Kültür-Sanat

Dejan Dukovski’nin “Boş Şehri”i Entropi Sahne’de

0
Boş Şehir - Entropi Sahne - 2017

Entropi Sahne, 2016/2017 tiyatro sezonunu 1 Ekim Cumartesi günü, Yabancı Sahne ile ortak yapıp olarak sahnelediği İngliz tiyatro oyun metni yazarı Sarah Kane’nin (3 Şubat 1971 – 20 Şubat 1999) “4:48 Psikoz” adlı oyunu ile açtıktan sonra, sezonun ikinci yapımı olarak, İspanyol tiyatro oyun metni yazarı Juan Mayorga’nın, Immanuel Kant’ın (22 Nisan 1724 – 12 Şubat 1804) aynı adlı denemesinden esinlenerek yazdığı bol ödüllü tiyatro oyunu “Ebedi Barış”ın Türkiye prömiyerini, 5 Ocak Perşembe günü saat 20:30’da yamıştı. Entropi Sahne, sezonun üçüncü oyunu olarak, Makedon tiyatro oyun metni yazarı Dejan Dukovski’nin 2007 yılında yazdığı “Boş Şehir” adlı tiyatro oyununun Türkiye prömiyerini, 8 Şubat Çarşamba günü saat 20:30’da Kadıköy Entropi Sahne’de yapıyor.

Boş Şehir – Entropi Sahne – 2017

Oyun, Bilge Emin’in : çevirisi – Başak Özdoğan’ın : sahne ve giysi tasarımı – Akın Sevgör’ün : oyun müziği – Arek Nişanyan’ın : ışık tasarımı – Mert Can Sevimli, Yıldız Güngör, Mahmut Eker’in : yapım asistanlığı – Ercan Reşet Demir’in : reji asistanlığı ve Yurdaer Okur’un rejisi ile sahneleniyor.

Oyunda; Ferit Kaya ve Taner Ölmez rol alıyor.

Oyunun Konusu

Afiş

Tarafların kim olduğu ve neden çarpışıldığının bilinmediği bir savaşın ortasında, insansız boş bir şehirde son saatlerini geçiren iki asker kaçağı kardeşin karşılaşmalarını anlatıyor. Trajik olması gereken karşılaşmayı yaşananlar o kadar ironik bir öyküye dönüştürüyor ki bir son mu yoksa bir başlangıç mı anlamadığımız bir finale sürükleniyorlar. Bir şehirde dolu dolu yaşamaya çalıştıkları bu saatlerin içinde hayaller, yalanlar, gerçekler ve kardeşlerin savaşı içinde bir dönem sorgulamasına şahitlik ediyoruz.

Oyunun Kadrosu

Dejan Dukovski

Yazan: Dejan Dukovski

Çeviren: Bilge Emin

Reji: Yurdaer Okur

Müzik: Akın Sevgör

Sahne ve Giysi Tasarım: Başak Özdoğan

Işık Tasarım: Arek Nişanyan

Reji Asistanı: Ercan Reşat Demir

Yapım Asistanları: Mert Can Sevimli, Yıldız Güngör, Mahmut Eker

Oynayanlar

Ferit Kaya

Taner Ölmez

Oyun Takvimi

8 Şubat Çarşamba 20:30 Kadıköy-Entropi Sahne

9 Şubat Perşembe 20:30 Kadıköy-Entropi Sahne

15 Şubat Çarşamba 20:30 Kadıköy-Entropi Sahne

22 Şubat Çarşamba 20:30 Kadıköy-Entropi Sahne

Türkiye’de Sahnelenen Dejan Dukovski Oyunları

“Barut Fıçısı”

İstanbul Şehir Tiyatrosu – 2005

Barut Fıçısı – İstanbul Şehir Tiyatrosu – 2005

Dejan Dukovski’nin Türkiye’de sahnelenen ilk tiyatro oyunu, Yugoslavya’nın dağılış sürecindeki Balkanlar’da herkes birbirini tanıdığı, yolların mutlaka bir biçimde kesiştiği, yıllarca süren dostlukların, arkadaşlıkların bir anda ‘şiddet’e teslim olduğu… Sakin zannedilen yaşamın bir anda ‘kaos’a dünüştüğü bir dönemi anlatan “Barut Fıçısı” 2005/2006 tiyatro sezonunda, Bilge Emin ve Yıldıray Şahinler’in : çevirisi – Bilge Emin’in : danışmanlığı – Selim Can Yalçın ve Görkem Şen’in : müzikleri – Barış Dinçel’in : sahne tasarımı – Duygu Türkekul’un : giysi tasarımı – Metin Taşkıran’ın : efektleri – Yeliz Gerçek, Selim Can’ın : reji asistanlığı – Murat Coşkuner’in : reji yardımcılığı ve Yıldıray Şahinler’in : rejisi ile İstanbul Şehir Tiyatrosu tarafından sahnelendi.

