Kültür-SanatManşet

Jacques Deval’ın “Şahane Züğürtler”i İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda

Şahane Züğürtler - İstanbul Şehir Tiyatrosu - 2016

İstanbul Şehir Tiyatrosu, 2016/2017 tiyatro sezonunun üçüncü prömiyerini Jacques Deval’ın “Şahane Züğürtler” adlı oyunu ile, 13 Ekim Perşembe günü saat 20:30 da Kağıthane Sadabat Sahnesi’nde yapıyor.

Şahane Züğürtler - İstanbul Şehir Tiyatrosu - 2016

Şahane Züğürtler – İstanbul Şehir Tiyatrosu – 2016

Oyun, Asude Zeybekoğlu’nun çevirisi, Barış Dinçel’in sahne tasarımı, Canan Göknil’in giysi tasarımı, Özcan Çelik’in ışık tasarımı, Serkan Yavşan’ın Efektleri, Ceylan Çete, Doğan Şirin, Emel Bertan, Begüm Yazıcıoğlu’nun reji asistanlığı ve Haldun Dormen’in rejisi ile sahneleniyor.

Oyunda, Barış Çağatay Çakıroğlu, Buğra Can Ildırışık, Can Başak, Can Doğan, Ceylan Çete, Çağrı Özgür Hün, Dilay Taşkaya, Engin Akpınar, Hakan Güner, Müge Akayamaç, Onur Şirin, Özgün Akacça, Süeda Çil rol alıyor.

Oyunun Konusu

Jacques Deval

Jacques Deval

Rusya’daki devrimden sonra pek çok Rus asilzadesi batı ülkelerine kaçtı. Ouratieff çifti de bu ailelerden biriydir. Çar’a ait yüklüce bir serveti de beraberinde getiren çift bu paraya dokunmaz, çeşitli evlerde hizmetçilik ve uşaklık yaparak hayatlarını sürdürmeye devam ederler. Ancak bu herkesin gözü vardır ve Ouratieff çifti parayı korumak için büyük bir gayret içindedir. Neticede, çok büyük bir servete hükmetmekle beraber yoksul bir hayat yaşayan çiftin başına akılalmaz olaylar gelir. Fransız bulvar tiyatrosunun öncülerinden aktör, yazar ve yönetmen Jacques Deval’in 1933’te yazdığı komedi, eğlenceli iki saat geçirmek isteyenler için kaçırılmaz bir fırsat.

Oyun Takvimi

13 Ekim Perşembe 20:30 Kağıthane Sadabat Sahnesi
14 Ekim Cuma 20:30 Kadıköy Kağıthane Sadabat Sahnesi
15 Ekim Cumartesi 15:00 – 20:30 Kağıthane Sadabat Sahnesi
19 Ekim Çarşamba 15:00 – 20:30 Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi
20 Ekim Perşembe 20:30 Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi
21 Ekim Cuma 20:30 Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi
22 Ekim Çarşamba 15:00 – 20:30 Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi

Türkiye’de ve Dünyada Şahane Züğürtler’in sahnelemeleri ve Tv Sinema Uyarlamaları

Orjinal adı, “Tovaritch” Rusçada (yoldaş) anlamındaki, “Tovaritch”’den (товарищ).gelme olan oyun, Fransız bulvar tiyatrosunun öncülerinden aktör, yazar ve yönetmenlerinden, Jacques Deval’in, İlk gösterimi 13 Ekim 1933’te Fransa’da “Théâtre de Paris”te yapılan oyunu, Türkiye’de, ilk olarak, Asude Zeybekoğlu’nun çevirisi, Betül Mardin ve Güler Erenyol’un giysi tasarımı, Leyla Süren’in sahne tasarımı, Ayfer Feray’ın şarkıları ve Erol Keskin’in rejisi le 22 Ekim 1963’te Dormen Tiyatrosu tarafından “müzikli oyun olarak” sahnelenmişti.

