Kültür-SanatManşet

Stanislav Stratiev’in “Boş Odalar”ı Trabzon Devlet Tiyatrosu’nda

0
Boş Odalar - Trabzon Devlet Tiyatrosu - 2016

Trabzon Devlet Tiyatrosu 2016/2017 tiyatro sezonunu, 6 Ekim Perşembe günü, Savaş Dinçel’in “Gürültülü Patırtılı Bir Hikaye”si ile açtıktan sonra, sezonun ikinci yapımı olarak hazırladığı Bulgar şair, tiyatro oyun yazarı, dramaturg Stanislav Stratiev’in (9 Eylül 1941 Sofya – 20 Eylül 2000 Sofya) “Boş Odalar” adlı oyununun Türkiye prömiyerini 3 Kasım Perşembe günü saat 20:00’da Haluk Ongan Sahnesi’nde yapıyor.

Boş Odalar - Trabzon Devlet Tiyatrosu - 2016

Boş Odalar – Trabzon Devlet Tiyatrosu – 2016

Oyun, Hüseyin Mevsim’in : çevirisi – Nurullah Tuncer’in : sahne ve giysi tasarımı – Nihat Bhar’ın : ışık tasarımı – Çarı Beklen’in : müzikleri – Aslı Öztürk’ün koreoğrafi’si – Mahir Elvan ve Elvan Tibukoğlu’nun : reji asistanlığı – Fatih Topçuoğlu’nun : reji yardımcılığı ve Blige Emin’in rejisi ile sahneleniyor.

Oyunda : Fatih Topçuoğlu – Elvan Tibukoğlu’nun – Selin Poyraz – E. Utku Ölmez rol alıyor

Oyun Hakkında

43

Absürd bir oyun olan “Boş Odalar”, bir yüzleşme, kendinle hesaplaşma ve anlamsız geçen bir hayatın hikâyesidir. Yaşanan olay, kimlik krizinin bir sonucudur. Aleks, her sabahki gibi kahvaltısını yapar ve bir anda, nedeni belli olmadan, sırtıyla duvarın düşmesine engel olur. Burada Yunan mitolojik kahramanı Atlas’a gönderme var. Olympos’a saldırdığı için Zeus tarafından gök kubbeyi omuzlarında taşımakla cezalandırılmıştır. Aleks de tıpkı Atlas gibi, kararsızlık sonucu, dünyayı sırtında taşımakla yükümlüdür. Artık eşi ve oğlu Vladimir ile gerçek bir ilişkisi kalmamıştır. Ne de, ailesini tercih ettiği için kaybetmiş olan hayatının aşkı Nia ile. Aleks’in manevi boşluğu, Jean Paul Sartre adlı bir hırsız tarafından anlamlandırılmış olsa da, sonunda onun da tıpkı Aleks gibi sıradan “kayıp bir ruh” olduğu anlaşılır.

Oyunu Kadrosu

Stanislav Stratiev

Stanislav Stratiev

Yazan : Stanislav Stratiev

Çeviren : Hüseyin Mevsim

Reji : Bilge Emin

Reji yardımcısı : Fatih Topçuoğlu

Sahne ve Giysi Tasarımı : Nurullah Tuncer

Işık Tasarıı : Nihat Bahar

Müzik : Çarı Beklen

Koreoğrafi : Aslı Öztürk’ün

Reji Asistanı : Mahir Elvan-Elvan Tibukoğlu

Sahne Amiri : H. Reşit Erte

Kondivit : Zafer Karaoğlu

Suflöz : Aynur Yılmaz

Sahne Makinisti : Mehmet Köse

Işık Kumanda : Adem Öztürk – Adem Eroğlu

Peruka : Bahri Mutlu

Sahne Terzisi : Ferya Gül-Samet Çelik

Aksesuar Sorumlusu : Ali Boran

Oynayanlar

Fatih Topçuoğlu

Elvan Tibukoğlu

Selin Poyraz

E. Utku Ölmez

Oyunun Takvimi

3 Kasım Perşembe 20:00 Trabzon Haluk Ongan Sahnesi

4 Kasım Cuma 20:00 Trabzon Haluk Ongan Sahnesi

5 Kasım Cumartesi15:00 -20:00 Trabzon Haluk Ongan Sahnesi

10 Kasım Perşembe 20:00 Trabzon Haluk Ongan Sahnesi

11 Kasım Cuma 20:00 Trabzon Haluk Ongan Sahnesi

12 Kasım Cumartesi15:00 -20:00 Trabzon Haluk Ongan Sahnesi

Stanislav Stratiev’in Türkiye’de Sahnelenen Diğer Oyunları

“Sokrates’in Son Gecesi”

