ManşetMedya-İnternet

‘Emine Erdoğan’ın çantası ve Bilal’e anlatır gibi anlatmak yasaklandı’ haberimize erişim engeli

0

Ekşi Sözlük’te yer alan altı başlığın içeriklerine erişim engeli getirildiğini duyurduğumuz haberimize de erişim engeli geldi.

 Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından tarafımıza gönderilen yazıda, Yeşil Gazete’de yer alan erişim engeli haberine yönelik haberin siteden kaldırılması talep edildi.

22 Haziran tarihinde yayınlanan söz konusu haberde Ekşi Sözlük’te yer alan başlıkların İstanbul Anadolu 8’inci Sulh Ceza Hakimliği tarafından kaldırıldığı bilgisi paylaşılıyordu. Yasaklanan başlıklar arasında ‘Emine Erdoğan’ın çantası’ ve ‘Bilal’e anlatır gibi anlatmak’ başlıkları da yer alıyordu.

Emine Erdoğan’ın başvurusu üzerine

Erişim engeli haberinin yer aldığı Yeşil Gazete’ye iletilen yazıda erişim engeli kararının Emine Erdoğan’ın başvurusu üzerine İstanbul Anadolu 8’inci Sulh Ceza Hakimliği tarafından 9 Eylül 2020 tarihinde alındığı aktarılıyor. Kararın gerekçesi olarak ise şu ifadeler yer alıyor:

“Talebe konu yayınlar incelendiğinde ise talepte bulunana yönelik hakaret ve kişilik haklarını zedeleyici beyanlarda ve gerçek dışı paylaşımlarda bulunulduğu, yayının içeriği sunuş şekilleri dikkate alındığında basın ve düşünceyi yayma hürriyeti olarak değerlendirilemeyeceği, hakaret içerikli ve kişilik haklarına saldırı mahiyetinde beyanların ve görüntülerin bulunduğunun açık olduğu, yapılan sosyal medya paylaşımının yorum ve eleştiri ile ifadelerin , ifadeyi açıklama hürriyetleri kapsamında kalamayacağı paylaşımın kötü niyetli ve kasıtlı olduğu, talepte bulunanı toplum nezdinde küçük düşürmeye yönelik olduğu bu nedenle kişilik haklarına saldırı mahiyetinde olduğu ve bu yönüyle 5651 sayılı yasanın 9.maddesi açıkça ihlal edildiği anlaşılmakla itirazın kabulüne karar vermek gerekmiş ve aşağıdaki gibi hüküm kurulmuştur.”

Yerine getirmeyene para cezası

Tarafımıza iletilen yazıda, 5651 sayılı Kanun’un 9’uncu maddesi çerçevesinde içeriğin kaldırılması gerektiği belirtiliyor. Söz konusu maddede şu ifadeler yer alıyor:

…Hakimin bu madde kapsamında verdiği içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi kararları doğrudan Birliğe gönderilir…Erişimin engellenmesine konu içeriğin yayından çıkarılmış olması durumunda hâkim kararı kendiliğinden hükümsüz kalır…Birlik tarafından ilgili içerik ve yer sağlayıcılar ile erişim sağlayıcıya gönderilen içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi kararının gereği derhâl, en geç dört saat içinde ilgili içerik ve yer sağlayıcılar ile erişim sağlayıcı tarafından yerine getirilir…

Sulh ceza hâkiminin kararını bu maddede belirtilen şartlara uygun olarak ve süresinde yerine getirmeyen içerik, yer ve erişim sağlayıcıların sorumluları, beş yüz günden üç bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.

Yasaklanan kelimeler neler?

‘Bilal’e anlatır gibi anlatmak’ deyimi 17-25 Aralık 2013 yılındaki yolsuzluk ve rüşvet soruşturması sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile yaptığı öne sürülen telefon konuşmasında Bilal Erdoğan’ın olup biteni anlamaması sonucu Erdoğan’ın olayları anlatma biçiminden yola çıkarak oluşturulmuştu.

‘Çanta’ göndermesi de Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan‘ında harcamaları ve çeşitli kıyaslamalar için zaman zaman kullanılıyor.

 

 

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.