Kültür-SanatManşet

Stephen Karam’ın “Ermiş’in Oğulları” Klark Kent Tiyatrosu’nda

0
Ermişin Oğulları - Klark Kent Tiyatrosu Cem Bayurgi - Emre Erturan

Klark Kent Tiyatrosu, 2016/2017 tiyatro sezonunu, çağdaş Amerikan tiyatrosu’nun önde gelen yazarlarından Tony ödüllü Stephen Karam’ın 2011 yılında yazdığı “Ermiş’in Oğulları” adlı oyunu ile 12 Ekim Çarşamba günü saat 20:30da İkinci Kat Karaköy’de açtı.

Ermişin Oğulları - Klark Kent Tiyatrosu  Cem Bayurgi - Emre Erturan

Ermişin Oğulları – Klark Kent Tiyatrosu Cem Bayurgi – Emre Erturan

Oyunun, Türkiye prömiyeri, 2015/2016 tiyatro sezonunda, 6 Mart Pazar günü Orkun Yeşim ve Sibel Ulusoy’un çevirisi, Aynur Salman Erturan’ın ışık ve efekt operatörlüğü ve Orkun Yeşim’in rejisi ile Kadıköy Theatron yapmıştı.

Oyunda : Anıl Çağlar Tel, Cem Bayurgil, Emre Erturan, Ergin Karataban, Jaki Baruh, Meral Harmancı, Sanem Gençalp, Zeynep Işık Yardımcı rol alıyor.

Oyunun Konusu

34

Ermiş’in Oğulları, oyunun yazarı Stephen Karam’ın deyişiyle “acı çekme üzerine bir komedi.” Oyun, 2006-2007 arasında ABD’de geçen oyun, Halil Cibran’ın uzaktan akrabası olan Lübnan asıllı bir aile ve aslında daha çok ailenin büyük oğlu Joseph’ın başından geçenler üzerinden ilerliyor.  Joseph, fiziksel ve ruhsal birçok acıyla cebelleşiyor. Çevresindeki insanlar da öyle. Trafik kazası, kalp krizi, ölüm, ağrılar, kramplar, nefes darlığı, yürüme zorluğu, işitme engeli, klinik depresyon… Her türlü dert var başlarında ama oyun yinede bir komedi.

Oyun Kadrosu

Stephen Karam

Stephen Karam

Yazan: Stephen Karam

Çeviren: Orkun Yeşim, Sibel Ulusoy

Yöneten: Orkun Yeşim

Işık ve efekt operatörü: Aynur Salman Erturan

Oynayanlar

Anıl Çağlar Tel

Cem Bayurgil

Emre Erturan

Ergin Karataban

Jaki Baruh

Meral Harmancı

Sanem Gençalp

Zeynep Işık Yardımcı

Oyunun Takvimi

12 Ekim Çarşamba   20:30  İkinciKat Karaköy

19 Ekim Çarşamba   20:30  İkinciKat Karaköy

26 Ekim Çarşamba   20:30  İkinciKat Karaköy

Stephen Karam’ın “Ermiş’in Oğulları” adlı oyununun dünya prömiyeri 2011/2012 tiyatro sezonunda, Bobby Frederick Tilley’in : giysi tasarımı – Japhy Weideman’ın : ışık tasarımı –  M.L. Dogg’un efektleri ve Peter Dubois’in rejisi ile Roundabout Theatre Company tarafından yapılmıştı.

Oyunda, Yusef Bulos’u : Bill Jonathan – Louis Dent’i : Vin Santino – Fontana’yı : Joseph                           Joanna – Gleason’u : Gloria Lizbeth – MacKay Mrs.’i :McAndrew Dee – Nelson :Dr.’ı: Manor Chris – Perfetti’yi : Charles Charles – Socarides’i : Timothy Stephen oynamıştı.

Klark Kent Tiyatrosu’nun Daha Önce Sahnelediği Oyunlar

“Merdivenden İnen Sanatçı”

Klark Kent Tiyatrosu, ilk oyun olarak, Tom Stoppard’ın “Merdivenden İnen Sanatçı”sını 2011/2012 tiyatro sezonunda, Ali Ulvi Coşkuner’in ışık tasarımı, Duygu Gürcan’ sesleri, Tuba İmik’in reji asistanlığı ve Orkun Yeşşil’in rejisi ile Taksim Oyuncular Tiyatro Kafe’de sahnelendi.

Oyunda : Emre Erturan, Ergin Karataban, Sima Ölçer, Zeynep Yardımcı, Orkun Yeşim rol almıştı.

“İyi İnsanlar”

Klark Kent Tiyatrosu’nun ikinci yapımı olan David Lindsay-Abaire’den “İyi İnsanlar” adlı oyunu, 2013/ 2014 tiyatro sezonunda, Duygu Coşkuner’in : efektleri – Ali Coşkuner’in : ışık tasarımı – Deniz Kılıç’ın : reji asistanlığı, Orkun Yeşim’in : çeviri’si, sahne tasarım ve rejisi ile sahnelenmişti.

Oyunda,  Emre Erturan : Stevie’i – Beyza Hüseyinoğlu: Kate’yi – Ergin Karataban: Dottie’yi – Aybeniz Uçan: Margaret’i – Zeynep Yardımcı: Jean’ı – Orkun yeşim: Mike’yi oynamıştı.

“Ermişin Oğluları” 2016/2017 tiyatro sezonu boyunca, Klark Kent Tiyatrosu yapımı olarak Karaköy İkinciKat’ta seyirci ile buluşmaya devam edecek.

 

Haber: Murat Akdağ

(Yeşil Gazete)

Kategori: Kültür-Sanat

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.