Çağdaş Bulgar Tiyatrosu’nun önde gelen yazarlarından Stanislav Stratiev’in Türkiye’de sahnelenen ilk oyunu olan, “Sokrataes’in Son Gecesi”, 2003/2004 tiyatro sezonunda, İsmail Bekir Ağlagül’ün : çevirisi – Haluk Işık’ın : dramaturjisi – Murat Gülmez’in : sahne tasarımı – Yıldız İpekoğlu’nun giysi tasarımı – Seyhun Ayaş’ın : ışık tasarımı – Cem İdiz’in : müzikleri – SİBEL Sönmez’in : hareket düzeni – Nurhayat Boz, Özlem Fidan’ın reji asistanlığı ve İskender Altın’ın rejisi ile İzmir Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelendi

Oyunda Sokrates’i : Rüçhan Gürel – Gardiyan’ı : İbrahim Raci Öksüz – Ksanthippi’yi : Süreyya Kilimci İdiz oynamıştı.

“Sokrates’in Son Gecesi”, daha sonra, 208/2009 tiyatro sezonunda İsmail Bekir Ağlagül’ün : çevirisi – Şafak Eruyar’ın : dramaturjisi – Ali Cem Köroğlu’nun : sahne ve giysi tasarımı – Yüksel Aymaz’ın : ışık tasarımı – Ayşın Çukadar’ın reji asistanlığı ve Metin Belgin’in rejisi ile ile İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelendi.

Oyunda Sokrates’i : Mehmet Ali Kaptanlar – Gardiyan’ı : Mustafa Uğurlu – Ksanthippi’yi : Melek Baykal oynamıştı.

Oyun, son olarak, 2015/2016 tiyatro sezonunda Petar Todorov ve Marina Yüce’nin : çevirisi – Şükrü Kırımlıoğlu’nun : ışık tasarımı – Nedim Yıldız’n : Müzikleri – Yıldız İbrahimova’nın : vokali – Hanna Schwartz’ın : kukla ve sahne tasarımı – Petar Todorov’un : rejisi ile Tiyatro Tempo tarafından kukla tiyatrosu olarak sahnelendi.

Sokrates'in Son Gecesi - Tiyatro Tempo - 2015

Sokrates’in Son Gecesi – Tiyatro Tempo – 2015

Oyunda kukaları, Haluk Yüce ve Marina Yüce oynattı.

“Jeanne d’Arc’ın öteki ölümü”

Stanislav Stratiev’in Türkiye’de en çok sahnelen diğer oyunu, Jeanne d’Arc efsanesinden yola çıkarak kaleme aldığı, insanın, bireyin, din ve milliyetçilik gibi egemen ideoloji tarafından nasıl abluka altına alınmaya çalıştığının işaretleri ile dolu olan, Fars ve komedi ögeleriyle bezeli oyun “Jeanne d’Arc’ın öteki ölümü”, ilk olarak, 2005/2006 tiyatro sezonunda Hüseyin Mevsim’in : çevirisi – Bengi Günay ve Gamze Kuş’un : sahne tasarımı – İrfan Varlı’nın : ışık tasarımı – Alper Maral’ın müzikleri ve Kemal Aydoğan’ın rejisi ile Oyun Atölyesi tarafından sahnelendi.

Jeanne d'Arc'ın öteki ölümü - Oyun Atölyesi - 2005

Jeanne d’Arc’ın öteki ölümü – Oyun Atölyesi – 2005

Oyunda Tanrı’yı : Haluk Bilginer – Jeanne d’Arc’ı : Esra Kızıldoğan Uygur/Tülay Güna – Cellat’ı : Emre Karayel/Güven Kıraç oynamıştı.

Oyun, bu sahnelenişinde, 10. Afife tiyatro ödüllerinde, Haluk Bilginer’e “Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu” ödülünü kazandırmıştı.

