Türkiye

Profesörler ‘Onur’u savundu

Kocaeli’nin Dilovası ilçesiyle ilgili araştırma yartığı gerekçesiyle hakkında suç duyusunda bulunulan Öğretim üyesi Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’na meslektaşlarından destek geldi.

Sanayi bölgesinde araştırmalar yapan Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu annelerin sütünde ve bebeklerin dışkısında ağır metaller olduğunu tespit etmişti.

Bunun üzerien Kocaeli ve Dilovası belediyeleri halkı paniğe sürüklediği gerekçesiyle Hamzaoğlu hakkında suç duyusunda bulunmuştu.

Yaklaşık 200 öğretim üyesi ve sivil toplum örgütü üyesi, Onur Hamzaoğlu’na destek vermek için biraraya geldi.

Gruptakiler, slogan atarak Onur Hamzaoğlu’nun fotoğrafının da bulunduğu “Onurumuzu savunuyoruz” pankartı arkasında Dilovası Belediyesi’nin önüne kadar yürüdü.

Belediye binası önünde grup adına açıklama yapan 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Terzi, Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun uzun yıllar Kocaeli bölgesinde yaşanan ciddi çevre ve sağlık sorunları ile uğraştığını söyledi.

Terzi, halk sağlığı, çocuk sağlığı ve hastalıkları ile tıbbi genetik anabilim dallarından akademisyenlerle birlikte yürüttüğü, üniversitenin bilimsel araştırma fonu tarafından desteklenen araştırmada annelerin ilk sütünde ve bebeklerin ilk kakasında bazı ağır metaller saptandığını belirterek şunları kaydetti:

”Sorumluluk sahibi bir bilim insanı olarak bu bilgiyi kamuoyuna açıkladı. Dilovası ve Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanları Kocaeli Cumhuriyet Savcılığı’naa şikayet dilekçesi verdi. Savcılık hazırladığı dosyayı Kocaeli Üniversitesi rektörlüğüne gönderdi. Sağlık Bakanlığı kanserle savaş dairesi başkanlığı tarafından yukarıdaki gerekçelerle YÖK’e yazılan yazının, YÖK tarafından Kocaeli üniversitesi Rektörlüğünün bilgisine sunulması ve gereğinin rica edilmesi üzerine rektörlük tarafından disiplin soruşturması açıldı. Biz Onur Hamzaoğlu’nun yanındayız ve onun kılına bile dokundurtmayız. Analarımızın sütüne, bebeklerimizin kakasına sahip çıkıyoruz.”

Kategori: Türkiye