanlığının sorumlu olduğunu kayıt altına alırım” notunu ekledi.

Tebligatı imzalamasının hemen ardından 10 dakika içinde Kaftancıoğlu’nun koruma polisleri, koruma şube tarafından geri çekildi.  Koruma kararının kaldırıldığının tebliğ edildiği metinde herhangi bir gerekçe bulunmadı.

Kaftancıoğlu, durumu sosyal medya hesabından, şöyle duyurdu: “Yaklaşık 2 yıldır gece gündüz demeden birlikte çalıştığımız ve ailemden biri olarak kabul ettiğim emniyet müdürlüğünün çok kıymetli mensuplarına en içten teşekkürlerimi sunarım. Karara gelince, benim için teferruattır demirden korksaydım trene binmezdim.”

Zeybek: Değişikliğin nedeni ne?

CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Zeybek’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması talebiyle ilettiği soruların bazıları şöyle:

*Farklı kesimler tarafından aleni bir biçimde kendisi ve ailesi hedef gösterilen, hedef gösterilmesinin akabinde çok kez ölüm tehditleri alan ve hatta yaklaşık bir ay önce özel koruma statüsüne yükseltilen CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu’nun koruma kararının kaldırılmasının gerekçesi nedir?

*Sayın Bakan; alınan bu karar ve yapılan bu gerekçesiz tebligat bilginiz dahilinde midir?

*Bu gerekçesiz tebligat ve koruma polislerinin geri çekilmesi bilginiz dahilinde gerçekleşmiş ise; 9 Kasım 2019 cumartesi günü saat 12:00’den itibaren CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu’nun güvenlik açısından karşılaşacağı olumsuz bir durumdan kim/kimler sorumlu olacaktır? Sorumluluğu üstleniyor musunuz?”

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.