Hafta SonuHaftasonuKöşe YazılarıManşetYazarlar

Orman diye diye (3): Fidan dike dike…

Tarım ve Orman Bakanlığı dosta güven ve mutluluk, düşmana korku ve kıskançlık verecek bir kampanyaya imza atacak birkaç gün içinde. 11.11 günü saat 11’de tam 11 milyon fidan dikilecek ve dünya rekorları alt üst olacak. Böylece güzel ülkemizin güzide halkına doğayı en çok seven, en bi çevreci hükümetin bu hükümet olduğunu, üç beş ağaçla uğraşmayıp tüm Türkiye’yi yeşile boğduklarını gösterecek bir hikaye daha yaratılacak.

Peki, olay bu kadar basit mi? Ya da başka açılardan bakıldığında görünen tablo da bunun tıpa tıp aynısı mı? Bakalım; sorular sorup yanıtlar arayalım.

Nereden çıktı bu 11.11. meselesi?

Rahatlıkla hatırlanacaktır, yaz aylarında bir yandan yangınlar bir yandan da Kazdağları’ndaki “Altıncı Filo” olayı genelde doğa ve özelde orman hassasiyetini zirveye ulaştırmış, hükümet ve özellikle Tarım ve Orman Bakanı son derece zor bir durumla karşı karşıya kalmıştı. Tam da o sıralarda, ne hikmetse sıradan vatandaşın biri, senede bir günü ağaç dikme[1] bayramı olarak ilan edip o gün tüm Türkiye’de ağaç diksek mealinde bir öneri getirmişti sosyal medya pazarında. Ve ne hikmetse Cumhurbaşkanı bu öneriyi olumlu karşılayıp alkışlamış ve fitili de ateşlemişti. Ancak unuttukları şey şuydu; Türkiye’nin zaten bir ağaç bayramı vardı ve neredeyse bütün dünyayla birlikte 21 Mart günü kutlanıyordu. Bir süre sonra işte bu 11.11 projesi çıktı ortaya. Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü yatıp kalkıp düşünerek bu ihtişamlı ve başka kimsenin aklına gelemeyecek kadar özgün projeyi ilan ettiler. Yetmedi, tam ben bu yazıyı yazarken bir de ne göreyim; 11 Kasım’ı “Milli Ağaçlandırma Günü” olarak ilan eden Cumhurbaşkanlığı Genelgesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Almanlar şimdi de kıskançlıktan çatlamasınlar da göreyim!

11 milyon fidan dikince ne olacak?

Öncelikle ormancılıkta fidan sayısı yalnızca fidanlık işlerinde kullanılır. Orman ve ormancılık açısından fidan ya da ağaç sayısının başlı başına hiçbir önemi yoktur. Orman bir ekosistemdir. Ağaç bu ekosistemin yalnızca bir bileşenidir. Ekosistemin diğer bileşenleri ve bunlar arasındaki ilişkilerdir ormanı orman yapan.

Diğer yandan bu projeyle ilgili bazı detaylar benim açımdan muamma. 11 milyon fidanın 2023 farklı noktada 3 saat içinde dikileceği söyleniyor. Bu noktalar nerelerdedir? Doğru saptanmış mıdır? Hangi noktalara hangi türler dikilecektir? Dikimler tekniğine uygun olarak yapılabilecek midir? Bu fidanlar hangi fidanlıklarda üretildi? Uygun fidanlar uygun ekolojik ortamlara mı dikilecek? Buna benzer bir yığın soru ortada öylece duruyor.

Bütün bu soruların çok makul yanıtlarının olduğunu düşünelim bir an için. Ve dikilen 11 milyon fidanının tamamının başarılı olacağını, hatta hemen orman olacağını kabul edelim.[2] Dikilen 11 milyon fidanın karşılığı ne kadar orman alanıdır, diye basit bir hesap yapabiliriz. Genellikle orman ağaçlandırmaları 2,5×2,5 m dikim aralıkları ile yapılır.[3] Bu şekilde 25 fidanla 100 metrekare alan ağaçlandırabiliriz. 11 milyon fidanla ise yalnızca 44 milyon metrekare alan ağaçlandırılabilir. Yani ormancılıkta kullanılan alan ölçü birimi ile yalnızca 4 bin 400 hektar. Hatırlatmakta fayda var; bu tür bir şova dönüştürülen fidan dikim kampanyası ile dikilen fidanların çoğu yaşamayacaktır. Ama %100 başarı elde edilebilecek bir kusursuzluk örneği yaratabilsek bile bunca patırtının karşılığı 4 bin 400 hektar. Oysa ormancılık örgütü 1946 yılından beri sessiz sedasız her yıl zaten ortalama 30 bin hektardan fazla ağaçlandırma yapıyor.[4]

