Hafta SonuKültür-SanatManşet

Memet Baydur’un ‘Yangın Yerinde Orkideler’i İstanbul Şehir Tiyatrosunda!

0
Levent Öktem-Ayda Aksel-Metin Belgin - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 1990

2001 yıldın aramızdan ayrılan ve geriye tekrar tekrar oynanan ölümsüz tiyatro metinleri bırakan ünlü tiyatro oyun yazarı Memet Baydur’un (9 Ağustos 1951) – (24 Kasım 2001) “Yangın Yerinde Orkideler” adlı oyununu, Hülya Karakaş’ın rejisi , Ergün Özdemir’in dramturjisi, Almila Altunsoy ve Cihan Aşar’ın dekor tasarımı, Almila Altunsoy’un kostüm tasarımı, Mahmut Özdemir’in ışık tasarımı, Cihan Kurtaran’ın müzikleri, Senem Oluz’un koreografisi ve Nesin Coşkuner’in efektleri ile İstanbul Şehir Tiyatrosu tarafından sahneliyor.

39

Oyun , 5 Ekim çarşamba günü Üsküdar Müsahipzade Sahnesi’nde prömiyer yapacak ve iki hafta üst üste bu sahnede sergilenecek.

“Yangın Yerinde Orkideler” Ekimin ayının son haftasında, 27 Ekim perşembe gününden itibaren Şehir Tiyatrolarının Ümraniye Sahnesin’de sahnelenecek.

Memet Baydur’u kaleminden Orkideler

Memet Baydur 09 Ağustos 1951 - 24 Kasım 2001

Memet Baydur 09 Ağustos 1951 – 24 Kasım 2001

“…Orkideleri hep bir “ballad” olarak düşündüm. Hakkı yenmişlerin, hayatın-toplumun- yerleşik düzeninin kıyısına itilmişlerin, uyurgezerlerin, mutsuzların, sırtından yaralıların, alkoliklerin esrarkeşlerin, yalancıların, masal anlatıcılarının, gezginlerin, kaybedecek hiçbir şeyi olmayanların, filmleri balkondan ya da hususiden değil, birinciden yani en ön sıralardan seyredenlerin, dünyaya kekremsi, ekşi bir sırıtışla bakanların, sis ve dumanlar içinde yaşayanların, bilgiye ve bilgisizliğe aynı tiksintiyle yaklaşanların, bütün bunlara rağmen, ya da birazda bunlardan ötürü insan kalmayı becerebilmiş olanların şarkısı olsun istedim Yangın Yerinde Orkideler”

Memet Baydur, 1990- İstanbul

Türkiye Yangın Yerinde Orkideler Sahnelemeleri…

“Yangın Yerinde Orkideler”in dünya prömiyeri 1990 yılında, Memet Baydur’un, “Limon” (1984 İstanbul DT), “Cumhuriyet Kızı” (1989 Ankara DT) sahnelemelerinden sonra, Devlet Tiyatrolarında sahnelenen 3. oyunu olarak, Can Gürzap rejisi ile 30 Ocak 1990 tarihinde İstanbul Devlet Tiyatrosu tarafından Taksim Sahnesin yapılmıştı.

Levent Öktem-Ayda Aksel-Metin Belgin - İstanbul Devlet Tiyatrosu - 1990

Levent Öktem-Ayda Aksel-Metin Belgin – İstanbul Devlet Tiyatrosu – 1990

Oyunun dekor tasarımını Ethem Özbora, kostüm tasarımını Serpil Tezcan, ışık tasarımını Ayhan Güldağları, koregrafisini Yavuz Özdel yapmıştı. Oyunda Adam rolünü Metin Belgin, Nuri rolünü Levent Öktem, Neriman rolünü Ayda Aksel, Nezih rolünü Mehmet Ali Kaptanlar, Nurçin rolünü Gönen Bozbey, Nebati rolünü Sadrettin Kılıç oynamıştı.

“Yangın yerinde Orkideler” 1996 yılında Fikret Tartan’ın rejisi, Talay Toktamış’ın dekor ve kostüm tasarımı, Hasan Yalman’ın ışık tasarımı ile İzmir Devlet Tiyatrosu tarından sahnelemiş, oyununda Beyazıt Gülercan, Recai Topaç, Hülya Bözeklioğlu, Murat Çobangil, Aylin Damcıoğlu, Şener Ünal oynamıştı.

İzmir Devlet Tiyatrosu 1996

İzmir Devlet Tiyatrosu 1996

2005 yılında, “Yangın Yerinde Orkideler” Gökan Soylu’nun rejsi, Hakan Dündar’ın dekor ve kostüm tasarımı, Enver Başer’in ışık tasarımını ile Eskişehir Anadolu Üniversitesine bağlı olarak işleyen Tiyatro Anadolu tarafından sahnelenmiş, oyunda Adam rolünü Polat Bilgin, Nuri rolünü Arif Pişkin, Neriman rolünü Aylin Aydoğdu, Nezih rolünü Süleyman Kahraman, Nurçin rolünü Nazan Yerli, Nebati rolünü Ümit Aydoğdu oynamıştı.

Tiyatro Anadolu - 2005

Tiyatro Anadolu – 2005

“Yangın Yerinde Orkideler” son olarak, İstanbul’da 2015 yılında, Metin Boran rejisi, Burcu Melek Bozan’ın dekor tasarımı, Selim Ayık’ın kostüm tasarımı, Yüksel Aymaz’ın ışık tasarımı, Tolga Çebi’nin müzikleri ile Tiyatro Rampa tarafından sahnelendi. Oyunda, Adamı Mehmet Fahri Etik, Neriman rolünü Deniz Can, Nuri rolünü Sertan Müsellim, Nurçin rolünü Selin Ayık, Nezih Rolünü Berk Kristal oynamıştı.

Tiyatro Terminal - 2015

Tiyatro Terminal – 2015

İBBŞT tarafından sahnelen “Yangın Yerinde Orkidelerin kadrosu

Yazan : Memet Baydur
Yöneten : Hülya Karakaş
Dramaturgi : Ergün Özdemir
Sahne Tasarımı : Almila Altunsoy – Cihan Aaşar
Kostüm Tasarımı : Almila Altunsoy
Işık Tasarımı : Mahmut Özdemir
Müzik : Cihan Kurtaran
Koreografi : Senem Oluz
Efekt : Nesin Coşkuner

Oynayanlar

Emin Ant
Eraslan Sağlam
Zümrüt Erkin
Gözde İpek Köse
Ömer Barış Bakova
Can Ertuğrul

 

Haber: Murat Akdağ

(Yeşil Gazete)

Kategori: Hafta Sonu

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.