LGBTİ+Manşet

LGBT’lere parlamentodan destek

0

CHP‘li vekiller, Pembe Hayat ve Kaos GL temsilcileriyle yaptıkları toplantıda tüm meclis komisyonların gündemine “cinsel yönelim” ve “cinsiyet kimliği” temelindeki taleplerin dahil edileceği konusunda taahhüt verdi.

Pembe Hayat ve Kaos GL Dernekleri, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleriyle mecliste bir toplantı yaparak LGBT bireylerin anayasal taleplerini iletti.

Pembe Hayat’tan Kemal Ördek, Buse Kılıçkaya, Kaos GL’den Ali Erol ve Hayriye Kara‘nın katıldığı toplantıda, LGBT hareketin CHP Meclis Grubu ile Genel Merkez’den “cinsel yönelim” ve “cinsiyet kimliği” ibarelerinin anayasal güvence altına alınması noktasındaki beklentilerini aktardı.

Toplantıya CHP Ankara milletvekili Aylin Nazlıaka, İzmir milletvekili Rıza Türmen, İstanbul milletvekilleri Şafak Pavey, Sedef Küçük, Binnaz Toprak ve Ayşe Danışoğlu ile Bursa milletvekilleri Aykan Erdemir ve Sena Kaleli katıldı.

Toplantıyı modere eden AB Uyum Komisyonu üyesi Nazlıaka, yeni anayasa süreci ile birlikte Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Kanun Tasarısı, Kadın ve Aile Bireylerinin Şiddetten Korunmalarına Dair Kanun Tasarısı ile nefret suçları noktasında son günlerde tartışılan mevzuat önerileri noktasında her türlü desteği sunacaklarını belirtti.

Aynı şekilde, Anayasa Uzlaşma Komisyonu ile birlikte diğer tüm komisyonların gündemine “cinsel yönelim” ve “cinsiyet kimliği” temelindeki taleplerin dahil edileceği konusunda taahhüt veren CHP milletvekilleri, bundan sonraki süreç içerisinde hem yurtiçi hem de yurtdışındaki çalışmalarında LGBT hareketinin gündemindeki konularla ilgili savunuculuk yapacaklarını belirtti.

(Bianet)

Kategori: LGBTİ+

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.