Köşe Yazıları

Greenpeace Akdeniz’den ‘Güneş Elçileri’ eğitimi

Greenpeace Akdeniz, 11-13 Ağustos tarihlerinde, Ağva’da “Güneş Elçileri” eğitimi düzenledi. Bence “Güneş Kardeşliği” desek de olurdu çünkü Yüzük Kardeşliği’ndeki ekip kadar çeşitli ve motiveydik. Her sunumdan da güneş kooperatifini Mordor’a biz kurarız diyen Hobbitler gibi ayrıldık.

Buluşmaya GÜNDER, Troya Enerji Kooperatifi, Yeşil Düşünce Derneği, Yuva Derneği, EMO, WWF, 350.org, Muğla Çevre Platformu, Greenpeace kampanya sorumluluları ve gönüllüleri katıldı.

Her biri kendi alanında uzman insanlardan çok şey öğrendim. Enerji dönüşümü ve demokrasisi, mevzuatlar, kooperatiflerle ilgili konuştuk, dinledik, projeler geliştirdik.

En çok da farklı gruplardan, ortak hayalleri olan insanlarla beyin fırtınası yaptık. Ufkumuz genişledi ve Özgür Gürbüz’ün deyimi ile “Yaşam Spor” olarak “Atom Spor”a karşı, hep birlikte bir şansımız olduğuna inandık.

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Duygu Kutluay: “Türkiye’nin güneş enerjisinden elektrik üretme potansiyeli çok yüksek. Biz daha bu potansiyelin yüzde birini bile kullanamıyoruz. Güneş elçileri buluşmaları ile hedefimiz güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda farkındalık yaratmak, projeler üretmek için bir araya gelmemiz. Enerji dönüşümünün bireylerden başlayacağına ve güneş enerjisinin bireylere bu gücü verdiğine inanıyoruz.” dedi.

Greenpeace Akdeniz Kampanyalar Sorumlusu Özgür Gürbüz, güneş enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynakları temelli enerji dönüşümünü, iklim değişikliği, ülke ekonomisi ve enerji demokrasisi açısından değerlendirdi.

GÜNDER’den Faruk Telemcioğlu, Türkiye’de ve dünyada fotovoltaik panellerde son yıllarda yaşanan teknolojik gelişim ve maliyet düşüşünden, buna bağlı olarak da güneş enerjisi kurulu gücü ve kullanım eğilimlerinden  bahsetti. Ayrıca ülkemizde güneş enerjisi mevzuatı ve mevcut fon kaynakları hakkında da katılımcılara bilgi verdi.

Türkiye’nin ilk yenilenebilir enerji kooperatiflerinden Troya’dan Oral Kaya sunumunda dünyadan enerji koperatifleri örnekleri paylaşırken, Türkiye’de mevcut durumu da değerlendirdi.

Greenpeace Akdeniz’in, çatılarda güneş enerjisinden elektrik üretim kurulumları önündeki bürokratik engelleri kaldırmak amacıyla, bu yaz başlattığı gölgeetme.org kampanyası ve çatısına kurulum yaptırmak isteyenler için hazırladıkları A’dan Z’ye rehber gunesrehberi.org hakkında da bilgi verildi.

Eğitimin geri kalanında katılımcılar hem güneş elçileri olarak bireysel hem de ortaklaşa ve kurumlarıyla ne tarz güneş enerjisi projeleri geliştirebilecekleri üzerinde çalıştılar.

Çalıştay’ın ikinci kısmı büyük olasılıkla İzmir’de gerçekleşecek.

Eğer sizin de güneş enerjisi hakkında bir proje fikrini varsa, güneş elçilerine katılıp enerji dönüşümünün parçası olmak isterseniz eğitime gunesrehberi.org/ adresinden başvurabilirsiniz.

Elif Cansu İlhan

 

EnerjiManşet

Greenpeace’den Enerji Bakanlığı’na: Gölge etme ve Güneşin önündeki engelleri kaldır!

Greenpeace, güneş enerjisinden elektrik üretmesini zorlaştıran bürokratik engellerin ortadan kaldırılması amacıyla “Gölge Etme” sloganı ile Enerji Bakanlığı’na yönelik bir imza kampanyası başlattı.

Türkiye, güneşten yılda 380 milyar kilovatsaat elektrik üretme potansiyeliyle gerçek bir hazineye sahip olduğunun belirtildiği ve bu hazineyi verimli kullanılabilirsek yıl boyunca tükettiğimiz tüm elektriğin güneş enerjisinden karşılanacağını vurgulayan kampanya hakkında Greenpeace İklim ve Enerji Kampanya Sorumlusu Duygu Kutluay’ın kaleme aldığı çağrı metnini paylaşıyoruz.

Gölge Etme: Güneşin önündeki engelleri kaldırın!

“Bugün güneşin doğuşu bizim için bambaşka bir anlam taşıyor.

Bugün, bireylerin güneş enerjisinden elektrik üretmesini zorlaştıran bürokratik engellerin kalkması için yeni bir kampanyaya başlıyoruz!

Türkiye, güneşten yılda 380 milyar kilovatsaat elektrik üretme potansiyeliyle gerçek bir hazineye sahip. Bu hazineyi verimli kullanılabilirsek yıl boyunca tükettiğimiz tüm elektriği güneş enerjisinden sağlayabiliriz. Ama ne yazık ki bu potansiyelin %1’ini bile kullanamıyoruz. Enerjimizi kömür ve nükleer gibi, dünyanın terk etmeye başladığı eski, kirli ve pahalı teknolojilere harcıyoruz.

Güneş panellerinden kişi başına düşen elektrik üretiminde, Türkiye’nin güneşlenme potansiyeline en yakın durumdaki Yunanistan ve İtalya gibi ülkeler bu alanda dünyada ilk beşe girmiş durumda. İlk beşte yer alan diğer ülkeler olan Belçika, Almanya ve Japonya’nın güneşlenme süreleri ise Türkiye’nin çok çok altında.

Bu alanda hak ettiğimiz yerde olmak, enerji bağımsızlığını elde etmiş bir Türkiye yaratmak için enerji politikamızı ve altyapımızı buna göre şekillendirmeliyiz. Bireylerin ihtiyaç duydukları elektriği güneşten üretmesini; bunun için de önlerine konulan bürokratik engellerin kaldırılmasını sağlayarak ilk adımı atmalıyız.

Bu noktada hepimize çok önemli bir görev düşüyor. Haydi; çağrımızı Enerji Bakanlığı’na iletelim. güneşin önündeki engelleri birlikte kaldıralım.”

Kampanyaya bu link üzerinden erişim mümkün.

 

(Yeşil Gazete)

Kategori: Enerji