Kültür-SanatManşet

Christine Sohn’un “Etna-Bedendeki Kuyular”ı BİTiyatro’da

0

BiTiyaatro, 2016/2017 tiyatro sezonunu, Alman tiyatro oyun yazarı, yönetmeni, oyuncusu Christine Sohn’un “Etna-Bedendeki Kuyular” adlı oyunu ile 27 Ekim perşembe günü saat 20:30da BiTiyatro’nun, Taksim Tünel, Kumbaracı yokuşu, üzerindeki Camcı Fevzi sokakta bulunan yerleşik sahnesi BiSahne’de açıyor.

36

“kadının kurban değil fail olduğu oyun” olan “Etna-Bedendeki Kuyular”’ın Türkiye prömiyeri, 2006/2007 tiyatro sezonunda, BiTiyatro’nun yapımcılığında, Türk ve Alman sanatçıların ortaklığı ile üretilen kurucu oyunu olarak, Ahmet Cemal’in çevirisi, Norbert van Ackeren – Yaşar Alparslan’ın sahne tasarımı, Rüzhdi Aliji’nin ışık tasarımı, A. Bülent Acar, Norbert van Ackeren’in grafik tasarımı, Selin Türkoğlu’nun reji yardımcılığı, çevirmenliği ve Christine Sohn’un rejisi ile Oyuncular Tiyatro Kafede’ yapılmıştı.

Oyunda, Sophie’yi : Laçin Ceylan, Gottlieb : Nihat İleri oynamıştı.

Oyun, sahnelendiği süre içerisinde, hakkında en çok eleştiri, yazı çıkan oyunlardan biri oldu ve seyircisiyle, farklı tiyatro sahnelerinde turnelerde biraraya gelerek 100’ün üzerinde gösterim yaptı.

Oynun Konusu

33

Sophie, acı çekenlerin ve kurbanların tarafını tutar. Kendi yarattığı dünyada onları savunur ve onlara yardım eder. Öfkelidir. Sophie, dünya üzerinde ayrıcalıklı olanlara karşılık, acılarına seyirci kalınanları, kendi yarattığı dünyada adeta velayetine alır. Kurban olmasına göz yumulan, seyirci kalınanların intikamını almak ister. Son derece yalnızdır.

Seyirci kalan, kalbinin en derin noktalarına kadar zalimdir!

Doğa bile haksızlıklar, kanlı cinayetler karşısında seyircidir. Sophie, bu tanıklıklarının öcünü alma arzusu içinde kıvranır, fail olmaya hazırdır. Kendisine biçilen ve dayatılan kurban rolünü reddeder.

O, bir sanatçı değildir, ama insan olmanın anlamını kendi yarattığı gölgeler dünyasında, gerçek bir sanatçı duyarlığıyla arar. Kendini kapattığı bu dünyada yaratıcılığının bütün sınırlarını zorlar. Sorumluluk duygusu, adalet duygusunu biledikçe, içindeki fail zaptolunamaz bir hale gelir. Başarının tek başına seksi; dolayısıyla zorbalığın son moda olduğu zamanımızda Sophie, parçalanmanın eşiğine gelir. Bir uçurumun kenarındadır.

”Etna-Bedendeki Kuyular”ın kazandığı ödüller

VIII. Lions Ödülleri “En İyi Kadın Oyuncu” : Laçin Ceylan

XII. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncuları Ödülleri ”Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” Laçin Ceylan

