ManşetTürkiye

İzmir, Giresun, Bolu ve Antalya’da Reyhanlı protestoları

0

İzmir Giresun, Bolu ve Antalya’daki Reyhanlı eylemlerine yüzlerce kişi katıldı, eylemlerde katliamın sorumlusunun AKP hükümeti olduğu vurgulandı.

İzmir

KESK, DİSK, TMMOB’nin çağrısıyla bir araya gelen İzmir emek ve demokrasi güçleri, Reyhanlı’daki patlamaların ve ölümlerin sorumlusunun AKP iktidarı olduğunu haykırdı.

Konak YKM önünden Eski Sümerbank önüne yapılan yürüyüş boyunca “AKP mezara, halk iktidara”, “Susma haykır, halklar kardeştir”, “Biji bratiya gelan”, “Katil ABD, işbirlikçi AKP”, “Emperyalistler, işbirlikçiler, 6. Filo’yu unutma”, “Tek yol sokak, tek yol devrim” sloganları atıldı.

Basın açıklamasını TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ferdan Çiftçi yaptı. “AKP hükümetinin Suriye politikası Türkiye’yi savaş bataklığına sürüklemiştir” diyen Çiftçi, Suriye’deki müdahalelerde aktif rol alan AKP hükümetinin, Reyhanlı’da yaşanan ve onlarca sivil vatandaşımızın canına mal olan ortamı yarattığını belirtti. Çiftçi, “komşularla sıfır sorun” diyerek yola çıkan AKP’nin komşularının iç işlerine karışan, savaş kışkırtıcılığı yapan ABD’nin gönüllü askeri konumuna geldiğini ifade etti.

Çiftçi, açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı:

Türkiye’de ve Ortadoğu’da barış, eşitlik, özgürlük ve kardeşlik isteyen bizler AKP’nin savaş politikalarına ve provokasyonlarına teslim olmayacağız; ne içeride, ne de dışarıda savaş istiyoruz, ABD ve işbirlikçilerinin savaş politikalarına karşı mücadelemize devam edeceğiz

Basın açıklaması sonrasında eylemciler ellerindeki karanfilleri Reyhanlı’da hayatlarını kaybedenlerin anısına meydana bıraktı.

Giresun

Giresun’da Atatürk Meydanı’nda bir araya gelen Halkevleri, Liseli Genç Umut ve ÖDP Reyhanlı Katliamı’nı protesto etti. Eylemciler, Reyhanlı Katliamı’nın sorumlusunun AKP iktidarı olduğunu söyledi. “Katil ABD, işbirlikçi AKP”, “Reyhanlı halkı yalnız değildir”, “AKP’den hesabı gençlik soracak” sloganlarının sık sık atıldığı eylem okunan basın açıklamasının ardından sona erdi.

Bolu

Bolu’da Bankalar Caddesi’nde bir araya gelen Bolu Savaş Karşıtı Platform bileşenleri Reyhanlı Katliamı’nı protesto etti. Eylemde katliamın siyasi sorunlusunun AKP hükümeti olduğu ifade edilirken eşit, bağımsız, özgür, barış içinde bir Türkiye için, emperyalizmi ve işbirlikçilerinin kovulması gerektiğine vurgu yapıldı.

Antalya

Antalya Emek ve Demokrasi güçleri Reyhanlı’da yaşanan katliamı bir yürüyüş ve basın açıklaması yaparak protesto etti.Kapalıyol’dan Attalos Meydanı’na gerçekleştirilen yürüyüşe yüzlerce kişi katıldı. Yürüyüşte, sık sık “Katil ABD işbirlikçi AKP”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Hatay halkı yalnız değildir” sloganları atıldı. Attalos Meydanı’nda okunan basın açıklamasında katliam protesto edilirken siyasi sorumluluğun AKP hükümetinde olduğu ifade edildi. Açıklama, AKP’nin savaşı kışkırtan politikalarına karşı mücadele çağrısı yapılarak sonlandırıldı.

(sendika.org)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.