LGBTİ+Manşet

Onur Yürüyüşü’ne yönelik saldırılar Malatya’da kınandı

0

Malatya LGBTİ İnsiyatifi 29 Haziran Pazartesi günü (dün) İnsan Hakları Derneği’nde gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla İstanbul’da düzenlenen 13. Onur Yürüyüşü’ne yönelik gerçekleşen polis saldırısını kınadı.

32

İnsan Hakları Derneği(İHD) Malatya Şube binasında düzenlenen basın açıklamasında Onur Yürüyüşü’nün 2005’ten bu yana her yıl düzenli olarak düzenlendiği ifade edildi. Basın açıklamasını Malatya LGBTİ İnisiyatifinden Emir Çoban okudu.  Çoban açıklamasında, “Topluluğumuzca bir kez daha en basit ifadelerle hatırlatılmaktadır ki, insanların ırkları, yaşı, dinleri, kültürleri; cinsiyet, cinsel kimlikleri ve cinsel yönelimleri birbirinden farklı olsa da, bütün insanlar eşittir. Herkes eşit miktarda saygıyı hak eder” şeklinde konuştu.

Malatya LGBTİ İnsiyatifi olarak Onur Yürüyüşü’ne yönelik gerçekleştirilen şiddeti kınadıklarını sözlerine ekleyen Emir Çoban, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Ve dün (Pazar) yapılan baskı şiddet zülmü esefle kınıyoruz, onurumuzla alanları terk etmiyoruz buradayız varız alışın gitmiyoruz. Eşcinsellerin özgürleşmesi heteroseksüelleri de özgürleştirecektir. Malatya Gökkuşağı LGBTİ İnisiyatifi olarak tüm ezilenlerin ve ötekileştirilen herkesin yanındayız ve tüm ötekileri ve ezilen halkları da mücadelemize  desteklerini bekliyoruz.”

Cinsel yönelim ve cinsel kimlik realitesinin tanınması için Malatya LGBTİ İnsiyatifi olarak mücadele yürüttüklerini aktaran Nedim Ak, “LGBT toplumuna yönelik ilan edilmiş savaşa son. Heteroseksizm, militarizm, milliyetçilik ve cinsiyetçiliğin birbirini besleyen ideolojiler olduğu belirlemesinden hareket eden bizler savaşa karşı mücadelenin daimi bir bileşeni olurken çalışmalarında toplumsal barış arayışlarından vazgeçmedi” dedi.

(Kaos GL)

Kategori: LGBTİ+

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.