Kültür-SanatManşet

Yeşim Özsoy’un “Yaşlı Çocuk”u GalataPerform’da

0
Yaşlı Çocuk - GalataPerform - 2016

GalataPerform, 2016/2017 tiyatro sezonunu Yeşim Özsoy’un “gerçeklerden yola çıkarak bir ütopya yaratma arzusunun ürünü” olarak tasarladığı “Yaşlı Çocuk” adlı oyunu ile 1 Kasım Salı günü saat 20:30’da Garajİstanbul’da açıyor.

Yaşlı Çocuk - GalataPerform - 2016

Yaşlı Çocuk – GalataPerform – 2016

Oyun, Ferdi Çetin’in : dramaturjisi – Başak Özdoğan’ın : sahne ve giysi tasarımı – Kemal Yiğitcan’ın : ışık tasarımı – Melisa Önel’in : video tasarımı – Furkan Günal’ın fotoğrafları- Ethem Onur Bilgiç’in : Afiş tasarımı – Ahmet Sami Özbudak’ın reji yardımcılığı ve Yeşim Özsoy’un rejisi ile İstanbul Tiyatro Festivali ve GalataPerform’un ortak yapımcılığında 21 Mayıs Cumartesi günü saat 20:30’da, Taksim Garajİstanbul sahnelenmişti.

Oyunda,  Deniz’i : Akant Çetin – Deniz’in annesi Nezahat’i : Hümay Güldağ – Cemile’yi : Ceren Demirel – Cemile’nin eşi Serhat’ı : Emre Yetim – Cemal’i : Bertan Dirikolu – Cemal’in eşi Victoria’yı : Enginay Gültekin – Allen’i : Ümit Erlim – Allen’ın babası Abdullah’- (video): Metin Belgin oynuyor.

Oyun Hakkında

Yaşlı Çocuk - GalataPerform - 2016

Yaşlı Çocuk – GalataPerform – 2016

Yaşlı Çocuk özünde dört “yaşlı çocuğu” konu edinir. Suriye’den kaçarken, Bodrum üzerinden Kanada’ya gitme çabası ölümle sonuçlanan ve cesedi Ege sahiline vuran 3 yaşındaki Aylan Kurdi, Gazze’deki Al-Shati kampındaki çocuk parkına düşen bombayla ölen 8 çocuk arasında olan 8 yaşındaki Jamal Salih I’lyan, Cizre’de çatışma sırasında evinin önünde kurşunlara maruz kalan ve sokağa çıkma yasağından dolayı cesedi derin dondurucuda saklanan 10 yaşındaki Cemile Çağırga ve Ankara’daki barış mitingi sırasındaki bombalamada babasıyla hayatını kaybeden 9 yaşındaki Veysel Deniz Atılgan’ın hayatlarından yola çıkarak hayal edilmiş ve yazılmıştır.

Oyun; Aylan, Cemal, Cemile ve Veysel nezdinde farklı coğrafyalarda farklı sebeplerle öldürülmüş, hayatını kaybetmiş savaşa, şiddete ve haksızlığa maruz kalmış tüm çocuklara ithaf edilmiştir. Onlar oyunda tüm çocuklar için bir ütopyayı yaşarlar yani yaşarlar…

Oyunun Kadrosu

Yeşim Özsoy

Yeşim Özsoy

Yazan ve Yöneten : Yeşim Özsoy

Dramaturji : Ferdi Çetin

Yardımcı Yönetmen : Ahmet Sami Özbudak

Sahne ve Giysi Tasarımı: Başak Özdoğan

Ses ve Müzik Tasarımı : Çağrı Beklen

Işık Tasarımı : Kemal Yiğitcan

Video Tasarımı : Melisa Önel

Fotoğraf : Furkan Günal

Afiş : Ethem Onur Bilgiç

Oyuncular

Deniz : Akant Çetin – Deniz’in annesi Nezahat : Hümay Güldağ – Cemile : Ceren Demirel – Cemile’nin eşi Serhat : Emre Yetim – Cemal : Bertan Dirikolu – Cemal’in eşi Victoria : Enginay Gültekin – Allen : Ümit Erlim – Allen’ın babası Abdullah (video): Metin Belgin

