İfade ÖzgürlüğüManşetMedya-İnternet

Twitter’dan haber sitelerinin tweet’lerine engel: Seçim sürecinde sansür artabilir

0

Türkiye‘de Maraş ve Hatay merkezli depremlerin etkisi hala yaşanırken ve   üzerine bir de deprem bölgelerinde sel yaşandığı; bu ortamda ülke tarihinin en kritik seçimlerinden birine gidildiği bir dönemde Twitter, Türkiye’de ‘ülke bazlı içerik engelleme‘ye başladı.

Diken haber sitesinin ‘Hatay’da sekiz ceset saatlerdir yerde’ başlıklı haberinin tweet’iyle BirGün’ün ‘Askeriyede darp ve baskı iddiası’ başlıklı haberi Twitter tarafından Türkiye’deki kullanıcıların erişimine engellendi.

Amerikalı girişimci Elon Musk Twitter’ı 27 Ekim 2022’de 44 milyar dolara satın aldıktan sonra, “Tercihim Twitter’ın faaliyet gösterdiği ülkelerin yasalarına yakın olmak” demiş; bu da ifade özgürlüğü denince ilk akla gelen sosyal medya platformlarından biri olan Twitter’in geleceğiyle ilgili kuşları ve endişeleri artırmıştı.

Satın almanın üzerinden geçen dört ay boyunca, Twitter mahkemelerin erişim engeli hükümlerine ilişkin işlem yapmadı.  Ancak bugün, AKP hükümetinin talebi sonrası Diken’in Hatay’da sekiz ceset saatlerdir yerde’ başlıklı haberi ile BirGün’ün ‘Askeriyede darp ve baskı iddiası’ başlıklı haberi Twitter tarafından kaldırıldı.

 

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.