Tiyatro Tiyatro Dergisi Ödülleri 2007 “Yılın Kadın Oyuncusu” Laçin Ceylan

Oyunun Kadrosu

Yazan ve Yöneten: Christine SOHN

Çeviren: Ahmet CEMAL

Sahne Tasarımı: Norbert van ACKEREN – Yaşar ALPARSLAN

Işık Tasarımı: Rüzhdi ALİJİ

Yönetmen Yardımcısı ve Tercüman: Selin TÜRKOĞLU

Aksesuar: Özlem ÖLÇEROĞLU

Işık Teknisyeni: Emrah SÜRÜCÜ

Grafik Tasarım: A. Bülent Acar, Norbert van ACKEREN

Video Yapım: A. Bülent Acar, Mehmet Ali Üzelgün

Oynayanlar

Sophie : Laçin CEYLAN

Gottlieb : Nihat İLERİ

Oyun Takvimi

27 Ekim Perşembe 20:30 – Taksim Tünel BiSahne

28 Ekim Cuma 20:30 – Taksim Tünel BiSahne

5 Kasım Cumartesi 20 :30 Taksim Tünel BiSahne

8 Kasım Salı 20:30 Taksim Tünel BiSahne

17 Kasım Perşembe 20:30 Taksim Tünel BiSahne

26 Kasım Cumartesi 20:30 Taksim Tünel BiSahne

BiTiyatro’nun Bugüne Kadar Sahnelediği Oyunlar

BiTiyatro, “Etna-Bedendeki Kuyular”nun ardından ikinci oyununu olarak 2012/2013 tiyatro sezonu için Fransız, “absürt tiyatro”nun en önemli temsilcilerinden, Eugène Ionesco ‘nun 1954 yılında yazdığı “Yeni Kiracı” adlı oyununu sahneledi.

Oyun, Pınar Güzelyürek Çelik’in, çevirisi – Arzu Koç’un, sahne tasarımı – Ayşegül Sümer ve Türkü Şahin’in, giysi tasarımı – Metin Belgin ve Önder Ay’ın, ışık tasarımı – Senem Kalender’in, hareket ve dans düzeni – Erkan Bediroğlu’nun, müzik ve ses tasarımı – Bala Kavlakoğlu’nun, grafik tasarım – Selkan Larlar’ın, müzik ve ses kumanda’sı – Enginay Gültekin, Oben Boy, Nazif Uğur Tan’ın, reji asistanlığı ve Laçin Ceylan’ın rejisi ile 18. İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali kapsamında 2 Haziran Cumartesi günü Taksim Küçük Sahne’de sahnelenmişti.

Oyunda, Adam’ı : Murat Taşkent – Kapıcı’yı : Sele Uçer/ Devin Özgür Çınar – 1.Hamal’ı : Özbek Yıldız – 2.Hamal’ı : Fehmi Karaarslan – Kadın:’ı : Enginay Gültekin – Halisünasyon’u: Mustafa Gökçen Akbaş oynamıştı.

BiTiyatro, üçüncü yapım olarak, 2013/2014 tiyatro sezonu için, Fransız oyun yazarı Saint-Exupéry’nin dünyaca bilinen eseri “Küçük Prens”i (Le Petit Prince) sahneledii

Oyun, Roberto Ciulli ve Maria Neumann’ın : uyarlaması – Özlem Ölçeroğlu, Şebnem Ölçeroğlu : sahne ve giysi tasarımı – Metin Belgin ve Önder Ay’ın : ışık tasarımı – Gerd Posny’in : müzikleri – Bâlâ Kavlakoğlu’nun : grafik tasarımı – Christine Sohn ve Hümay Güldağ Belgin’in reji asistanlığı ve Roberto Ciulli’nin rejisi ile sahneledi.

Oyunda : Nihat İleri ve Laçin Ceylan rol almıştı

BiTiyatro’nun dördüncü yapımı, 2013/2014 tiyatro sezonu için Polat Niloğlu’nun “Düğün-Sandık Lekesi” oyunun “EVİN HER YANINI SARAN BİR KOKU VAR; ALMIYOR MUSUN KOKUYU?” sorusu ile 1.Mart.2014te Taksim Tüneli BiSahne’de sahnelendi.

Oyun, Yaşar Alparslan, Özlem Ölçeroğlu, Şebnem Ölçeroğlu’nun sahne tasarımı ve aksesuarları – Kübra Ateş’in : giysi tasarımı – Şebnem Ölçeroğlu’nun : efektleri – Sibel Sürel’in hareket ve dans düzeni – Şebnem Ölçeroğlu’nun reji yardımcılığı ve Nihat İleri’nin rejisi ile sahnelenmişti.

Oyunda : Defne Şener Günay, Sefa Tantoğlu, Laçin Ceylan, İskender Altın – Nihat İleri rol almıştı.