“Jeanne d’Arc’ın öteki ölümü”, daha sonra, 208/2009 tiyatro sezonunda Hüseyin Mevsim’in : çevirisi – Ethem Özbora’nın sahne tasarımı – Yıldız İpekoğlu’nun : giysi tasarımı – Yakup Çartık’ın : ışık tasarımı – Nevzat Hakan Dönmez’in : reji yardımcılığı ve Murat Karasu’nun rejisi ile İzmir Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenmişti.

Oyunda, Tanrı’yı : Sadık Yağcı – Jeanne d’Arc’ı : Şebnem Doğruer– Cellat’ı : Cemalettin Çekmece oynamıştı.

Oyun daha sonra, 2013/2014 tiyatro sezonunda Hüseyin Mevsim’in : çevirisi – Barış Dinçel’in : sahne tasarımı ve Uygulama: – Mehmet Ali Zeren’in : giysi tasarımı ve uygulaması – Pınar Dikbaş’ın : müzik tasarım ve araştırması ve Ümit Çırak’ın rejisi ile Sahne 3 Mota Oyuncuları  tarafından sahnelendi.

Oyunda, Tanrı’yı : Ümit Çırak – Jeanne d’Arc’ı : Ayşegül Aydın – Cellat’ı : Tolga Çıklaçiftçi oynamıştı.

Oyun, bu sahnelemede, 3Mota Oyuncuları’na Direklerarası Tiyatro Ödülleri’nde “Direklerarası Seyirci Ödülü” kazandırmıştı.

“Jeanne d’Arc’ın öteki ölümü” son olarak, 2014/205 tiyatro sezonunda, Ersen Tunççekiç’in : ışık tasarımı – Barış Dinçel’in : sahne tasarımı – Tülay Kale’nin giysi tasarımı – Fatih Veli Ölmez’in müzikleri ve Yunus Emre Bozdoğan’ın rejisi ile Eskişehir Belediyesi Şehir Tiytrosu tarafından sahneledi.

Oyunda Tanrı’yı : K. Sinan Demirer- Jeanne d’Arc’ı : Özlem Baykara Danacı – Cellat’ı : Hakkı Kuş oynamıştı.

“Roma Hamamı”

Stanislav Stratiev’in Türkiye’da sahnelen bir diğer oyunu, 1974 yılında yazdığı ve insanlık için hizmet ettiğini söyleyen, ancak insanı aklına bile getirmeyen toplumsal düzenin aydın temsilcilerini, sistemin boşluklarını bir sistem haline getiren, özleri de sözleri de ‘para’ olan kişileri anlattığı “Roma Hamamı” 2007/2008 tiyatro sezonunda, Hüseyin Mevsim’in . çevirisi – Murat Atmış’ın : ışık tasarımı – Gökcen Cavga’nın, Erdem Ulusal’ın, Serdar Doğan’ın, Tutku Gül’ün reji asistanlığı ve Rutkay Aziz’in rejisi ile Ankara Sanat Tiyatrosu tarafından sahnelendi.

Oyunda : Hakan Salınmış, Cengiz Sezgin, Ebru Saçar, Aylin Saraç, Melih Yetkin, Hayrullah Tahran Karagöz, Hasan Ballıktaş, Ümit Bakış, Şenol Önder rol almışlardı.

“Roma Hamamı”, daha sonra, 200008/2009 tiyatro sezonunda, Hüseyin Mevsim’in çevirisi – Burhan Yılmaz’ın : sahne tasarımı – Derya Şen’in : giysi–aksesuar uygulaması – Y.Emre Usta : ses müzik uygulaması ve Arif Kuru’nun rejisi ile Oyuncu Tayfası tarafından sahnelenmişti.

Oyunda, Ivan Antonov’u : Ufuk Tuncer – Doçent’i : Kadir Burak Salimoğlu – Marta’yı : Yağmur Taşlıpınar -Cankurtaran’ı : Kerem YIılmaz –Tsekov’u ve Konuşmayan: Arif Kuru – Diamandiev’i Konuşan Usta’yı ve Taksi Durağı’nı : Kubilay Yılmaz – Sağır ve Dilsiz’i, Yönetmen’i : Elif Kasapçopur – Sunucu’yu : Beyza Birgen oynamıştı.

