Kanal İstanbulManşetTürkiye

Kanal İstanbul çevresini bölüşenler: Erdoğan’ın imam hatipten arkadaşı, Erdoğan Bayraktar…

0

Gazeteci Murat Ağırel, Yeniçağ gazetesinin 7 Nisan 2021 tarihli nüshasında Kanal İstanbul güzergahında arsa alanları listeledi.  Ağırel, söz konusu isimler arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın imam hatip lisesinden arkadaşı Aziz Torun, 17/25 Aralık operasyonlarında tartışılan eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Muratbey peynirlerinin sahibi Recai ve Necmi Erol gibi pek çok ismin bulunduğunu iddia etti.

Ağırel, “Çılgın Proje değil zenginler için rant projesi -3-” başlıklı yazısında şunları söyledi:

Ağırel’in listesinde bulunan bazı isimler şöyle:

Eyüp Akdağ: MÜSİAD üyesi olan ve 2008’e kadar yönetim kurulunda yer alan Akdağ, halen MÜSİAD Madencilik Kurulu’nun temsilcisi olarak görev yapıyor. İstanbul Ayazağa’daki orman arazisinde maden ocaklarının kazı yapabilmesi için çam ağaçlarını devlet eliyle katletmesiyle bilinen Akdağ Madencilik‘in sahibi. Taş ocaklarına izin verilmesi için yürüttüğü lobi faaliyetiyle tanınıyor.
2013 yılında Arnavutköy’de 65 bin metrekare büyüklüğünde 1 tapu sahibi oluyor.Aziz Torun:
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile imam hatip lisesinden arkadaş. Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi’nin sahibi. 2013 yılında parsel büyüklükleri 60 bin metrekare olan 5 tapu sahibi oluyor.
Erdoğan, Kanal İstanbul’u ilk olarak 2011 yılında açıklamıştı.

Erdoğan Bayraktar:
İsmi 17-25 Aralık operasyonlarında çok tartışıldı. Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı olarak görev yaptı. 2007 yılında kurulan Vatan Eğitim ve Teknoloji Vakfı başkanlığını üstlendi. Eşi ve oğlunun da hissedar olduğu Oğuzkağan Şirketi, Bulvar Atakent projesinin arsasını vakıftan ihale ile almıştı.

Arnavutköy’de 2012 ve sonrası 14 tapu sahibi oldu. 2018 Aralık ayında da ne olduysa bu arsaları elinden çıkarıyor.

İsmail Doğan: Arnavutköy’de 2013-2018 yılları arasında 21 bin 839 metrekare araziyi 11 tapu ile topladı. 19 yıldır MHP üyesi olan İsmail Doğan ve ailesi, AKP’ye geçmesiyle biliniyor. Aileye rozetini milletvekili adayı Ahmet Uzer takmıştı.

Recai Erol ve Necmi Erol: Muratbey
peynirlerinin sahibi. Recai Erol 2013-2014 yılları arasında 50 bin 841 metrekare araziyi 9 tapuda, Necmi Erol da 53 bin 785 metrekare araziyi 9 tapuda toplamış. Toplamda kanal civarında yaklaşık 105 dönüm araziye sahip olmuşlar.

Nur Muhammed Genç: 17-25 Aralık sürecinden sonra istifasıyla dikkat çeken eski Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcısı Melik Genç‘in kardeşi. Arnavutköy’de 2013-2018 yılları arasında 22 bin 502 metrekare araziyi 6 tapuda parça parça toplamış. Konuyla ilgili geçen yıl Sözcü’den Özlem Güvemli’nin sorularını yanıtlayan Genç, “Arazileri 5-6 yıl önce sattım. Kanal İstanbul güzergahında şu anda arazim yok. Emlak işi yapıyorum. O günkü fiyatlar iyiydi, sattım. İnşaat işine girdim. Pasif tapularda olabilir ama aktif olarak üstümde tapu yok” demişti.

Mustafa Tıraş: Haznedar-Özel Kolej Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı. Babası Hasan ve annesi Zehra için kurmuş olduğu “Hasan Zehra Tıraş Vakfı” bulunmakta. Bu vakıf ile birlikte Afrika ülkelerinde su kuyuları açıyor. Ülke içinde de yardım faaliyetleri düzenleniyormuş. 2013-2014-2015 yıllarında 3 tapu yaklaşık 500 bin metrekare araziye sahip gözüküyor.

Erol Tabanca: Polimeks İnşaat‘ın Yönetim Kurulu Başkanı. Diğer ortaklar Cem Siyahi ve Abdullah Gözener. Türkmenistan’a iş yapıyorlar.
Akşam gazetesinden Ufuk Türkyılmaz‘ın haberine göre, bir ihbar üzerine Türkmenistan uçağını durduran gümrük görevlileri ‘lavabo’ beyan edilen konteynerlerde 1.3 ton altın ele geçirdi. Altınların göndericisi ise Polimeks İnşaat olduğu ortaya çıktı. Meğer İran ambargosunu delmek için yapılmış.

Bu firma Kanal İstanbul’da 14 tapu ile 249 bin 780 metrekare arazinin de sahibi.

Süleyman Çetinsaya: Artaş İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı. 1995 yılında Bakırköy Carousel alışveriş merkezinin inşaatını tamamladı ve yüzde 28 hissedarı oldu. Avrupa konutları, Vadi İstanbul, Tema İstanbul‘u yapan şirket. Bank Asya kurucularından. FETÖ’nün iş adamlarının çatı örgütlenmesi olan TUSKON‘un yönetim kurulu üyesi. FETÖ’nün ilk iş insanları derneği olan, kapatılan İş Hayatı Dayanışma Derneği‘nin (İŞHAD) kurucusu. Arnavutköy’de 2013 ve sonrasında 10 tapu olmak üzere 578 bin metrekare arazinin de sahibi.

Avrupakent Gayrimenkul Geliştirme Anonim Şirketi de 3 parselde 130 bin 122 metrekare alana sahip.  Şirketi yine Süleyman Çetinsaya’nın da içinde yer aldığı Çetinsaya mensubu kişiler kuruyor. Yani toplamda 700 dönümden fazla Kanal İstanbul arazisine sahipler.

Süleyman Karaman’dan düzeltme

Murat Ağırel’in yaptığı listede adı geçen eski TCDD Genel Müdürü ve AKP Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman ise bir düzeltme göndererek, yazıda geçen iddiaları kabul etmediğini belirtti. Karaman, “Bahsedilen güzergahta veya yakınlarında ne benim ne çocuklarımın, ne de sahip oldukları şirketlerin herhangi bir arazi alımı, satımı veya sahipliği asla söz konusu olmamıştır” ifadelerini kullandı.

Arap sermayesi, Albayraklar, Diyanet…

Kanal güzergahı boyunca arsa satın alanlar arasında Katar ve Suudi Arabistanlı çok sayıda zengin aile de bulunuyor. Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın babasının da kanal civarındaki arsası tartışma konusu olmuştu. 

Kanal çevresindeki arsaları satmak için Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanları da kooperatif kurduğu ortaya çıkmıştı.

 

Kategori: Kanal İstanbul

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.