Oyun Takvimi

1 Kasım Salı 20:30 Taksim Garajİstanbul

15 Kasım Salı 20:30 Taksim Garajİstanbul

Yeşim Özsoy’un Sahnelenen Diğer Oyunları

“Yola çıktığım Gün Sakin Bir Sabahtı”

Yeşim Özsoy’un, fantastik bir lunapark atmosferinin yarattığı masalsı gerçeklik, seyirci tarafından çözülmeyi bekleyen düğümler ve özgürlük ihlallerinin gün geçtikçe yoğunlaştığı ‘hayali bir ülke’de çözüm arayan 6 karakter üzerinden güncel politik durumlara çeken oyunu, 2012/2013 tiyatro sezonunda Barış Dinçel’in sahne tasarımı – Kemal Yiğitcan’ın : ışık tasarımı – Korhan Erel’in : ses ve müzik tasarımı – Şirvan Akan’ın : koreografisi – Halil Özok’un : teknik masası – Nilüfer Dönmez’in : İdari İşler Direktörlüğü – Vahit Tuna ve Mediha Aşkın’ın : fotoğrafları – Ferdi Çetin, Ezgi Düzenli, Hazal Erulusoy’un reji asistanlığı ve Yeşim Özsoy’un rejisi ile  18. İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali kapsamında, Galata, Hamursuz Ekmek Fırını Sahnesinde sahnelenmişti.

Oyunda,  DOA’yı (Derdi Olan Adam) : Bertan Dirikolu – HKA’yı (Herşeyini Kaybetmiş Adam) : Serkan Çetinkaya – GK’yı (Gencecik Kız) : Selin Zafertepe – GÇ’i (Gencecik Çocuk) – Burak Safa Çalış – ASA’yı (Adını Saklayan Adam) : Oğuzhan Ayaz – SAA’yı (Sürekli Ağlayan Adam) : Emin Maltepe oynamıştı.

“Yüzyılın Aşkı”

Yeşim Özsoy’un, Türkiye tarihinin son yüzyılından 8 farklı zaman ve mekânda 8 değişik aşk hikayesine odaklanan oyunu, 2010/2011 tiyatro sezonunda, Kemal Yiğitcan’ın : ışık tasarımı – Korhan Erel’in : ses tasarımı – Melisa Önel’in : video tasarımı – Barış Doğrusöz’ün : video montajı – Başak Özdoğan’ın : sahne ve giysi tasarımı – Nilüfer Dönmez’in : idari işler direktörlüğü – Genco Gülan ve Ali Öz’ün fotoğrafları – Halil Özok’un : teknik masası – Ferdi Çetin, Ezgi Düzenli’nin reji asistanlığı ve Yelim Özsoy’un rejisi ile İKSV Salon’da, Talimhane Tiyatrosu’nda, Sahne Kadir Has’da sahnelendi.

Oyunda : Deniz Celiloğlu ve Sanem Öge rol almıştı.

Oyunda, kadın karakterleri oynayan Sanem Öğe, 2011 Tiyatro Ödülleri’nden “Yılın Kadın Oyuncusu” ödülüne layık görüldü.

“Üçüncü Evren”

Yeşim Özsoy’un, giderek globalleşen ve farklı bir modernitenin hakim olduğu dünyada, Türkiye’de yaşayan kimlikleri ve kimlik karmaşasını yeniden yorumladığı ve günümüzdeki ütopyaların varlığını sorguladığı “Üçüncü Evren” ilk olarak, 2008/2009 tiyatro sezonunda, Gülay Yiğitcan ve Cem Uzunoğlu’nun : interaktif görsel tasarım – Kemal Yiğitcan’ın : ışık tasarımı – Aslı Sever Ersüzer’in : sahne ve grafik tasarımı – Lara Aysal’ın reji asistanlığı ve Yeşim Özsoy’un rejisi ve Yeşim Özsoy’un rejisi ile Galata Perform’da sahnelendi.