“Deri Ceket”

Stanislav Stratiev’in Türkiye’de sahnelen dördüncü oyunu, 1979 yılında yazdığı, bürokratik işleyişin labirentinde kaybolan idealist bir öğretim görevlisinin trajikomik durumu ve diğer yandan da var olan bürokratik yapı içindeki toplumsal ve bireysel yozlaşmayı hicvettiği “Deri Ceket” 208/2009 tiyatro sezonunda, Arzu Işıtman’ın : dramaturjisi – Gamze Kuş’un : sahne tasarımı – Nihal Kaplangı’nın : giysi tasarımı – Kemal Yiğitcan’ın : ışık tasarımı – Ersin Aşar’ın : efektleri – Cem Ulu’nun : animasyonları ve Arif Akkaya’nın rejisi ile İstanbul Şehir Tiyaatrosu tarafından sahnelendi.

Oyun Memur’u ve Yetkili’i : Hikmet Körmükçü – Dilbilimci’yi : Yiğit Sertdemir – Dilbilimci’nin Çocukluk Arkadaşı’nı : Cengiz Tangör – Dilbilimci’nin diğer Çocukluk Arkadaşı’nı : Can Ertuğrul – Yol Arkadaşı’nı : Yeliz Gerçek – Asansördeki Adam’ı : Ertuğrul Postoğlu – 2. Berber’i, Koyun Kırkan Memuru’nu, Ocaktan Sorumlu Memur’u, Kameraman’ı : Nevzat Çankara – 1. Berber’i, Sayım Yapan Memur’u, Köylü’yü, Muhabir’i : Selçuk Yüksel – Asansördeki Adamın Karısı’nı : Güneş Doğan – Ev sahibesi’ni : Melahat Abbasova – Asansördeki Adamın Oğlu’nu : Yağız Pala oynamıştı.

“Otobüs”

Stanislav Stratiev’in Türkiye’de sahnelenen beşinci oyunu, 1976 yılında yazdığı, toplumsal yapıyı ve rejimi eleştirildiği, son durağı bilinmeyen bir otobüs yolculuğu içinde, yolcuların kendi dünyaları ve yaşama bakışları üzerinden bir yol hikayesi olarak tasarladığı “Otobüs” oyunu, 2011/2012 tiyatro sezonunda, Barış Dinçel’in : sahne tasarımı – Ayşen Aktengiz Bayraşlı : sahne tasarımı – Kemal Yiğitcan’ın : ışık tasarımı – Mikel N. Vihdi : Koreografisi – Metin Taşkıran ve Ersin Aşar’ın efekt tasarımı – Cem Ulu-Ayça Sonkaya-Arif Akkaya’nın – video tasarımı ve Arif Akkaya’nın rejisi ile İstanbul Şehir Tiyatrosu tarafından sahnelendi.

Oyunda : Ahmet Özarslan, Mert Aykul, Mert Turak, Elyesa Çağlar Evkaya, İrem Erkaya, Burak Davutoğlu, Can Ertuğrul, Berrin Akdeniz Kortidis, Ergun Üğlü, Fahri Kıncır, Barış Çağatay Çakıroğlu rol almıştı.

“Bütün Çılgınlar Sever Beni”

Stanislav Stratiev’in Türkiye’de sahnelen altıncı oyunu, 2013/2014 tiyatro sezonunda, Tsanev’in, Kontrolden çıkmış bir kıskançlığın etrafında şekillenen bir hikâyede olarak tasarladığı “Bütün Çılgınlar Sever Beni” adlı oyunu, Hüseyin Mevsim’in : çevirisi – Bengi Günay’ın sahne tasarımı – İrfan Varlı’nın : ışık tasarımı – Janbi Ceylan ve Yeşim Coşkun’un : hareket çalışması – Volkan Zambak’ın : ses çalışması – Yağmur Mısırlıoğlu’nun : reji asistanlığı ve Kemal Aydoğan’ın rejisi ile Moda Sahnesi tarafından sahnelenmişti.

Oyunda, Yosif’i : Mert Fırat – Maria’yı : Aslı Tandoğan – Angel’i : Volkan Yosunlu oynamıştı.

Stanislav Stratiev’in Türkiye’de sahnelen yedinci ve 1998 yılında yazdığı son oyunu olan “Boş Odalar” Trabzon Devlet Tiyatrosu yapımı olarak, 2016/2017 tiyatro sezonu boyunca, yerleşik olarak Trabzon Haluk Ongan Sahnesi’nde, turneler vasıtası ile de Devlet Tiyatrolarının çeşitli sahnelerinde seyirci ile buluşacak.

 

Haber: Murat Akdağ

(Yeşil Gazete)

Kategori: Kültür-Sanat

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.