GündemManşetTürkiye

Alaaddin Çakıcı tahliye edildi

0
blank

Organize suç örgütü lideri olmak suçlamasıyla yargılanarak hüküm giyen ve 16 yıldır cezaevinde bulunan Alaattin Çakıcı, yeni infaz düzenlemesi kapsamında tahliye edildi. Çakıcı’nın gece yarısı tahliye edildiği ve yakınlarıyla birlikte tutuklu olduğu Sincan Kapalı Cezaevi’nden ayrıldığı aktarıldı.

Çakıcı’nın avukatı Zeynep Çiftçi de, Twitter’dan tahliye olan müvekkilinin Saroz’a gittiğini aktardı.

Alaattin Çakıcı son dönemde MHP lideri Devlet Bahçeli‘nin hastanede kendisini ziyaret etmesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a yazdığı mektupla gündeme gelmişti. 

‘Devletin sahibi sen değilsin! Bahçeli’ye dua et’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı‘nın adayı olarak girdiği 24 Haziran 2018’deki seçimleri kazanmasının ardından yaptığı balkon konuşmasında Bahçeli’nin adını zikretmemişti. Bunun üzerine Alaattin Çakıcı, seçimden bir gün sonra cezaevinden yazdığı bir mektupla Erdoğan’a seslendi:

Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk turda yeni oluşumun başkanı seçilmesinde en büyük etken sayın Bahçeli ve yol arkadaşlarıdır… Devletimizin sigortası olan ülkücüler ile ilgili bir kelime dahi etmedi…

Devletin sahibi sen değilsin!.. Unutma! Sen yolcusun, Ülkücüler ve Türk Milliyetçileri, her etnik mozaiğe mensup vatan sevdalıları da hancılardır!

Annene, babana dua ettiğin gibi sayın Bahçeli’ye ve onun yol arkadaşlarına da dua et. Elinden ne gelirse de bana istediğini yapabilirsin…Sokak çocuğu, sokak çetesi olmadığımı da o beyninin derinliklerine sok.”

blank

Bu, Çakıcı’nın, cinayet, kara para aklama ve yasadışı silahlı örgüt kurma ve yönetme suçlarıyla girdiği cezaevinden Erdoğan’a sert ifadelerle yazdığı ilk mektup değildi. Daha önce, mektubunun sonunda “saygılarını sunduğu” Devlet Bahçeli, Mayıs ayında kendisini ziyaret etmiş ve affedilmesi gerektiğini söylediğinde de Erdoğan’a bir mektup yazmıştı.

AKP ile MHP’nin seçim öncesi ittifak kurduğu döneme denk gelen bir dönemde, 12 Mayıs 2018’de Bahçeli Twitter hesabından genel af çağrısı yapmış; Alaattin Çakıcı’nın da adını vererek “Kader kurbanlarının sahipsiz olduğunu mu düşünüyorlar?” ifadelerini kullanmıştı:

Bu paylaşımdan bir hafta sonra, Alaattin Çakıcı cezaevinde sağlık sorunları yaşadı ve Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi’nde tedaviye alındı. Bunun üzerinde Bahçeli, Çakıcı’yı Kırıkkale’deki hastanede ziyaret etti ve “Rahatsızlığı nedeniyle önemli sıkıntılar çekmeye başlamış bir şahsı cezaevinde mahkum tutacaksın. Bunu hiç dikkate almadan mafya diyeceksin. Yetki bende olsa şimdiye kullanmıştım” diyerek Çakıcı’nın cezaevinde olmasını eleştirdi.

2018’in Mayıs ayında yaşanan bu gelişmeler üzerine Çakıcı, Erdoğan’a “Sayın Cumhurbaşkanım beni sevmiyorsunuz, ben de sizi sevmiyorum” diye başladığı bir mektup yazarak kendisinin af talebi olmadığını belirtmişti:

Kimseden rica dilemedim ömrümde, şu an kendi adıma hiçbir türlü af istemiyorum, çıkardığınız afta ‘Alaattin Çakıcı muaftır’ ibaresini yasal olarak ekleyiniz.”

Af tartışması gündemdeyken Erdoğan, 10 Haziran’da düzenlediği bir seçim mitinginde af sloganları atılınca  gündemlerinde af olmadığını, bunun seçim sonrası konuşulabileceğini söyledi. Yaklaşık iki yıl sonra, koronavirüs salgını nedeniyle 14 Nisan’da TBMM’den geçen infaz düzenlemesiyle Çakıcı tahliye edildi.

Uyuşturucu ticareti, sahte çek senet, sahte pasaport, cinayet , tehdit gibi suçlardan defalarca hakim karşısına çıkan ve son olarak 2004’da Avusturya’da yakalanan Alaattin Çakıcı’nınn üzerinde yakalandığı eski bir MİT yöneticisine ait sahte pasaport bulunuyordu. O dönemde basına sızan istihbarat raporlarına göre MİT, Çakıcı’yı sol örgütlerle mücadelede “yasal olarak atılamayacak adımları atmak için” ve “teröristleri ortadan kaldırmak için” kullanmıştı. Alaattin Çakıcı yaklaşık 34 yıl hapis cezasıyla cezalandırıldığı Sincan Cezaevi’de bulunuyordu.

Kategori: Gündem

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.