Oyunda, Serine’yi :Tülin Özen – Devrim’i : Batur Belirdi – Ayşe’yi : Ayşe Burcu Eren oynamıştı.

“Noter”

Yeşim Özsoy’un, bireyin devletle burun buruna geldiği kurumlardan biri olan noterde geçen ve devlet ile kişi arasındaki boşluklar, sessizlikler üzerinden, devletin bireyden üstün tutulduğu bir yapının içinde yaşanan karşılaşmaları konu edindiği oyunu “Noter” ilk olarak, 2008/2009 tiyatro sezonunda, Ceren Ercan’ın : dramaturjisi – Bahar Uyandıran’ın : sahne ve giysi tasarımı – Enver Başar’ın : ışık tasarımı – Alper Maral’ın : müzik danışmanlığı – Genco Gülan’ın : sanat danışmanlığı – Ali Karatuna’nın : fotoğrafları – Aslı Ersüzer’in : makyajları – Lara Aysal’ın reji asistanlığı ve Yeşim Özsoy’un rejisi ile 21 Mayıs 2008’de 16. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında Galata Perform’da sahnelendi.

Oyunda, Noter’i : Saydam Yeniay – Başkatip’i : Koray Tarhan – Şahsenem Hanım’ı : Ayşe Burcu Eren – Çaycı Osman’ı : Özer Arslan – Selim Bey’i : Batur Belirdi – Erdem Güçbilmez’i : Mark Levitas – Melis Hanım’ı : Buket Yanmaz – Uzaylı Teyze’yi : Nükhet Akkaya – Ahmet’i : Emre Yetim – Ece’yi : Selin Zafertepe – Elvan’ı : Neşe Mengüloğlu oynamıştı.

Oyun, 26-27 Nisan 2009 tarihlerinde Almanya’nın Duisburg kentinde düzenlenen Akzente Festivali kapsamında Duisburg’daki Alte Feuerwache‘de sahnelendi.

 “Son Dünya”

Yeşim Özsoy’un 11 Eylül olayları sonrasında yaşamakta olan “medeniyetler çatışması” ve dünyanın muhtemelen çöküşü/düşüşü üzerine bir yorum niteliğinde yazdığı “Son Dünya”, ilk olarak, 2006/2007 tiyatro sezonunda, Genco Gülan’ın : sahne yerleştirmesi – Burçak Ertem’in giysi tasarımı – John Plenge’nin : ses tasarımı – Enver Başar’ın : ışık tasarımı – Evren Erbatur’un : dramaturjisi – Pınar Yılmaz’ın : yardımcı yönetmenliği ve dramaturjisi – Tuğçe Tuna’nın : hareket yönetimi – Talin Büyükkürkçiyan’ın : hareket çalıştırıcılığı – Özer Arslan’ın : teknik koordinatörlüğü – Aylin Özmete’nin : fotoğrafları – Mark Levitas’ın : koordinatörlüğü – (Vertigo) Cemal Nadir Tekel, Cihan Kuşçu, Duygu Güngör, Pınar Kırılmaz, Serkan Dadak, Tuna Türkmen’den oluşan teknik ekip – Dilek Altuntaş’un : reji asistanlığı ve Yeşim Özsoy’un rejisi ile 15. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında AKM-Aziz Nesin Sahnesi’nde sahnelendi.

Oyunda, Kadın’ : Perihan Kurtoğlu – Adam’ı : Ulgar Manzakoğlu – Üçüncü Şahıs’ı : Deniz Özmen – Anlatıcı’yı : Elif Ongan Tekçe – Pilot’u : Yıldıray Şahinler – Hostesler’i : Ege Maltepe, Ece Güzel, Yunus Emre Yıldırımer, Emre Yetim, Alper Saldıran oynamıştı.

2008 yılında Almanya’da düzenlenen Bonn Bienali kapsamında da seyirciyle buluşan “Son Dünya” Lions Halk Jürisi 2007 “Yenilikçi Tiyatro Ödülü”ne lâyık görüldü.

