Dünya

Irak’ta bir günde 34 idam

0

Irak’ta 1 gün içinde aralarında 2 kadınında bulunduğu 34 kişinin idam edildiği bildirildi. Geçtiğimiz yıl Irak’ta idam edilenlerin sayısı ise 68 olarak açıklandı.

Irak Adalet Bakanı Haydar El Saadi, geçen yıl aralarında 3 Iraklı kadın, bir Tunuslu, bir Mısırlı ve bir Faslının bulunduğu 68 kişinin idam edildiğini belirtti.

Bağdat’ta geçen yıl asılarak idam edilenlerin yüzde 99’unun terör suçundan idama mahkum edilenler oluştuğunu belirten Saadi, yıl başından bu yana aralarında iki Iraklı kadın ve bir Suriyelinin bulunduğu 34 kişinin idam edildiğini açıkladı.

Saadi, BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Navi Pillay’in 34 kişinin aynı gün idam edildiği açıklamasını ise yalanladı. Bakan Saadi, 34 kişinin yılbaşından bu yana gruplar halinde idam edildiğini söyledi

BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Navi Pillay, 24 Ocak günü yaptığı açıklamada, 19 Ocak’ta ikisi kadın 34 kişinin idam edilmesinden “şoke olduğunu” belirtmişti. Pillay, bir günde bu kadar kişinin idama mahkum edilip aynı gün cezalarının infaz edilmesinin “ürkütücü” olduğunu ifade etmişti. . 2004’ten bu yana Irak’ta idam cezasına çarptırılanların sayısının 1200’den fazla olduğunun tahmin edildiğini belirten Pillay, infazlar konusunda tam sayısı bulunmasa da BM’nin edindiği bilgiye göre 16 Kasım’dan bu yana 63 kişinin idam edildiğini vurgulamıştı. Pillay ayrıca, Irak hükümetinden idam cezasının kaldırılması konusunda acilen süre vermesini istemişti.

(Ajanslar)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.