Doğa MücadelesiManşetTürkiye

CHP’li Sevda Erdan Kılıç: Bilal Erdoğan’ın arkadaşı İzmir’de doğa katliamı yapacak

0

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, İzmir‘in Menemen ilçesinde hayata geçirilmesi planlanan Yılmaz Rüzgar Enerji Santrali Projesi‘ni yerinde inceleyerek açıklamalarda bulundu.

Kılıç, proje kapsamında 70 bin metrekare alanda ağaç kesimi yapılacağını ve şirketin ortakları arasında yer alan Raif İnan‘ın, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın oğlu Bilal Erdoğan‘ın Kartal İmam Hatip Lisesi’nden arkadaşı olduğunu kaydetti.

‘Menemen’de doğa katliamı yaşanacak’

Sevda Erdan Kılıç, rüzgar enerji santrali projesi için 136 bin 780 metrekare kesin izin verildiğini kaydetti ve Menemen’de bir doğa katliamının yaşanacağına dikkat çekti:

Bu kesin izin verilen alan içinde trafo alanları, idare merkezleri bulunmaktadır, 70 bin metrekare alandaki ağaçların kesilmesi ve süpürme izni onaylanmıştır. Küresel iklim krizi kapımızda, ancak devletin bilgisi ve ilgisi dahilinde Menemen’de bir doğa katliamı yaşanacak, rant uğruna ormanlarımız talan edilecek. Buradaki yaban hayatı, börtü böcek zarar görecek. Onlarca belki de yüzlerce yılda yetişen ağaçlarımız yok olacak.”

‘Mücadele edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın’

‘İzmir’in ormanlarını 2060 yılına kadar talan etme izni verilen şirketin ortaklarından Raif İnan, Bilal Erdoğan’ın Kartal İmam Hatip Lisesi’nden arkadaşıdır” diye Kılıç, İzmir’de yaşanan bu talanla mücadele edeceklerini de vurguladı:

Bölgede başka rüzgar alan ve ormanlık olmayan bölgeler varken, 70 bin metrekare alanda neden ağaç katliamı yapılıyor? Tabi ki bu sorunun cevabı işi yapacak olan şirket ortaya çıkınca anlaşılıyor. Söz konusu şirketle ilgili yapılan araştırma ve Ticaret Sicil kayıtlarında da görüldüğü üzere, Çapar Elektrik A.Ş 2019 yılında LTD’den A.Ş’ye dönüştürülmüştür.

Şirketin kurucu ortağı olan Artıbir Anonim Şirketi ile Çapar Elektrik A.Ş’nin ortakları aynı kişilerdir. Bu isimler Raif İnan ile Mehmet Şafi İnan’dır. İzmir’in ormanlarını 2060 yılına kadar talan etme izni verilen şirketin ortaklarından Raif İnan, Bilal Erdoğan’ın Kartal İmam Hatip Lisesi’nden arkadaşıdır. Bilal Erdoğan’ın kurduğu Kartal Eğitim Vakfı yöneticisi de olan Raif İnan, daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş’den aldığı ihalelerle gündemi sık sık meşgul etmiş, Erdoğan ailesinin rant-talan ilişkisinden nemalanmış kişidir.

Bilal Erdoğan ile aynı dönemde Kartal İmam Hatip Lisesi’nden mezun olanlar devletin ve kurumlarının her kademesinde ballı maaşlarla kendilerine yer bulurken, adrese teslim ihalelerle şimdi de İzmir’in ormanlarını yok etmeyi planlıyorlar. Bütün Türkiye’yi talan eden bu yapı İzmir’e gözünü dikmiş durumda. Ancak İzmirli hemşehrilerimizle birlikte bu talan organizasyonuna dur demek için mücadele edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.”

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.