İfade ÖzgürlüğüManşetMedya-İnternet

Erdoğan’ın eski avukatına ilişkin erişim engeli haberimize erişim engeli

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski avukatı Mustafa Doğan İnal’ın talebiyle kendisi hakkında geçen temmuz ayında 130, ağustosta ise 48 habere erişim engeli getirilmesini konu alan haberimize erişim engeli getirildi.

İnal, İstanbul Anadolu 9. Sulh Ceza Hâkimliğine başvurarak hakkında çıkan haber ve yayınların erişime engellenmesini istemiş; hakimlik de İnal’ın dilekçede sunduğu linklerin “soruşturma dosyasına yönelik olduğunu, diğer içeriklerin iddia mahiyetinde olduğunu ve içeriklerin kişilik haklarını ihlal niteliği taşıdığını” belirterek 48 haber ve yayına erişim engeli getirmişti.

İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği ise erişim engeli haberine de erişim engeli getirilmesine karar verdi.

Kararda, İnal’ın  kişilik haklarının ihlal edildiği ve itibarının zedelendiği öne sürüldü. Gerekçede “düşünceyi yayma ve açıklama hürriyeti” ile “basın hürriyeti”nin sınırlarına ilişkin mahkemenin uzun değerlendirmesinin ardından şu ifadelere yer verildi:

“… meydana geldiği iddia edilen olay ile paylaşılan haber ve aradan geçen zaman nazara alındığında güncel değeri bulunmayan haber ve yayınlarla ilgili olarak esasen temel haklarından sayılan unutulma hakkının başvurucu lehine kabul edilmesi gerektiği ve hakimliğimiz tarafından dilekçe münderecatında belirtilen haber içerikleri ve sosyal medya paylaşımları hukuken tetkik edildiğinde iş bu paylaşımların başvurucunun yukarıda belirtilen ilke ve açıklamalara aykırı olarak kişilik haklarını ihlal edici, eleştiri ve basın özgürlüğü hudutlarını mütecaviz ve “gerçeklik/doğruluk” kriterlerini karşılamayan muhtevaya sahip olduklarını ve hakimliğimizce istemin kabul olunarak bahse konu içeriklerin çıkarılması ve erişimin engellenmesi gerektiği kanaatine varılarak…”

2021’de 107 bin 706 web sitesine erişim engeli

İnal’ın erişime engellenmesini istediği içerikler çoğunlukla Gaziantep’te  Vali Davut Gül, Belediye Başkanvekili Osman Toprak ile kendisinin yolunun mafya lideri Yılmaz Öztürkmen tarafından kesildiği iddiasını içeren haberlerle, İBB’den 15 milyon TL avukatlık ücreti alması iddiası sonrası belediyeden azledilmesi ile Cendere kitabını nedeniyle Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ın yargılandığı İstanbul 47. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki davada kendisi hakkında zorla getirme kararı çıkmasını içeren haberlerdi.

İfade Özgürlüğü Derneği‘nin EngelliWeb raporuna göre, “kişilik hakları ihlalleri” kararları nedeniyle 2021’de 107 bin 706 web sitesine ve 5 bin 436 habere erişim engeli getirildi.

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.