Kültür-SanatManşet

Dario Fo’nun “Ödenmeyecek Ödemiyoruz”u Ankara Sanat Tiyatrosu’nda

0
Ödenmeyecek Ödemiyoruz - Ankara Sanat Tiyatrosu - 2016

Ankara Sanat Tiyatrosu, 2016/2017 tiyatro sezonunu, Nobel ödüllü İtalyan halk tiyatrosu uzmanı, oyun yazarı, yönetmen, oyuncu, Dario Fo’nun (24 Mart 1926 Sangiano -13 Ekim 2016, Milano) “Ödenmeyecek Ödemiyoruz” adlı oyunu ile Dario Fo’nun 13 Ekim 2016’daki ölümünden 8 gün sonra, 21 Ekim Cuma günü saat 20:00’da, Ankara Sanat Tiyatrosu sahnesinde açtı.

Ödenmeyecek Ödemiyoruz - Ankara Sanat Tiyatrosu - 2016

Ödenmeyecek Ödemiyoruz – Ankara Sanat Tiyatrosu – 2016

Oyun, Füsun Demirel’in : çevirisi – Arda Güler’in : sahne tasarımı – Mehmet Kızılgül’ün : ışık ve efekt tasarımı – Mustafa Köse’nin : aksesuarları ve Hakan Güven’in rejisi ile sahneleniyor.

Oyunda : Hakan Güven, Bülent Yıldıran, Mehmet Ulusoy, Nalan Güreş Demirel, Gökçen Cavga, Çağlar Deniz ve Melikcan Sapan rol alıyor.

Oyun Hakkında

51

Oyun, İtalya varoşlarında yasam ve sınıf mücadelesi veren işçilerin karşılaştıkları güçlükleri anlatıyor. İki işçi ailesinin gündelik yaşamlarının dışında gelişen olaylar karşısında, birbirlerine ve sisteme karşı verdikleri mücadelenin komedisi…

Sürekli yükselen hayat pahalılığı karşısında varoşlarda yasayan çocuklar, yaşlılar, kadınlar, işçiler, fiyatların zamlanmasına karşı hep birlikte eski fiyatlar üzerinden alışveriş yapmaya karar veriyorlar ve “Ödenmeyecek! Ödemiyoruz!” diyerek süpermarketteki yiyeceklere el koyuyorlar.

Polis tarafından kuşatılan bir mahalle, kovalayan polisler, kaçan insanlar, aranan evler, saklanmaya çalışılan yiyecekler. Sistemi eleştiren fakat aynı zamanda sistemin kurallarını savunan bir koca karşısında, kalkıştığı eylemi savunabilmek için türlü oyunlara girişen bir kadın ve soluksuz bir kovalamaca…

Oyunun Kadrosu

Dario Fo

Dario Fo

Yazan : Dario Fo

Çeviren : Füsun Demirel

Reji : Hakan Güven

Sahne Tasarımı : Arda Güler

Işık ve Efekt Tasarımı : Mehmet Kızılgül

Aksesuar : Mustafa Köse

Oynayanlar

Hakan Güven

Bülent Yıldıran

Mehmet Ulusoy

Nalan Güreş Demirel

Gökçen Cavga

Çağlar Deniz

Melikcan Sapan

Oyun Takvimi

4 Kasım Cuma 20.00 Ankara Sanat Tiyatrosu

5 Kasım Cumartesi 19.00 Ankara Sanat Tiyatrosu

6 Kasım Pazar 15.30 Ankara Sanat Tiyatrosu

11 Kasım Cuma 20.00 Ankara Sanat Tiyatrosu

12 Kasım Cumartesi 19.00 Ankara Sanat Tiyatrosu

16 Kasım Çarşamba 20.00 Ankara Sanat Tiyatrosu

17 Kasım Perşembe 20.00 Ankara Sanat Tiyatrosu

18 Kasım Cuma 20.00 Ankara Sanat Tiyatrosu

19 Kasım Cumartesi 19.00 Ankara Sanat Tiyatrosu

20 Kasım Pazar 15.30 Ankara Sanat Tiyatrosu

25 Kasım Cuma 20.30 İstanbul – Cadde Bostan Kültür Merkezi

26 Kasım Cumartesi 20.30 İstanbul – Cadde Bostan Kültür Merkezi

Türkiye’de “Ödenmeyecek Ödemiyoruz” Sahnelemeleri

Dario Fo’nun 1974 yılında yazıp yönettiği oyun, Türkiye’de Türkiye’de, ilk olarak, 2000 – 2001 tiyatro sezonunda Füsun Demirel’in çevirisi – Hakan Dündar’ın sahne tasarımı – Engin Alpateş’in giysi tasarımı – Murat Atmış’ın ışık tasarımı – Bora Balcı’nın Efektleri Özlem Evren’in reji yardımcılığı ve Levent Ülgen’in rejisi ile Ankara Sanat Tiyatrosu tarafından sahnelenmişti.

