Hafta SonuKültür-SanatManşet

Herman Melville’den “Moby Dick” Ankara Devlet Tiyatrosu’nda

0
Moby Dick - Ankara Devlet Tiyatrosu - 2017

Ankara Devlet Tiyatrosu, 2016/2017 tiyatro sezonu yapımı olarak, Amerika’lı roman ve kısa hikaye yazarı, öğretmen, denizci, konuşmacı, şair ve gümrük müfettişi Herman Melville’nin, ilk basımları, Ekim 1851’de Londra’da Richard Bentley tarafından ve Kasım 1851’de New York Harper&Brothers Yayınevi tarafından yapılan ve defalarca sinemaya, tiyatroya uyarlanan dünyaca ünlü eseri “Moby Dick”‘i, Amerikalı tiyatro yazarı ve tiyatro akademisyeni (Northern Illinois University) Profesör Stanton Jay Davis’in : tiyatro oyun metnine uyarlaması ile tiyatro oyunu olarak, 13 Ocak Cuma günü saat 20:00’da Ankara Devlet Tiyatrosu-Akün Sahnesi’nde prömiyer yaparak sahnelemeye başladı.

Moby Dick – Ankara Devlet Tiyatrosu – 2017

Oyun, D. Burcu Boran’ın : çevirisi – Canan Kırımsoy’un : dramaturjisi – Kemal Günüç’ün : oyun müziği –  Korhan Başaran’ın : koreoğrafisi – Dr. Yeşim Arısoy Baltacıoğlu’nun : Plastik Makyaj Tasarımı – Hakan Dündar’ın : sahne tasarımı – Çevren Sarayoğlu’nun : giysi tasarımı – Osman Uzgören’in : ışık tasarımı – Güneş Altınbaş’ın : reji asistanlığı – Şevki Çepa’nın : Reji Yardımcılığı ve Amerikalı tiyatro yönetmeni Stanton Jay Davis’in : uyarlama ve rejisi ile sahneleniyor.

Oyunda : Mesut Turan, Kadir Caner Gezener, Abdullah Ceran, Yavuz Sepetçi, Buğra Koçtepe, Sanli Baykent, Deniz Keyf, Eda Aydınlı, Cengiz Uzun, Kenan Yılmaz, Ulaş Karadağ, Seyfi Taşkın Ermişoğlu, Tolga Sarıkaya, Kaan Çelikcan, Çağlar Turan, Hüseyin Acun, Arzu Çelik Albayrak, Bahar Aksoy, Anıl Şimşek, Yıldız Şanlı, Didem Çam Öztunç, Ahmet Ongulu, Saadet Aköz, Barış Bölükbaşı, Ümit Baştuğ, Umut Kılınç, Nahide Aynı, Belgin Yilmaz, Gizem Cengiz, Melek Yağmur Güler rol alıyor.

Oyun Hakkında

Afiş

Herman Melville’in ünlü romanı Moby Dick’ten uyarlanan oyun, 19. yüzyıl balina avcılığının hikâyesini anlatmaktadır. Dünyayı görmek için her şeyi geride bırakan Manhattanlı öğretmen Ishmael’in; kaybettiği bacağının intikamını dev, beyaz bir balinadan almak isteyen Kaptan Ahab’ın ve dünyanın dört bir yanından, kendi maceralarının peşine düşmüş tayfaların yolu Pequod isimli gemide kesişir.

Oyunun Kadrosu

Herman Melville

Yazan : Herman Melville

Çeviren : D. Burcu Boran

Uyarlayan ve Reji : Stanton Jay Davis’in

Reji Yardımcısı : Şevki Çepa

Reji Asistanı : Güneş Altınbaş

Dramaturji : Canan Kırımsoy

Oyun Müziği : Kemal Günüç

Koreoğrafi : Korhan Başaran

Plastik Makyaj Tasarımı : Dr. Yeşim Arısoy Baltacıoğlu

Sahne Tasarımı : Hakan Dündar

Giysi Tasarımı : Çevren Sarayoğlu

Işık Tasarımı : Osman Uzgören

Sahne Amiri : Belma Aslangiray

Kondüvit : Onur İldegez

Işık Kumanda : Onur Üner

Suflöz : Kiraz Han

Dekor Sorumluları : Serdar Kızılırmak ve Hüseyin Kutum

Aksesuar Sorumlusu : Murat Üstün

Sinevizyon Kumanda : Erhan Yoldaş

Oynayanlar

Mesut Turan, Kadir Caner Gezener, Abdullah Ceran, Yavuz Sepetçi, Buğra Koçtepe, Sanli Baykent, Deniz Keyf, Eda Aydınlı, Cengiz Uzun, Kenan Yılmaz, Ulaş Karadağ, Seyfi Taşkın Ermişoğlu, Tolga Sarıkaya

