DünyaManşet

İngiltere’de sokaklar bir günlüğüne “kamusal alan”

0

İngiltere 1979’dan beri görülmemiş çapta bir grev yaşadı. Yaklaşık 2 milyon kamu çalışanı iş bırakırken pek çok şehirde sokak gösterileri düzenlendi.

Greve 30 sendika destek verdi. Sendikaların başlıca itirazı emeklilik yasasına getirilen değişikliklere. Hükümet, kamuda 65 olan emeklililk yaşını 67’ye çekmek, primleri arttırmak, buna karşılık ödemeleriyse kısmak istiyor. Gerekçe olarak da artan ortalama ömür sebebiyle sosyal güvenlik sisteminin gelir-gider dengesinin bozulması gösteriliyor.

Göstericilerse yükün kendi sırtlarına bırakıldığı ve paylaşılmadığı görüşünde:

“Burada bir öfke var çünkü bu tedbirler hep bize. Parlamenterlerin de biz de emekliliklerimizden kesintiye gidiyoruz deyip ellerini ceplerine attığını görmüyorum”

Sınır güvenlik memurlarının da greve destek vermesi nedeniyle, ülkenin hava ulaşımında aksama bekleniyordu fakat büyük gecikmeler yaşanmadı.

Başbakanlık tarafından grevle hiçbir şey ele edilemeyeceği şeklinde açıklama yapılırken, sendikalar da sorumsuz davranmakla itham edildi. Grevin İngiliz ekonomisine faturasının yaklaşık 500 milyon sterlin olması bekleniyor.

(en)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.