Kültür-SanatManşet

Murat Akdağ’ın “YOL”u Sahne Aznavur’da

0
YOL - Suruç Sahnesi - 2015

Tiyatro Tek Ağaç, 2016/20017 tiyatro sezonuna, Murat Akdağ’ın “Yol” adlı tiyatro oyununu 1 Kasım Salı günü saat 20:30’da, Taksim, Sahne Aznavur’da oynayarak devam ediyor.

YOL - Suruç Sahnesi - 2015

YOL – Suruç Sahnesi – 2015

Oyun, Tuba Gerzan’ın : reji asistanlığı – Ekrem Çanak ve Ege Karakurt’’un : görsel tasarımı – Yusuf Ustaoğlu’nun : grafik tasarımı – Murat Akdağ’ın rejisi ve tek kişilik performansı ile sahneleniyor.

Oyun Hakkında

YOL Afiş

YOL Afiş

Yol, 31 Mayıs 2013 gecesi sokağa çıkmış bir Gezi direnişçisinin “yol” hikâyesi… Harbiye sokaklarında başlayan yolculuk, Taksim Meydanı’na, Beşiktaş, Abbasağa Parkı’na, Beşiktaş’tan Diyarbakır’a, Diyarbakır’dan Kadıköy Yel Değirmeni Dayanışma Evi’ne, Kadıköy’den Tuzla Kamp Armen’e, Tuzla’dan, Suruç Amara Kültür Merkezi’ne kadar uzanıyor. Bu yolda, patlayan bombalar, silahlar, kavgalar, aşklar, dostluklar, dayanışma ve direniş var.

Oyun, Murat Akdağ’ın Kamp Armen, Hazzopulo çay evi, Cihangir Parkı gibi direniş alanlarında yaptığı performansların toplamından oluşuyor.

Murat Akdağ, oyununu, bir başka direniş alanı olarak gördüğü Kobane’de oynamak için  Temmuz 2015’te, SGDF öncülüğünde organize edilen “Kobane’yi Beraber Savunduk Beraber İnşa Eceğiz” kampanyasına katılmış ve Kobane’ye geçmek için 20 Temmuz 2015 günü Suruç Amara Kültür Merkezi bahçesinde basın açıklaması yaparken patlayan bir bombaya maruz kalmış,, oyununu Kobane’de oynayamamıştı.

Suruç katliamın ardından, YOL oyununu yeniden yapılandıran ve Suruç Katliamını da oyununa dahil eden Murat Akdağ, oyunun son halinde, Suruç  katliamından sola olan tüm trajik olayları Suruç’ta kaybettiği yoldaşları ile konuşarak oyuna dahil ediyor.

Oyunun Kadrosu

Murat Akdağ

Murat Akdağ

Yazan : Murat Akdağ

Yöneten : Murat Akdağ

Reji Asistanı: Tuba Gerzan

Oyun Afişi: Yusuf Ustaoğlu

Oyun Fragmanı: Ege Karakut

Oyun Fotoğrafları: Ekrem Çanak

Oynayan: Murat Akdağ

Oyun Takvimi

01 Kasım Salı Taksim Sahne Aznavur

24 Kasım Perşembe Taksim Sahne Aznavur

Tiyatro Tek Ağaç’ın Sahnelediği Diğer Oyun

Tiyatro Tek Ağaç,  ilk tiyatro oyunu olarak,  2013/2014 tiyatro sezonunda, çağdaş Alman Tiyatrosu’nun önde gelen tiyatro oyun yazarından ve dramaturglarından Marius von Mayenburg’un “Taş” (Der stein) adlı tiyatro oyununu sahneledi.

TAŞ (Der Stein) - 2014

TAŞ (Der Stein) – 2014

Oyun, Sibel Arslan Yeşilay’ın : çevirisi – Barış Güvenenler’in : müzikleri – Emine Akbucak’ın : ışık tasarımı – Suzan Kekeç ve Saffet Dorak’ın reji asistanlığı – Filiz Takes Bailey’in : afiş tasarımı –  Adem Tosunoğlu’nun : vokal koçluğu – Ege Özgür’ün : oyun fotoğrafları ve Murat Akdağ’ın rejisi ile 22 Ocak 2014’de Şişli Kent Kültür Merkezide sahnelendi.

Oyunda, Witha’yı : Gülsüm Sodan – Mieze’yi : Özlem Çınar – Qolfgan’ı : Vüneyt Karadurak – Heidrun’u Aliye Karahan – Stefane’yi : Elif Sümbül Sert – Hanna’yi : Selin Zafertepe oynamış, oyundaki mini orkestrada Barış Güvenenler : Çello  – Can Ömer Uygan : Trompet – Alican Soydan : Gitar – Mahmut Turgut : Piyano çalmıştı.

Oyunun sahnelendiği sene kazandığı ödüller

Ekin Yazın Dostları “yılın en iyi yardımcı kadın oyuncusu” Selin Zafertepe

Ekin Yazın Dostları “yılın en iyi oyun müziği” Barış Güvenenler

Murat Akdağ’ın “YOL” adlı tiyatro oyunu 2016/2017 tiyatro sezonu boyunca İstanbul’da çeşitli sahnelerde ve düzenlenecek turneler ile farklı illerde de seyirci ile buluşacak.

 

(Yeşil Gazete)

Kategori: Kültür-Sanat

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.