Kültür-SanatManşet

Doug Wright’in “Marquis De Sade-Tüy Kalemler”i Tatbikat Sahnesi’nde

0
Marquis De Sade-Tüy Kalemler - Tatbikat Sahnesi Şstanbul - 2016

Tatbikat Sahnesi, 2016/2017 tiyatro sezonunu, 4 Kasım Cuma günü saat 20:30da Amerika’lı tiyatro oyun yazarı Doug Wright’in 1995 yılında yazdığı, Obie Ödülü oyunu “Marquis De Sade-Tüy Kalemler”i ile İstanbul Maslak Uniqhall’de açıyor.

Marquis De Sade-Tüy Kalemler - Tatbikat Sahnesi Şstanbul - 2016

Marquis De Sade-Tüy Kalemler – Tatbikat Sahnesi Şstanbul – 2016

Oyun, Buğra Koçtepe’nin çevirisi – Binnaz Dorkip’in : koreoğrafisi – Onur Yüce/Cem Deliormanlı’nın : müzikleri ve Erdal Beşikçioğlu’nun rejisi ile sahneleniyor.

49

Oyunda : Erdal Beşikçioğlu, Gökhan Soylu, Saygın Soysal, Melisa Şenolsun, Işık Erdoğan, Diren Yurtseven, Onur Eroluş, Buğra Orhan, Beril Öztarakçı, Sena Kelahmet, Metehan Aktaş, Ceren Aydın rol alıyor.

Oyun Hakkında

52

Amerikalı oyun yazarı, Doug Wright’in 1995 yılında yazdığı “Marquis De Sade-Tüy Kalemler”, tüm edebiyat tarihinin en aykırı isimlerinden biri olarak kabul edilen Marquis de Sade’nin hayatının bir bölümünü, Marquis de Sade’nin Charenton akıl hastanesinde geçen son dönemini sahneye taşıyor.

Oyun Kadrosu

53

Doug Wright

Yazan : Doug Wright

Çeviren : Buğra Koçtepe

Reji : Erdal Beşikçioğlu

Müzik : Onur Yüce – Cem Deliormanlı

Koreoğrafi : Binnaz Dorkip

Oynayanlar

Erdal Beşikçioğlu, Gökhan Soylu, Saygın Soysal, Melisa Şenolsun, Işık Erdoğan, Diren Yurtseven, Onur Eroluş, Buğra Orhan, Beril Öztarakçı, Sena Kelahmet, Metehan Aktaş, Ceren Aydın.

Oyun Takvimi

4 Kasım Cuma 20:30 Maslak Uniqhall

12 Kasım Cumartesi 20:30 Maslak Uniqhall

Oyunun Dünya Prömiyeri

“Marquis De Sade-Tüy Kalemler”in dünya prömiyeri, 1995/1996 tiyatro sezonunda, Jerry Manning’in : dramaturjisi – Neil Patel Set’in : sahne tasarımı – James Schuette’nin : giysi tasarımı –  Blake Burba’nın : ışık tasarımı – L. West’in : ses tasarımı – Bernard Telsey’in reji yardımcılığı ve Howard Shalwitz rejisi ile 3 Kasım 1995te New York Theatre Workshop tarafından yapıldı.

Marquis De Sade-Tüy Kalemler - New York Theatre Workshop - 1995

Marquis De Sade-Tüy Kalemler – New York Theatre Workshop – 1995

Oyunda : Marquis De Sade’yi : Rocco Sisto – Marquis de Sade’nin Eşi Renee’yi : Lola Pashalinski – – Doktor’u : Daniel Orsekes – Madeleine’yi : Katy Galler Selverstone – liberal Abbe’yi : Jefferson Mays – Hasta’yı : Kirk Jackson  oynamıştı.

Oyunu Türkiye Prömiyeri

“Marquis De Sade-Tüy Kalemler”in Türkiye prömiyeri, 2014/2015 tiyatro sezonunda Buğra Koçtepe’nin çevirisi – Funda Çebi’nin : giysi tasarımı – Mustafa Bal’ın : ışık tasarımı – Binnaz Dorkip’in : koreoğrafisi – Ali Er’in : müzik ve düzenlemesi – Tatbikat Sahnesin’nin ortak : sahne tasarımı ve İlham Yazır’ın rejisi ile 21 Mayıs Perşembe günü 20:00da Tatbikat Sahnesi tarafından, Ankara Tatbikat Sahnesi’nde yapıldı.

Marquis De Sade-Tüy Kalemler - Tatbikat Sahnesi Ankara - 2014

Marquis De Sade-Tüy Kalemler – Tatbikat Sahnesi Ankara – 2014

Oyunda, Marquis De Sade’yi : Durukan Ordu – Marquis de Sade’nin Eşi Renee’yi : Zeynep Ekin Öner –  Rahip’i : Buğra Koçtepe – Doktor’u : Mithat Erdemli  – Madelaine’yi : Burcu Özberk – Mimar’ı : Melih Efeçınar – Doktor’un Karısı’nı : Buse Kara – 1. Hasta’yı : İlham Yazar – 2. Hastayı : Mertcan Semerci oynamıştı.

Sinema Filmi

Oyun, oyunun yazarı Doug Wright’in : senaristliği – Stephen Warbeck’in : müzikleri – Rogier Stoffers’in : görüntü yönetmenliği – Peter Boyle’nin : sanat yönetmenliği ve Philip Kaufman’ın yönetmenliği ile 2000 yılında aynı adla, sinema filmi olarak çekilmiştir ve Türkiye’de “Düşlerin Efendisi” adı ile gösterilmiştir.

Filmde, Marquis De Sade’yi : Geoffrey Rush – Madeleine’yi : Kate Winslet – Coulmier’i : Joaquin Phoenix – Royer-Collard’ı : Michael Caine – Madame LeClerc’ı : Billie Whitelaw – Delbené’yi : Patrick Malahide – Simone’yi : Amelia Warner oynamıştı.

Doug Wright’in “Marquis De Sade-Tüy Kalemler” adlı tiyatro oyunu 2016/2017 tiyatro sezonu boyunca, Tatbikat Sahnesi tarafından yerleşik olarak İstanbul Maslak Uniqhall’de ve yurt içi turneler vesilesi ile Türkiye’nin farklı yerlerinde sahnelerde seyirci ile buluşacak.

 

Haber: Murat Akdağ

(Yeşil Gazete)

Kategori: Kültür-Sanat

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.