 “Playback”

Yeşim Özsoy’un, oyuncuların gerçek hayat hikayelerinden yola çıkarak yazdığı ve “playback” olarak oynanan oyun, 2006/2007 tiyatro sezonunda, Başak Özdoğan’ın : sahne ve giysi tasarımı – Korhan Erel’in : ses tasarımı – Cem Yılmazer’in : ışık tasarımı – Onur Orkut’un : şarkı yönetimi – Kemal Başar ve Özer Arslan’ın : teknik koordinasyonu – Dilek Altuntaş, Pınar Yılmaz’ın : reji asistanlığı ve Yeşim Özsoy’un rejisi ile Galata Perform’da sahnelendi.

Oyunda, Bayan P’yi : Nükhet Akkaya – Aman Bey’i : Yaman Ceri – Bayan Özen’i : Özlem Saraç – Bayan Ayışığı’nı : Burcu Tekin – Bayan Alem’i : Sanem Öge – Bay Katur’u : Batur Belirdi – Bayan Y’yi : Yeşim Özsoy Gülan oynamıştı.

“Playback” ayrıca 2006 yılında Belçika’nın Anvers kentinde gerçekleşen 0090 Kunstenfestival’de de sahnelendi.

“Aksak İstanbul Hikayeleri”

Yeşim Özsoy’un, yazıp yönettiği dördüncü oyun olan “İstanbul’da olduğu gibi herşeyin aksadığı ama yine de devam ettiği, aksak ritim üzerine aksak bir oyun” tasarladığı “Aksak İstanbul Hikayeleri” ilk olarak 14.Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında, 26 Mayıs 2004’de, Sanem Öge’nin dramaturjisi – Genco Gülan’ın sanat yönetmenliği – Başak Özdoğan’ın : sahne ve giysi tasarımı – Ulaş Yatkın’ın : ışık tasarımı – Tugay Başar’ın : Ses ve Ritm Yönetimi – Ercan Sarıkaya’nın reji asistanlığı ve Yeşim Özsoy’un rejisi ile AKM-Aziz Nesin Sahnesinde sahnelendi.

Oyunda : Cihat’ı : Yaman Ceri – Alev’i : Alev Cınbarcı – Öğretmen Hanım’ı : Nükhet Akkaya – Geçkin Müfettiş’i : Barış Tecimen – Demir’i : Mark Levitas – Deniz’i : Abdül Süsler – Yağmur’u : Özlem Saraç – Sakin Bey’i : Somer Karvan – Kerime Hanım’ı : Burcu Esenler – Özge’yi : Sanem Öge Atalet Hanım’ı : Kıvanç Ergun – Taksi Şoförü’nü : Batur Belirdi oynamıştı.

Oyun, 2004 yılında Berlin’de düzenlenen Şimdi – Now Festivali kapsamında Hebbel Tiyatrosu’nda ve 2005 yılında Köln’de gerçekleştirilen Türk-Alman Tiyatro Festivali kapsamında Studiobühne Köln’de de seyirciyle buluşmuştu ve sahnelendiği sene Yeşim Özsoy Gülan’a 2006 Afife Jale Tiyatro Ödülleri’nde “Cevat Fehmi Başkut En İyi Yerli Oyun Yazarı Ödülü” ile “Lions Halk Jürisi 2005 Yenilikçi Tiyatro Ödülü”nü kazandırdı.

“Ev-Kakafonik Bir Oyun”

Yeşim Özsoy’un , bir evi paylaşamayan, geçmişle gelecek arasında asılı kalmış dört karakteri, sahne yerine alt üst olmuş bir apartman dairesinde parçalanıp, bölünüp, tekrardan yapılan lego tanelerinin kakofonisi içinde sıkışmış karakterler arasında yaşlı bir kadının sesinde hapsolmuş ölümün sesi olarak tasarladığı “ev-kakfonik bir oyun” 2003/2004 tiyatro sezonunda Galata Perform’un Galata’daki mekanına “özgün yerleştirme” olarak Başak Özdoğan’ın : sahne ve giysi tasarımı – Orhan Cem Çetin’in : Fotoğraflar ve grafik tasarım – Ahmet Demireydi’nin :teknik sorumluğu – Onur Özbek’in reji asistanlığı ve Yeşim Özsoy’un rejisi ile sahnelendi.