Ödenmeyecek Ödemiyoruz - Ankara Sanat Tiyatrosu - 2000

Ödenmeyecek Ödemiyoruz – Ankara Sanat Tiyatrosu – 2000

Oyunda : Hakan Güven, Murat Demirbaş, Fulya Koçak, Meltem Gülenç, Ferhat Büküş, Hasan Tanay, Emre Şen, Hakkı Gültekim rol almıştı.

Oyun, daha sonra, 2005/2006 tiyatro sezonunda Füsun Demirel’in : çevirisi – Selen Korad Birkiye’nin : dramaturjisi – Işın Mumcu’nun : sahne tasarımı – Gülümser Erigür’ün : giysi tasarımı – Yüksel Aymaz’ın : ışık tasarımı – Zeynep Ekin Öner, Dilek Güven’in reji asistanlığı ve Galip Erdal’ın rejisi ile Trabzon Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelendi.

Ödenmeyecek Ödemiyoruz - Trabzon Devlet Tiyatrosu - 2005

Ödenmeyecek Ödemiyoruz – Trabzon Devlet Tiyatrosu – 2005

Oyunda : Antonia’yı,  Ayla Baki – Giovami’yi, Ceyhun Gen – Luigi’yi, Şevki Çepa – Margherita’yı, Şebnem Dokurel – Mili Polis Şefi’ni, Mezarcı’yı, Büyükanne’yi, Onbaşı’yı, Erşan Utku Ölmez oynamıştı.

“Ödenmeyecek Ödemiyoruz”, daha sonra, 2009/2010 tiyatro sezonunda, Füsun Demirel’in çevirisi – Zuhal Soy’un sahne ve giysi tasarımı – İbrahim Karahan’ın ışık tasarımı – Ata Sökün’in reji asistanlığı – İlter Şen, Semih Yeşil’in reji yardımcılığı ve Arif Akkaya’nın rejisi ile Adana Belediye Tiyatrosu tarafından sahnelendi.

Ödenmeyecek Ödemiyoruz - Adana Belediye Tiyatrosu - 2009

Ödenmeyecek Ödemiyoruz – Adana Belediye Tiyatrosu – 2009

Oyunda : Antonia’yı : Feride Özdemir – Ciovanni’yi : Cengiz Altındağ – Margherita’yı : Dilek Polat

Luigi’yi : Orhan Kuşçu – M. Polis Şefi’ni : Akif Özdemir – Şef’i : Akil Yıldırım – Büyükbaba’yı, Mahmut H. Kısakürek – Halktan lişiler,: Semih Yeşil, Gözde Giray, İlter Şen, Nermin Salman, Ata Sökün, Önder Özcan – Ergün Özfırıncı – Feridun Yıldırım oynamıştı.

“Ödenmeyecek Ödemiyoruz” son olarak, 2014/2015 tiyatro sezonunda Füsun Demirel’in : çevirisi – Başak Özdoğan’ın : sahne ve giysi tasarımı – Hasan Fatih Karakuş’un : ışık tasarımı ve Murat Karasu’nun rejisi ile Bursa Nilüfer Belediye Tiyatrosu tarafından sahnelendi.

Ödenmeyecek Ödemiyoruz - Bursa Nilüfer Belediye Tiyatrosu - 2014

Ödenmeyecek Ödemiyoruz – Bursa Nilüfer Belediye Tiyatrosu – 2014

Oyunda Payidar Tüfekçioğlu, Mine Tüfekçioğlu, Çisil Oral, Aykut İspir, Umutcan Vicnelioğlu, Koray Kurt, Aydın Türk, Muhammet Avcı rol almıştı.

Dario Fo’nun “Ödenmeyecek Ödemiyoruz” adlı oyunu 2016/2017 tiyatro sezonu boyunca, Ankara Sanat Tiyatrosu yapımı olarak, yerleşik biçimde, Ankara Sanat Tiyatrosu sahnesinde ve yurt içinde farklı illere yapılacak turneler vasıtası ile diğer sahnelerde seyirci ile buluşacak.

 

Haber: Murat Akdağ

(Yeşil Gazete)

Kategori: Kültür-Sanat

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.