Şahen Züğürtler - Dormen Tiyatrosu - 1963

Şahen Züğürtler – Dormen Tiyatrosu – 1963

Oyunda, Ayfer Feray : Grandüşes Tatiana Uratieff’i, Yılmaz Köksal : Martellau’yu, Mehmet Özekit : Bankacı Dubieff’I, Yüksel Gözen : Kont Brekensky’I, Esin Eden : Aşçı Louise’I, Nisa Serezli : Fernande Dupont’u, Turgut Boralı : Charles Dupont’u, Suna Keskin : Helene Dupont’u, Başar Sabuncu : George Dupont’u, Hadi Çaman : Kapıcı’yı, Sema Özcan : Lady Carrigan’I, Tuncel Kurtiz : Gorotchenko’u oynamıştı.

Daha sonra, Şahane Züğürtler, 1990/1991 tiyatro sezonunda, Asude Zeybekoğlu’nun çevirisi, Güler Yiğit’in giysi tasarımı, Osman Şengezer’in sahne tasarımı, ve Metin Serezli’nin rejisi le ile yine Dormen Tiyatrosu tarafından sahnelendi.

Şahene Züğürtler - Dormen Tiyatrosu - 1991

Şahene Züğürtler – Dormen Tiyatrosu – 1991

Oyunda, Haldun Dormen, Nevra Serezli, Göksel Kortay, Hüseyin Köroğlu, İsmet Üstekin, Hakan Ökten, Şebnem Özinal, Suat Sungur, Ersin Ökten, Kerem Atabeyoğlu, Ayşe Çakar, Gülbin Yeşil, Leylan Üner, Metin Arslan rol almıştı.

Şahane Züğürtler, Türkiye’de ve başka ülkelerde birden fazla kere sinemaya ve televizyona da uyarlandı. Bunlardan ilki, 1935 yılında, oyunun yazarı Jacques Deval’ın senaristliği ve yönetmenliği ile Fransa’da yapıldı. İkinci uyarlama, 1937 yılında başrollerini Claudette Colbert, Charles Boyer, Basil Rathbone oynadığı ve Anatole Litvak yönettiği bir yapım olarak Amerika’da yapıldı. Üçüncü uyarlama, 1954 yılında İngiltere’nin BBC televizyonunda “Pazar Gecesi Tiyatrosu” kuşağında oyunun dramatik bir sunumu yapıldı. Siyah-beyaz yayında başrolde Peter Cushing oynamıştı.

Dördünci uyarlama ise, 1964 yılında Mine Esen ve Erdoğan Tünaş’ın birlikte yazdıkları senaryo ile Fecri Ebcioğlu’nun yaptığı müzikler ve baş rollerde Ayhan Işık, Sezer Sezin, Ali Şen’in oynadığı Süreyya Duru’nun yönettiği bir yapımla Türkiye’de yapılmıştı

Beşinci uyarlama, 1966 yılında, 100 dakikalık bir televizyon film olarak müzikal tarzda bir uyarlama ile Batı Almanya’da yapılmıştı. Altıncı uyarlama, 1981 yılında 120 dakikalık renkli bir Televizyon filmi olarak, Jeannette Hubert2in uyarlaması ile Fransa’da yapıldı. Şahane Züğürtler son olarak, 1991 yılında, Kemal Uzun’un televizyon için yönetmeliği ile başrollerini Haldun Dormen, Nevra Serezli, Göksel Kortay ve İsmet Üstekin üstlendiği bir kadro ile TRT tarafından Türkiye’de yapılmıştı.

Oyun, 2016/2017 tiyatro sezonu boyunca, İstanbul Şehir Tiyatroları yapımı olarak, kurumun farklı ilçelerdeki sahnelerinde seyirci ile buluşacak.

 

Haber: Murat Akdağ

(Yeşil Gazete)

Kategori: Kültür-Sanat