Denilebilir ki halkın katılımı ile 11 milyon fidan dikmek hem bilinç artırmak hem de sorumluluk duygusu yaratmak açısından olumlu etki yapacaktır. Doğru! İyi de, bunun için zaten 21 Mart günümüz vardı. Neden o gün bir kenara itilip bu gün uyduruldu? Cevap olarak Yeni Türkiye sözlerini duyar gibi oluyorum. Ama “yeni” kavramı böyle bir şey değil, bilinsin isterim.

Projenin finansmanı neden bağışa dayalı?

Daha açık sorayım: Yurttaş zaten devlet bu hizmetleri yerine getirsin diye vergi ödemiyor mu? Devlet, aslında hiç ilgilenmemesi gereken, örneğin dinsel inanç konularına bunca kafa yorup bunca para harcarken (Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2019 yılı bütçesi 10 milyar 445 milyon lira civarında ve bu kurum yalnızca bir dinin bir mezhebine hizmet ediyor), halkın tamamını ve hatta bugün doğmamış olan çocukları bile ilgilendiren bir faaliyete kaynak tahsisinde elleri titriyor. Nereden mi çıkardım devletin ellerinin titrediğini? Yine devletin resmi raporlarından. Orman Genel Müdürlüğü tarafından ağaçlandırma tesis çalışmaları için 2016 yılında yaklaşık 146 milyon liralık harcama yapılmışken 2018 yılında bu miktarın 133 milyon liraya düştüğünü görüyoruz.[5]

İnsanın aklına ister istemez şu soru geliyor: 2018 yılında Orman Genel Müdürlüğü yalnızca 138 milyon liralık harcama ile yaklaşık 45 bin hektar ağaçlandırma yapmış. Peki ya Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesinin yalnızca %10’undan (1 milyar 45 milyon TL) tasarruf edilip bu kaynak ağaçlandırmaya aktarılsaydı ne olurdu? Diğer koşullar sabit kalmak kaydıyla 340 bin hektar daha ağaçlandırma yapılabilirdi. Fakat inanın mucizeler olsa ancak 4 bin 400 hektara karşılık gelecek bu 11 milyonun şaşaası olmazdı. Herhalde tarih bu dönemi gerçekler hiçbir şeydir, algı her şey diye yazacak.

Her zaman söylediğimi yinelemek istiyorum. Fidan dikmek kutsal bir iştir. Dikilen her fidanın topluma sayısız yararı olur. Ama neredeyse 75 yıldır yapılan işi sanki ilk defa yapıyormuş gibi algı yaratmaya çalışırsanız; ağaçlandırma gibi kutsal bir görevi doğal ormanlara verilen sayısız zararın alternatifi gibi göstermeye kalkarsanız, üstelik bunu bile devlet bütçesinden yapmak yerine yurttaşın üstüne yıkıp duruma sosyal farkındalık ve sorumluluk havası katmaya niyetlenirseniz samimiyet ve inandırıcılıktan uzaklaşırsınız. Bazıları bu gerçeği şimdi görmeyebilir. Fakat er ya da geç herkes gerçeği anlayacaktır. O nedenle, hazır yol yakınken, 200 yıla yaklaşan mesleki ve bilimsel birikimimizi daha fazla heba etmeyelim ve ormancılığımızı sağlıklı bir rotaya oturtalım. O rotada algı yaratacak şova dönük faaliyetlere ve abartılmış sayılara yer yok. O rotada ülkenin dağını, taşını, ağacını, suyunu, böceğini, kuşunu korumak ve geleceğe cıvıl cıvıl bir doğa bırakmak var. Sözüm siyasetçiye değil ormancı meslektaşlarıma, çünkü bu mesleğin hamurunda sadece ve sadece bu var.

[1] Ağaç değil fidan dikilir ama öneri o şekildeydi.