BiTiyatro, beşinci yapım olarak, 2014/2015 tiyatro sezonu için İngiliz tiyatro oyun yazarı Edward Bond’un  “Kırmızı, Siyah ve Cahil” (Red Black and Ignorant) adlı oyununu “Hiç kimse insanlığından isteyerek vazgeçmez.” cümlesi ile sahneledi.

Oyun, Gülçin Kaya Rocheman’ın : çevrisi – Frédérique Plain’in : dramaturjisi – Şebnem Ölçeroğlu’nun : sahne tasarımı – Ayşegül Özbay’ın : giysi tasarımı – Aslı Atasoy’un : ışık tasarımı – Ayşegül Özbay ve Şebnem Ölçeroğlu’nun aksesuarları – Ayşegül Özbay’ın : makyajları – Bâlâ Kavlakoğlu’nun : grafik tasarımı – Şebnem Ölçeroğlu, Polat Niloğlu’nun reji asistanlığı – Fabien Aissa  Busetta’nın rejisi ile BiTiyatro ve L’alarme-à-l’œil, Paris ortak prodüksiyonu olarak Türkiye’deki Fransız Kültür Merkezi’nin katkılarıyla, 31 Mayıs 2014 de 19. İKSV Tiyatro Festivali kapsamında Taksim Tünel – BiSahne’de sahnelendi.

Oyunda : Laçin Ceylan – Fatih Doköz – Fehmi Karaaskan rol almıştı.

BiTiyatro, altıncı oyun olarak, 2014/2015 tiyatro sezonunda Alman tiyatro oyun yazarı, yönetmeni ve oyuncusu Christine Sohn’ “Etna-Bedendeki Kuyu” oyunundan sonra yazarın “Timsahlar” adlı oyununu sahneledi.

Oyun, Didem Uşdu Başaran’ın çevirisi – Şebnem Ölçeroğlu’nun : sahne tasarımı – Ayşegül Özbay’ın : giysi tasarımı – Aslı Atasoy’un : ışık tasarımı – Polat Niloğlu’nun ses ve sahne tekniği ile – Bâlâ Kavlakoğlu’nun : grafik tasarımı – Laçin Ceylan’ın reji yardımcılığı ve Christine Sohn’un rejisi ile Taksim Tünel BiSahne’de sahnelendi.

Oyunda : Defne Şener Günay, Fehmi Karaarslan, Nihat İleri rol aldı.

BiTiyatro, yedici oyun olarak 2015/2016 tiyatro sezonunda, ünlü Amerika’lı yönetmen, senarist tiyatro oyun yazarı Neil LaBute’nin “Medea Redux”, “İphigenia Orem”, “Aziz Kazlar Çetesi” adlı üç ayrı kısa oyun olarak yazdığı “Vurgun”’u “Üç Oyun-(Vurgun)” adı ile sahneledi.

Oyun, Rüzgar Can Ekin Turan’ın : çevirisi, Şirin Dağtekin’in sahne tasarımı – Polat Niloğlu, Şebnem Ölçeroğlu’nun reji yardımcılığı ve İskender Altın’ın rejisi ile Taksim Tünel BiSahne’de sahnelendi.

Oyunda : “Phigenia Orem”de : Murat Taşkent – “Aziz Kazlar Çetesi”nde : Ezgi Yağ, Sefa Tantoğlu – “Medea Redux” da : Laçin Ceylan rol aldı. Otel görevlisini : Ozan Güney Yaman oynadı.

“Üç Oyun (Vurgun)”un sahnelendiği sezon kazandığı ödüller

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği 2016 ödüller “yılın kadın oyuncusu” Laçin Ceylan

BiTiyatro’nun “kötülüğü olanaklı kılan, ona seyirci kalan kişidir” cümlesi ile sahnelediği “Etna-Bedendeki Kuyular” 2016/2017 tiyatro sezonu boyunca BiTiyatro tarafından Taksim Tünel, Tom Tom mahallesi, Camcı Fevzi sokaktaki BiSahne’de seyirci ile buluşacak.

 

Haber: Murat Akdağ

(Yeşil Gazete)

Kategori: Kültür-Sanat

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.