ManşetTürkiye

Ermenistan’dan Van’a 111 çadır

0

Ermenistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Cezayir ile Rusya‘dan deprem yaşanan Van’a yardım için gelen uçaklar Erzurum Havalimanı’na indi. Ermenistan’dan gelen uçakta 111 çadır var.

Van’daki depremzedeler için Ermenistan Acil Durumlar Bakanlığı’ndan gönderilen ve içerisinde battaniye, yatak ve nevresim takımlarının bulunduğu yardım uçağı 4 kişilik ekiple Erzurum’a eldi.

İl Kriz Merkezi ile Devlet Hava Meydan İşletmesi Erzurum Başmüdürlüğü yetkilileri tarafından karşılanan ekipte bulunan Ermenistan Afet Durumlar Bakanlığı Kurtarma Servis Yardımcısı Direktörü Kostandyan Gagik, Türkiye’ye geçmiş olsun dileğinde bulunarak, depremin hemen ardından Ermenistan hükümetinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yardım konusunda görüşme yaptığını söyledi.

Ermenistan hükümeti tarafından gönderilen yardımları getirdiklerini anımsatan Gagik, ”4, 6, 40 ve 60 kişilik 111 çadır, 4 bin 345 battaniye, 36 şişme yatak, 6 bin nevresim, 474 uyku tulumu getirdik” dedi.

İlk etapta yardım talebinin kabul edilmediğini dile getiren Gagik, ”Telgraf gönderdik. Nasıl yardım edebiliriz, ihtiyaçları sorduk. Gıda yardımı kabul edilmedi. Sadece çadır istendi. Biz de istenen yardım taleplerini getirdik” diye konuştu.

‘BU İNSANLIK YARDIMIDIR’
Ermenistan’ın Türkiye’ye 1999 yılında da yardım ettiğini belirten Gagik, şunları kaydetti:

”1999, 2000 ve 2003’te de yardım ettik. Ama şimdi ilk kez geldik. İhtiyaç olması halinde biz her türlü yardım yapmaya hazırız. İsteriz ki iki ülke hep iyi ilişkiler içerisinde olsun. Bu insanlık yardımıdır. Biz iki komşu ülkeyiz. Şimdilik bundan başka bir şey düşünmüyoruz. İhtiyaç olursa biz ikinci uçağı da hemen getirebiliriz.”

Bu arada, Birleşik Arap Emirlikleri’nden gönderilen ve içerisinde 564 çadırın bulunduğu uçak da Erzurum Havalimanı’na geldi. Uçakta bulunan çadırlar ardından TIR’lara yüklenerek, deprem bölgesine gönderildi.

Öte yandan, 300 çadır getiren Cezayir uçağı ile 156 çadır getiren Rusya’nın ikinci yardım uçağı da havalimanına indi. Söz konusu uçaklardaki çadırlar daha sonra deprem bölgesine gönderilmek üzere tırlara yüklenmeye başlandı.

Uçaklar, İl Kriz Merkezi ile Devlet Hava Meydan İşletmesi Erzurum Başmüdürlüğü yetkilileri tarafından karşılandı.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.