Oyunda; Angejele ve Gela’yı : Cengiz Tangör – Dimitrija’yı ve Adam’ı : S.Bora Seçkin – Sveto’yu, Mace’yi ve Kosta’yı : Bahtiyar Engin – Boris’i : Ozan Gözel –  Simon’u ve Kiril’i : Levent Üzümcü – 8 Blagoja’yı, Otobüs Şoförü’nü, Gardiyan’ı : İbrahim Gündoğan – Aco’yu, Gjore’yi ve Jimmy’i : Selim Can Yalçın – Mane’yi ve Polis’i : Murat Coşkuner – Andreja’yı : Yıldıray Şahinler – Svetle’yi ve Anna’yı : Yeliz Gerçek – Kadın’ı : Vildan Türkbaş oynamıştı.

Trabzon Belediye Tiyatrosu – 2006

Barut Fıçısı – Trabzon Şehir Tiyatrosu – 2006

Barut Fıçısı, daha sonra, 2006/2007 tiyatro sezonunda Bilge Emin ve Yıldıray Şahinler’in : çevirisi – Adnan Akyüz ve Ali Kemal Durmuş’un sahne tasarımı – Nihat Bahar’ın : Işık tasarımı – Hakan Urcu ve Murat Bektaşoğlu’nun reji asistanlığı ve Mesut Yüce’nin rejisi ile Trabzon Belediye Tiyatrosu tarafından Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi’nde sahnelendi.

Oyunda; Adnan Akyüz, Ali Kemal Durmuş, Özlem Şahin, Zeki Kanber, Murat Bekrtaşoğlu, Nuray Yeşilaras, Yunus Emre Bayraktar, Ersoy Topçu, Hakan Poyraz, Cemil Bektaş, Meltem Ateş, Ebru Kaplan, Erol Karataş, Erkan Yüce, Levent Pehlivan, Hakan Urcu, Nevzat Özer, Kenan Mumcu, Onur Şirin, Mahmut Mutaf, Davut Eyüboğlu ve Kültigin Küçük rol almıştı.

İzmir Devlet Tiyatrosu – 2010

Barut Fıçısı – İzmir Devlet Tiyatrosu – 2010

Oyun daha sonra, 2010/2011 tiyatro sezonunda Bilge Emin ve Yıldıray Şahinler’in : çevirisi – Cem İdiz’in : müzikleri – Tayfun Çebi’nin : sahne tasarımı – Yıldız İpeklioğlu’nun : giysi tasarımı – Yüksel Aymaz’ın : ışık tasarımı – Sevinç Renkver’in : koreografisi – Levent Mete’nin : psikolog danışmanlığı – Kemal Aygen’in : pontomim’i ve Gürol Tonbul’un rejisi ile İzmir Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelendi.

Oyunda; Turgay Tanülkü, İbrahim Raci Öksüz, Fatih Kahraman, Tamer Yılmaz, Neşe Zindan, Hande Kılıç, Serdar Kamalıoğlu, Özkan Gezgin, Ahmet Dizdaroğlu, Hakan Dönmez, Aytaç Özgür, Soner Akçay, Serhat Parıl, Deniz Özgökbel rol almıştı.

Ayrıca; Özlem Tortop Akkaya, Bilge Kuzu, Ahmet Öztürk, Gökhan Par’dan oluşan bir gurup, oyunda canlı müzik icrası gerçekleştirmişti.

“Boş Şehir”

Tiyatro4

Boş Şehir – Tiyatro4 – 2014

Dejan Dukovski’nin Türkiye’de sahnelenen diğer oyunu olan, “Boş Şehir” 2014/2015 tiyatro sezonunda, Entropi Sahne’den önce, Bilge Emin’in : çevirisi – Oben Fıstıkoğlu’nın : ışık tasarımı – Erdem Tunalı’nın : müzikleri – Alpgiray Kelem’in : görsel tasarımı – Görkem Kara’nın : efekt operatörlüğü – M. Nazlı Özeker’in : reji asistanlığı ve Derya Efe Uluca’nın rejisi ile İzmir’li bir tiyatro ekibi olan Tiyatro4 tarafından 3D Mapping uygulaması ile sahnelendi

Oyunda; Kağan Uluca ve Serdar Bakioğlu rol almıştı.

Bu sahneleme; İzmir Bedia Muvahhit Ödülleri’nde ‘Yılın En Başarılı Prodüksiyonu’, ‘Yılın En Başarılı Yönetmeni’ ve ‘Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu(Kağan Uluca)’ dallarında adaylığı ve iki ayrı Işık Tasarım Ödülüne sahip olmuştu.

Dejan Dukovski’nin “Boş Şehir” adlı tiyatro oyunu, 2016/2017 tiyatro sezonu boyunca, Entropi Sahne yapımı olarak Kadıköy Etropi Sahne’de Entropi Sahne’nin, sezon içinde düzenleyeceği turneler ile Türkiye’nin farklı sahnelerinde tiyatro seyircisi ile buluşacak.

 

Haber: Murat Akdağ

(Yeşil Gazete)

Kategori: Kültür-Sanat

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.