[2] Bilimsel olarak bu mümkün değil elbette. Sadece bir an öyle olduğunu düşünelim.

[3 Dikim aralığı dikilecek türe ve dikim alanının koşullarına göre değişebilir. Ben en yaygın dikim aralığını varsayıyorum.

[4] Ağaçlandırmalar ile ilgili detaylı bilgi için bu yazı dizisinin ikinci bölümü okunabilir.

[5] İlgili yıllara ait OGM Faaliyet Raporlarından alınan verilerdir.

Kategori: Hafta Sonu

ManşetTürkiye

AKP’nin 1 Kasım sonrası faaliyet raporu: Ölüm, tutuklama, el koyma

1 Kasım’dan sonraki 15 gün, AKP’nin bundan sonraki acımasızlığının işaretlerini veriyor. İktidar, Cemaat başta olmak üzere, Kürt hareketini ve sol-liberal entelektüelleri hedef almış görünüyor. Operasyonlar, soruşturmalar, tutuklamalar, gözaltı kararları, görev değişiklikleri birbirini izliyor.

İşte 1 Kasım’dan 15 Kasım’a kadar olan biten, gün gün, kısa kısa… :

15 KASIM

-Nusaybin’de beş çocuk annesi hamile bir kadın öldürüldü, 2 çocuk yaralandı

-Cizre’de bir vatandaş alışverişten dönerken sokak ortasında vuruldu

-Gaziantep’te IŞİD’in canlı bombası kendini patlattı, 4 yaralı var

-Gaziantep’te IŞİD sempatizanları araç konvoyu oluşturarak Paris Katliamı’nı kutladı

-CHP Milletvekili Mehmet Göker hakkında suç duyurusu. Gerekçe: Cumhurbaşkanına hakaret

 

14 KASIM

46

-Cizre’de sokağa çıkma yasağı ilan edildi

-Erciş’te gözaltına alınan iki muhabir tutuklandı

-Cemaat’in 13 televizyonu Türksat’tan çıkartıldı

-Oğuzeli’de, Suriye sınırı civarında IŞİD militanları askerle çatıştı

 

13 KASIM

47

 

-Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı ilan edildi

-Silvan’da sokağa çıkma yasağının 11. günü: 10 bin kişi evini terk etti. 10’u aşkın can kaybı, 17 yaralı, 40 gözaltı var…

-Silvan’da özel harekât polisleri nefret söylemli yazılamalar yaptı

-PKK’nın Lice’deki saldırısında 2 asker öldü

-Erciş’te çatışmalarda 1 asker öldü, 3 asker yaralandı

-Erciş’te 10 muhabir gözaltına alındı, DİHA ve İMC TV muhabirleri darp edildi

-Van-Muradiye’nin HDP’li Belediye Başkanı Safure Güneş’e soruşturma açıldı

-Gümrük Bakanlığı Rıza Sarraf’ı araştıran müfettişe inceleme başlattı

-Perihan Mağden’e soruşturma açıldı. Gerekçe: Cumhurbaşkanına hakaret

 

12 KASIM

-Beytüşşebap’ın bir kısmı ‘geçici özel güvenlik bölgesi’ ilan edildi

-Silvan’da Figen Yüksekdağ’ın üzerine ateş açıldı, Hüda Kaya darp edildi

-Sebahat Tuncel gözaltına alındı, yurtdışına çıkış yasağı konuldu

-85 Ergenekon sanığının yurt dışına çıkış yasağı kaldırıldı

-Gazeteci Fatih Yağmur karakola uğradı, gözaltına alındı

-NTV’nin sahibi Ferit Şahenk TV8’in %30’unu aldı, Acun’a ortak oldu

-İBB 1 milyon TL’ye kiraladığı yurtları TÜRGEV’e bedelsiz tahsis etti

-Akdeniz Üniversitesi Rektörü İsrafil Kurtcephe, paralelcilik şüphesiyle görevden alındı

-Artvin’deki sel felaketinde ölü sayısı üçe yükseldi. 2’si ağır 11 yaralı var

 

11 KASIM

-Silvan’daki olaylarda 5 yaşındaki Abdullah Güney ağır yaralandı

-HDP heyetinin Silvan’daki malum mahallelere girmesine müsaade edilmedi

-Polis, Hakkari’deki HDP milletvekillerine saldırdı, Abdullah Zeydan’ın eline kapsül, Selma Irmak’ın kulağına mermi isabet etti