Oyunda : Sanem Öge, Ceyda Aşar, Sedat Kalkavan, Alev Cınbarcı rol aldı.

Oyun, 2004 yılının haziran ayında, Avrupalı yeni yazarların oyunlarının sahnelendiği ve eski Bonn Bienali’nin bir devamı niteliğinde olan “Neue Stücke aus Europa” (Avrupa’dan Yeni Oyunlar Tiyatro Bienali) kapsamında Wiesbaden’de ve 2004 yılında Berlin’de düzenlenen Şimdi Now Festivali kapsamında da Hebbel Tiyatrosu’nda bulunan ve Robert Wilson’ın bolca prova yaptığı bir mekan olduğu için “Wilson Raum” olarak adlandırılan mekanda izleyiciyle buluştu.

“Sene 2084”

Yeşim Özsoy’un, George Orwell’in “1984” adlı romanı üzerine, üç farklı sanat dalını; müzik, tiyatro ve video’yu bir araya getirerek, bir yorum niteliğinde yazdığı ve Time Out New York’un “retro-futuristik bir oyun” olarak tanımladığı “Sene 2084″, ilk olarak Genco Gülan’ın video tasarımı, John Plenge’in müzikleri – Yeşim Özsoy’un performansı ve rejisi ile  2001/2002 tiyatro sezonunda New York’da Present Theatre NYC’de sahnelendi.

Oyun daha sonra, Başak Özdoğan’ın : sahne tasarımı – Turgut Kocaman’ın : giysi tasarımı – John Plenge’nin müzikleri – Genco Gülan’ın :  video tasarımı – Metin Çelebi’nin : ışık tasarımı – Yeşim Özsoy’un performansı ve rejisi ile 2003-2004-2005-2006 yılları arasında, çeşitli aralıklarla İstanbul’da Babylon, Apartman Projesi, Roxy, GalataPerform Bodrum Marina’da sahnelendi.

 “Oyun Alaturka”

Oyun Alaturka, Yeşim Özsoy’un, Amerikan Northwestern Üniversitesi’nde Osmanlı Gösteri Sanatları’nın İmparatorluk’tan Cumhuriyet’e geçişte yok oluşunun, nedenlerinin milliyetçilik akımlarıyla ilgisini araştırarak verdiği lisansüstü tezinin sahne pratiğine dönüş halidir.

İlk kez Şubat 2000’de New York’da bir off Broadway sahnesi olan Producer’s Club’da sahnelenen oyun, Ağustos 2000’de New York Uluslararası Fringe Festivali’nde de seyirciyle buluşmuştur.

Oyun, Türkiye’de, Kenan Yaşar ve Ilgın Sönmez’in – John Plenge’in : müzikleri – Annie Pertan’ın : giysi tasarımı ve Yeşim Özsoy’un rejisi ile 2002/2003 tiyatro sezonunda Ortaköy Afife Jale Sahnesi’nde sahnelenmişti.

Oyunda : Ali Özmen, Mehmet İzzet Gülenler, Burhan Ökmen, Figen Şakacı, Batur Belirdi, Mahir Cura, Ceyda Aşar, Alev Cınbarcı, Ilgın Sönmez, Kenan Yaşar, İdil Muşkara, Yeşim Özsoy Gülan, Ebru Nergiz rol almıştı.

Yeşim Özsoy’un “gerçeklerden yola çıkarak bir ütopya yaratma arzusunun ürünü” olarak tasarladığı “Yaşlı Çocuk” adlı tiyatro oyunu 2016/2017 tiyatro sezonu boyunca İstanbul Tiyatro Festivali ve GalataPerform’un ortak yapımı olarak Taksim Garajİstanbul’da seyirci ile buluşacak.

 

Haber: Murat Akdağ

(Yeşil Gazete)

Kategori: Kültür-Sanat

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.