Doğa Mücadelesi

Abant’ta ağaç kıyımı

0
Bolu Abant Tabiat Parkı ile Mudurnu yolunu birbirine bağlayan yolda genişletme çalışmaları devam ediyor.
2 yıl önce yapılan yaklaşık 13.5 kilometrelik yolda dik rampa ve keskin virajların ulaşımda sorun yaratması üzerine iş makineleriyle yol genişletilerek rampalar düzeltiliyor. Abant Tabiat Parkı sınırları dışında kalan yolda yapılan çalışma kapsamında yol iki şerit haline getiriliyor. Orman işçileri ise Orman İşletme Müdürlüğü’nün damgaladığı yüzlerce ağacı kesiyor.

‘Abant’ta 100 bin ağaç kesilecek’

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, araç girişinin engellenmesinin amaçlandığı Abant Tabiat Parkı’nda, Abant-Mudurnu arasında ulaşımı sağlaması planlanan yol için 80 ile 100 bin arasında ağaç kesileceğini söyledi.

Tanju Özcan, CHP İl Başkanlığı binasında basın toplantısı düzenledi. Özcan, Abant Tabiat Parkı’na araç girişinin engellenmesi amacıyla Abant’ın içerisinden geçen Mudurnu yolunun ormanın içerisinde açılacak yeni yoldan geçirilmesinin planlandığını söyledi. Yeni yolun yapılması durumunda 80 ile 100 bin arasında ağacın kesileceğini ifade eden Özcan, “Abant’a yeni bir yol açma çalışmaları var ve Karayolları nezdinde bu çalışmaları takip ediyorum. Abant’a yeni bir yol yapılmak isteniliyor. Eğer bu projeyi her yönüyle onaylatıp yolu yapmayı başarabilirlerse Abant Tabiat Parkı ve çevresinde uzmanlara göre 80 bin ile 100 bin arasında ağaç kesilmesi gerekiyor” dedi.

Ağaçların kesilmesine izin vermeyeceklerini açıklayan Özcan, şöyle konuştu: “Ben bugünden iktidar partisi yetkililerini, bu yolun açılması konusunda büyük gayret gösterenleri uyarıyorum. Bu gayreti niye gösterdiklerini de bilmiyorum. Birilerine bir konuda söz mü verdiler? Ankara’dan baskı mı var? 80 bin, 100 bin ağaçtan bahsediyoruz. Bu kadar ağacın kesilmesini görmezden geliyorlar ve bu yolun açılması için uğraşıyorlar. Biz de bu yolun açılmaması için gayret göstereceğimizi bugünden açıklıyorum. Bu yapılanları bilmediğimizi zannetmeyin. Gezi Parkı’nda 3 tane ağaç kesilecek diye milyonlar ayağa kalktı. Abant Tabiat Parkı dünyanın en güzel tabiat parklarından birisi. Abant Tabiat Parkı bizim, Bolu bizim. Gezi Parkı’ndaki üç ağaç için ayağa kalkan duyarlı kitleler Abant’ta 80 bin, 100 bin ağacın kesilmesine asla izin vermeyecektir.”

Abant Uzun Devreli Gelişme Planı’na göre yolun Abant Palace Oteli’nin arkasındaki ormanlık alan geçirilerek, Mudurnu yoluna bağlanması planlanıyor.

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.