-Polis Zaman binasını bastı, Özgür Bugün ve Özgür Millet gazetelerinin basılmasını engelledi

-Ekrem Dumanlı hakkında arama kararı çıkartıldı

-RTÜK, Tahir Elçi’nin sözleri nedeniyle CNN’e 700 bin TL para cezası kesti

-Ahmet Hakan’a saldırı şüphelisi Kamuran Ergin serbest bırakıldı

-Ahmet Altan iki ayrı soruşturma kapsamında ifade verdi. Gerekçe: Cumhurbaşkanına hakaret

 

10 KASIM

-PKK Diyarbakır-Silvan yolunda bir askeri araca saldırdı, 21 yaralı var

-PKK Silopi’de bir polis aracına saldırdı, 3 ölü var

-PKK Yüksekova’da askeri konvoya saldırdı, 1 asker öldü, 1 polis yaralandı

-Diyarbakır-Sur’da çatışmalar nedeniyle 4 cami ibadete kapatıldı

-İzmir’de “Silvan için oturma eylemi” yapan 14 kişi gözaltına alındı

-Eskişehir merkezli 5 ilde “Paralel Yapı” operasyonu, 25 kişi gözaltına alındı

-Adana Valiliği, her yıl düzenlenen”Dünya Rakı Festivali”ni yasakladı

-Ermeni öğrencilere TEOG’da Din Kültürü sınavı zorunluluğu getirildi

-IMF Türkiye için enflasyon tahminini “siyasi belirsizlik” nedeniyle yükseltti

-Sayıştay’ın Enerji Bakanlığı’na ait 667 bin ton kömürün kaybolduğunu açıkladı

-Aile Bakanlığı, devlet korumasındaki 21 Afgan çocuğun kaybolduğu kabul etti

-Cengiz Çandar’a soruçturma açıldı. Gerekçe: Cumhurbaşkanına hakaret

-Ertuğrul Özkök’ün hapsi istendi. Gerekçe: Cumhurbaşkanına hakaret

-Mehmet Altan’ın erişime engellenen yazısı için yaptığı itiraz reddedildi

-AB ilerleme raporu açıklandı: Türkiye’de savcılar ve hakimler siyasi baskı altında. Gazeteciler korkutuluyor, sindiriliyor.

 

9 KASIM

-Cizre’de bir roketatar mermisi Devlet Hastanesi’nin morguna isabet etti

-Fethullah Gülen ve Emre Uslu hakkında tutuklama kararı çıkarıldı

-İzmir’de “Paralel Yapı” operasyonundan gözaltına alınan 17 kişi tutuklandı

-Naksan Holding, TUSKON’dan ayrıldı.

-Kırşehir’de Ankara Katliamı’nı protesto eden iki kişi tutuklandı. Gerekçe: Cumhurbaşkanına hakaret

 

8 KASIM

-Silvan’da sokağa çıkma yasağının altıncı günü: Tanklar şehre girdi

-Yüksekova’da mayın patlaması sonucu 2 çocuk ağır yaralandı

-KCK Öcalan’a tecritin kaldırılması için direniş çağrısı yaptı

-Ekrem Dumanlı hakkında iddianame hazırlandı, altı yıl hapsi isteniyor

-Bolu-Köroğlu Dağları’nda Danıştay kararı beklenmeden yol inşaatına başlandı

-Kocaeli’de DSP il başkanı dahil, 14 kişiye dava açıldı. Gerekçe: Cumhurbaşkanına hakaret

 

7 KASIM

-Silvan’da sokağa çıkma yasağını protesto eden 23 kişi gözaltına alındı

-Uludere’de (Roboski) mayına basan bir asker öldü

-HSYK 100’ü aşkın hakim ve savcıya paralelcilik şüphesiyle soruşturma başlattı

-Boydak Holding, TUSKON’dan ayrıldı

-Erzurum’da bir polis memuru açığa alındı. Gerekçe: Cumhurbaşkanına hakaret

-Bir emniyet müdürü gözaltına alındı. Gerekçe: Cumhurbaşkanına hakaret

 

6 KASIM

-PKK Cizre Adliyesi’ne roketatarla saldırdı

-Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık’ın 7,5 yıl hapsi isteniyor.

-Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin 7,5 yıl hapsi isteniyor

-Polis, Cemaat’e yakın sermaye örgütü TUSKON’un binasını bastı.

-İzmir’de “Paralel Yapı” operasyonunda gözaltına alınan 17 kişi tutuklandı

-IMF Türkiye için büyüme tahminini “siyasi belirsizlik” nedeniyle düşürdü

-Şanlıurfa’daki tecavüz davasının sanığı “mağdurun rızası” gerekçesiyle serbest bırakıldı

-Berkin Elvan klibinde oynayan 10’dan fazla sanatçıya “suça teşvik” suçundan dava açıldı

-MHP’li Abdurrahman Akçal’a soruşturma açıldı. Gerekçe: Cumhurbaşkanına hakaret

 

5 KASIM

-PKK eylemsizlik kararını sonlandırdı

-JİTEM davasının bütün sanıkları beraat ettirildi

-Dicle ve Arıcak’ta sokağa çıkma yasağı ilan edildi

-Dicle’deki çatışmalarda 1 asker öldü, 1 asker yaralandı

-Özgür Gündem’in GYY’si dahil, 26 gazeteci hakkında soruşturma açıldı

-Cumhuriyet yazarının Cumhuriyet’te çıkan yazısı nedeniyle BirGün’e soruşturma açıldı ??

-HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan hakkında fezleke hazırlandı

-Süpermarketlerde satılan yılbaşı sepetlerinde tütün ve içki yasaklandı

 

4 KASIM

-Lice ve Hani’de sokağa çıkma yasağı ilan edildi

-Yüksekova’daki çatışmada iki asker öldü

-Eskişehir Anadolu Üniversitesi karıştı. Polis öğrencilere biber gazı sıktı

-Adana’da Ankara Katliamı’nı protesto eden öğretmenlere soruşturma açıldı

-Diyarbakır’da 14 yaşındaki kıza tecavüz eden sanığa ‘saygın tutum’ indirimi yapıldı

-Lice’de yolu kapatan 19 yaşındaki sanığın müebbet hapsi istendi

-Yalçın Akdoğan başka sistemini halka soracağız dedi, referandum sinyali verdi

-EMEP GYK üyesi Umut Yeğin hakkında soruşturma açıldı. Gerekçe: Cumhurbaşkanına hakaret

-Türkücü Kutsal Evcimen’e, türkü söylediği için dava açıldı. Gerekçe: Cumhurbaşkanına hakaret

 

3 KASIM

-Silvan’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi

-Silvan’da 1, Siirt’te 1, Yüksekova’da 2 kişi öldü

-HDP hükümete ateşkes çağrısında bulundu

-Mardin’de, HDP’li Mazıdağı belediye başkanı dahil, 11 kişi gözaltına alındı

-Genelkurmay Kandil’e hava operasyonu başlatıldığını ilan etti

-KCK eylemsizlik kararını sonlandıracağının sinyalini verdi

-İzmir merkezli 18 ilde “Paralel Yapı” operasyonu başlatıldı; 46 kişi gözaltına alındı

-HSYK 54 hakim ve savcı için yurtdışı yasağı getirdi

-Kayyum, Bugün ve Millet’ten 54 kişiyi işten attı

-Yalçın Akdoğan başkanlık sistemi tartışmasını tekrardan gündeme getirdi.

-Nokta GYY’si ve sorumlu yazı işleri müdürü “hükümete silah isyan” suçundan tutuklandı

-Nokta’nın basın açıklamasını haberleştiren Yurt’tan iki kişiye soruşturma açıldı. Gerekçe: Cumhurbaşkanı’na hakaret

 

2 KASIM

-Avrupa Konseyi ve AGİT’in 1 Kasım raporu açıklandı: Seçim korku ve şiddet ortamı yapıldı, adil değildi…

-Polis Nokta’yı ikinci kez bastı, GYY’sini ve sorumlu yazı işleri müdürünü gözaltına aldı

-Kayseri’deki davada Gezi’ye katılmış 28 kişiye 5 ila 1 yıl arası hapis cezası verildi

 

1 KASIM

-Batman’da 8 kişi gözaltına alındı

 

Haber: Alper Budka

(Yeşil Gazete)

Kategori: Manşet