ManşetTürkiye

Kuzey Ege’ye iyi haber, termik santralde geri adım

0

Tepkiler sonuç verdi, Ayvacık Babadere termik santrali projesi geri çekildi! Çanakkale Ayvacık’a bağlı Babadere köyü sahilinde Nurol Enerji tarafından 1634 mw kapasiteli bir termik santrali yapılmak için dosya hazırlanmış ve şirketin başvurusu kabul edilerek ÇED süreci başlatılmıştı.

Termik santral projesi çevrecilerin büyük tepkisini çekmiş ve 2 Çanakkale Milletvekili tarafından soru önergesi verilmesiyle, TBMM gündemine taşınmıştı.

AKP Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir, Nurol AŞ’nin bu girişiminden vazgeçmesi nedeniyle projenin durdurulduğunu açıkladı. Açıklamaya göre firma, bu talebinden vazgeçtiğine dair dilekçesini 11.10.2013 tarihinde Çevre ve Şehirlik Bakanlığına verdi. Açıklamada, Nurol Enerji Üretim ve Pazarlama A.Ş. tarafından Çanakkale iline bağlı Ayvacık İlçesi, Babadere Mevkii sınırları içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan “Babadere Elektrik Santrali, Derin Deniz Deşarjı, Kül Depolama Sahası ve Limanı” projesinin durdurulduğu belirtildi.

 

Daha önce bir açıklama yaparak yapılacak termik santral projesine karşı olduklarını belirten Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Çanakkale eş sözcüsü Oral Kaya kararla Gülpınar – Geyikli sahilindeki verimli ovalardaki tarımsal faaliyetlerin,Bozcaada’ daki turizm potansiyelinin,

Kazdağlarının biyoçeşitliliğin, Aleksandra Troas, Troya ve Assostaki tarihi- kültürel mirasın,

Çanakkale’nin su kaynaklarının bu kararla telafisi mümkün olmayan tahribat kurtulduğunu ama henüz her şeyin bitmediğini söyledi. Sürecin takipçisi olacaklarını belirten Kaya Çanakkale’nin yenilenebilir enerjilerin öncüsü olmasını arzuladıklarını tekrarladı.

 

Yeşil Gazete

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.