Dünya

Ürdün’de de halk sokaklarda

0

Dün, başta başkent Amman, kuzeydeki İrbid ve güneydeki Diban kentleri olmak üzere Ürdün’ün birçok yerinde binlerce kişi sokaklara döküldü. Yüksek enflasyon, işsizlik, yoksulluk, sürekli artırılan vergiler ve özellikle akaryakıt ve gıda maddelerindeki pahallılığa isyan eden yaklaşık sekiz bin Ürdünlü, Samir Rifai hükümeti istifa etmeye çağırdı.

“Ürdün sadece zenginlerin ülkesi değil. Ekmeğimizden elinizi çekin. Açlık ve öfkemizden korkun” pankartı arkasında yürüyen binlerce kişi, “Rifai hükümeti istifa”, “Birleşin, çünkü hükümet sizi yemek istiyor”, “Yiyecek ekmek bulamıyoruz”, “Yakıt fiyatını yükseltin, cebinizi doldurun” sloganları attı.

Çok sayıda sol örgüt ve sendikanın katılımıyla gerçekleştirilen gösterilerin Pazar günü hükümetin istifa etmesi için Parlamento önünde yapılacak oturma eylemi ile süreceği duyuruldu. Müslüman Kardeşler de gösteriler destek verdiğini açıkladı.

Hükümet “önlem” almıştı
Hafta başında Ürdün hükümeti Tunus’taki gösterilerin ülkeye sıçrama ihtimaline karşı bazı tedbirler almış, Başbakan Semir el Rifai yaklaşık 169 milyon dolarlık yeni bir ekonomik paket hazırlayarak, temel gıda fiyatlarını aşağı çekmişti. Ancak halk tarafından “göz boyama” olarak nitelendirilen bu düzenleme protesto gösterilerine engel olamadı.

Ürdün’de resmi rakamlara göre enflasyon ise 6,1, işsizlik oranı ise yüzde 14 civarında. Ancak uzmanlar gerçek oranın yüzde 30 civarında olduğunu tahmin ediyor. 6 milyon nüfuslu ülkede nüfusun yüzde 70’i 30 yaşın altında. Oldukça genç bir nüfusa sahip olan Ürdün, bu sebeple yatırımcıların gözbebeği.

Ürdün’ün başkenti Amman, Arap dünyasının en zengin şehri olarak anılıyor. Ancak çöllerle kaplı Ürdün Krallığı’nda yoksulluk oranı yüzde 25’in üzerinde. Ürdün, kişi başına düşen gelir ile kıyaslandığında ekmek fiyatlarının en yüksek olduğu ülkelerden biri olarak kabul ediliyor.

Hükümetin 2009’dan beri sürdürdüğü ekonomi politikaları Ürdün’de zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapmakla eleştiriliyor. Geçtiğimiz günlerde hazırlanan paketin de gelir dağılımındaki eşitsizliğe son vermeye yönelik olmadığı biliniyor. (Sol)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.