Kültür-Sanat

Murat Taşkent’in yeni oyunu “Muallak” BiTiyatro’da

0

BiTiyatro, 2016/2017 tiyatro sezonunda, tiyatro oyuncusu, tiyatro oyun metni yazarı ve tiyatro yönetmeni Murat Taşkent’in 2016 yılında yazdığı “Muallak” adlı tiyatro oyununun dünya prömiyerini 11 Şubat Cumartesi günü saat 20:30’da İstanbul, Taksim-Tünel’de mevkiindeki  Kumbaracı Yokuşu’ndaki BiSahne’de yapıyor.

Muallak – BiTiyatro – 2017

Oyun, Arzu Koç Taşkent’in: sahne ve giysi tasarımı – Tolga Çebi’nin: müzikleri – Polat Niloğlu’nun : ışık tasarımı – Işıl Zeynep’in: hareket düzeni – Aycan Arık’ın: afiş tasarımı – Ezgi Bayrak’ın: reji asistanlığı – Işıl Zeynep ve Deniz Sayar’ın reji yardımcılığı ve Murat Taşkent’in rejisi ile sahneleniyor.

Oyunda; Defne Şener Günay ve Turan Günay rol alıyor.

Oyun Hakkında

“Hangi role ihtiyaç duyuyorsak o oluyoruz. Patronumuza ayrı, ailemize farklı, arkadaşlarımıza ise daha farklı bir tarife uyguluyoruz. Bir tek kendimiz olamıyoruz belki de. Kendi tutarsız dünyamız içinde öylesine tutarlıyız ki yanılsamalarla geçen ömrümüz boyunca bir o yana bir bu yana savrulup duruyoruz.”

Oyunun Kadrosu

Murat Taşkent

Oyun Metni ve Reji: Murat Taşkent

Reji Yardımcıları: Işıl Zeynep ve Deniz Sayar

Reji: Asistanı: Ezgi Bayrak

Oyun Müziği: Tolga Çebi

Sahne ve Giysi Tasarımı: Arzu Koç Taşkent

Işık Tasarımı: Polat Niloğlu

Işık Uygulama: Cihan Türk

Hareket Düzeni: Işıl Zeynep

Afiş Tasarımı: Aycan Arık

Görseller ve Efekt Uygulama: Faruk Kaan Atasoy

Oynayanlar

Defne Şener Günay

Turan Günay

Oyun Takvimi

11 Şubat Cumartesi 20:30 Taksim-Tümel BiSahne

13 Şubat Pazartesi 20:30 Taksim-Tünel BiSahne

15 Şubat Çarşamba 20:30 Taksim-Tünel BiSahne

26 Şubat Pazar 20:30 Taksim-Tünel BiSahne

Murat Taşkent’in Sahnelenen Diğer oyunları

“Azrail’in Göz Yaşları”

​Azrail’in Göz Yaşları – Oyun Atölyesi – 2003

Murat Taşkent’in sahnelenen ilk oyunu, ölüme tınmayarak yarattığı kabalığın, tekdüzeliğin, teksesliliğin, çapsızlığın, renksizliğin farkında olmayan “ölümlüleri” konu edindiği “Azrail’in Göz Yaşları” adlı tiyatro oyunu, 2003/2004 tiyatro sezonunda, Tolga Çebi’nin: müziği – Serdal Kesgin’in: sahne tasarımı – Gamze Kuş ve Bengi Günay’ın: giysi tasarımı – İrfan Varlı’nın: Işık Tasarımı – Esra Yurttut’un: dans düzeni – İskender Kardaşlar’ın: afiş tasarımı – İrfan Varlı’nın: fotoğrafları – Murat Dürüm’ün reji yardımcılığı ve Kemal Aydoğan’ın rejisi ile OyunAtölyesi tarafından sahnelemişti.

Oyunda; 2. Erkek’i, Azizim’i, Yolcu’yu: Murat Taşkent – 1. Kadın’ı, Şekerim’i, Yolcu’yu: Aybanu Aykut – 1.Erkek’i, Muhterem’i, Yolcu’yu: Barış Yıldız – 2. Kadın’ı, Tatlım’ı, Yolcu’yu: Ayça Aykut – Yetiş Kaptan’ı, Başöğretmen’i, Hancı’yı: Onur Ünsal oynamıştı.

“Katakomben Tiyatrosu”

Azrail’in Göz Yaşları – Katakomben Tiyatrosu – 2016

Oyun daha sonra, 2015/2016 tiyatro sezonunda, Tolga Çebi’nin röpriz müzikleri ve Fehmi Karaarslan’ın rejisi ile Almanya-Esen’de, 26 Mart 2016  Cumartesi günü Katakomben Tiyatrosu tarafından sahnelendi.

Oyunda; Ali Bozaslan, Cansu Kaz, Taygun Köktürk, Necla Telli, Rafet Yıldırım rol almıştı.

Murat Taşkent’in yazdığı “Muallak” adlı tiyatro oyunu 2016/2017 tiyatro sezonu boyunca, BiTiyatro yapımı olarak, yerleşik bir biçimde Taksim-Tünel BiSahne’de, yurt içi ve yurt dışı turnelerle de, farklı farklı sahnelerde seyirci ile buluşacak.

 

Haber: Murat Akdağ

(Yeşil Gazete)

Kategori: Kültür-Sanat

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.