Handakiler-Kilisedekiler-Tayfalar

Kaan Çelikcan, Çağlar Turan, Hüseyin Acun, Arzu Çelik Albayrak, Bahar Aksoy, Anıl Şimşek, Yıldız Şanlı, Didem Çam Öztunç, Ahmet Ongulu, Saadet Aköz, Barış Bölükbaşı, Ümit Baştuğ, Umut Kılınç, Nahide Aynı, Belgin Yilmaz, Gizem Cengiz, Melek Yağmur Güler

Oyun Takvimi

13 Ocak Cuma 20:00 Ankara Akün Sahnesi

14 Ocak Cumartesi 15:00-20:00 Ankara Akün Sahnesi

15 Ocak Pazar 15:00 Ankara Akün Sahnesi

31 Ocak Salı 20:00 Ankara Akün Sahnesi

01 Şubat Çarşamba 20:00 Ankara Akün Sahnesi

02 Şubat Perşembe 20:00 Ankara Akün Sahnesi

03 Şubat Cuma 20:00 Ankara Akün Sahnesi

04 Şubat Cumartesi 15:00-20:00 Ankara Akün Sahnesi

05 Pazar Pazar 15:00 Ankara Akün Sahnesi

Türkiye’de yapılan başka Herman Melville Sahnelemeleri

“Yasalar ve İnsan”

​Yasalar ve İnsan – Ankara Devlet Tiyatrosu – 1978

Türkiye sahnelenen ilk Herman Melville eseri, Melvillle’nin, İyi ile kötü, uygarlık ile barbarlık, toplum ile birey karşıtlıkları üstüne kurulmuş olduğu, belli bir tarihsel plana oturtulmuş olmasına karşın Kutsal Kitap ve mitolojiye ilişkin öğeler de içeren bir epos olarak yazdığı “Billy Budd” adlı romanından tiyatroya uyarlanan “Yasalar ve İnsanlar” adlı oyunu, 1978/1979 tiyatro sezonunda, Louis O. Coxe ve Robert Chapman romandan tiyatroya uyarlaması – Necla Aytür’ün : çevirisi – Hüseyin Mumcu’nun : sahne ve giysi tasarımı – Hikmet Peker’in : ışık tasarımı – Zafer Ergin’in : reji yardımcılığı ve Asuman Korad’ın rejisi ile Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından, 15 Ekim Pazar günü Ankara Devlet Tiyatrosu-Büyük Tiyatro’da sahnelendi.

Oyunda : Billy Budd’un : Alev Sezer, Edward Farfax Vere’yi : Zafer Ergin, Philip Michael Seymour’u : Alp Öyken, Gardiner’i : Tamer Levent, John Clagart : İstemi Betiil, Jenkins’i : Kaya Akarsu,O’Daniel’i : Savaş Tamer, Jahn Rateliffe’yi : Oytun Şanal, Bordman Wyatt’ı : Numan Tala Pakner, Squeak’ı : Yavuz İmsel, Danimarkalı’yı : Ertan Savaşçı, Kinkaid : Mustafa Yavuz, Talbout’u : Emre Alpago, Jackson’u : Abdullah Ceran oynamıştı.

Herman Melville’nin “Moby Dick”i 2016/2017 tiyatro sezonu boyunca, Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı olarak, yerleşik bir biçimde Ankara Devlet Tiyatrosu sahnelerinde ve Ankara Devlet Tiyatrosu’nun yapacağı yurt içi turneleri vesilesi ile de Devlet Tiyatroları’nın farklı bölgelerdeki sahnelerinde seyirci ile buluşacak.

 

Haber: Murat Akdağ

(Yeşil Gazete)

Kategori: Hafta Sonu

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.