Kültür-SanatManşet

Ceren Ercan’ın “Köpeklerin İsyan Günü” Platform Tiyatro’da

0
Köpeklerin İsyan Günü - Plartform Tiyatro - 2016

Oyuncu ve tiyatro yönetmeni Mark Levitas ile yazar, dramaturg Ceren Ercan’ın Aralık 2015’te Türkiye tiyatrosunu uluslararası ölçekte tanımlayan bir yazar ve yönetmen kolektifi olarak kurdukları “Platform Tiyatro” 2016/2017 tiyatro sezonunu, tiyatro oyun yazarı ve dramaturgu, Ceren Ercan’ın “Köpeklerin İsyan Günü” adlı oyunu ile 17 Kasım Perşembe günü saat 20:30’da, Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi’nde açtı.

Köpeklerin İsyan Günü - Plartform Tiyatro - 2016

Köpeklerin İsyan Günü – Platform Tiyatro – 2016

Oyunun dünya prömiyeri, Cem Yılmazer : sahne ve ışık tasarımı – Mehtap Yılmaz‘ın : giysi tasarımı – Candaş Baş’ın : hareket düzeni – Ömer Sarıgedik’in : müzik ve ses tasarımı – Mehmet Taşyürek, Yunus İmğa, Umur Berk Seven’in : proje asistanlığı – Burcu Salihoğlu’nun : reji yardımcılığı ve Mark Levitas’ın rejisi ile İKSV’nin düzenlediği 20 Uluslararası İstanbul Tiyatro festivali kapsamında, 21 Mayıs Cumartesi saat 15:00’te İstanbul Tatbikat Sahnesi’nde, Avrupa’nın seçkin tiyatro topluluklarını ağırlayan São Luiz Teatro Municipal ile İstanbul Tiyatro Festivali’nin ortak yapım olarak yapıldı.

57

Oyunda : Zuhal Gencer Erkaya, Kanbolat Görkem Arslan, Elif Ürse, Sercan Gülbahar rol alıyor.

Oyun, 21-22-23 Mayıs tarihlerinde 20. İstanbul Tiyatro Festivalinde, festivalin yapımı olarak  sahnelendikten sonra, 14 -15-16 Ekim tarihlerinde, Portekiz’de, São Luiz Teatro Municipal tarafından ortak yapım olarak sahnelendi.

Köpeklerin Günü - Lizbon Sao Luiz - 2016

Köpeklerin Günü – Lizbon Sao Luiz – 2016

Oyunun Konusu

‘Köpeklerin İsyan Günü’; Flaubert’in Madam Bovary isimli romanının günümüzde, Nişantaşı’nda geçen serbest bir uyarlamasıdır.

O sabah Nişantaşı’nda, köpek gezdiricisi olarak çalışan genç, bir kehanet fısıldar. Küçük lüksleri için hiç durmadan çalışıp, yıpranan evliliğiyle boğuşan Suzan için o gün her şey sıradan görünmektedir. Annesi, bakıcı kadın ve köpek gezdiricisi gencin ekseninde güvenlikli orta sınıf evi tedirgin edici bir hâl almaya başlar. Köpekler semti saran kehanetin izini sürerken, geçmişin seçkinleriyle bugünün kazananları arasındaki çatışmaya ve her devrin kaybedenlerinin hikâyelerine uzanırız.

“Köpek yaklaşırken dedem onun göğsünde şimşek şeklinde bir yara izi fark etmiş. Tam bakarken köpek kendi yara izinin olduğu yerden dedemi ısırmış. Biliyor musun, o yara izinin aynısından bende de var, dokun!”

Oyunun Kadrosu

Ceren Ercan

Ceren Ercan

Yazan: Ceren Ercan

Yöneten: Mark Levitas

Yardımcı Yönetmen: Burcu Salihoğlu

Dekor ve Işık Tasarımı: Cem Yılmazer

Hareket Yönetimi:Candaş Baş

Müzik ve Ses Tasarımı: Ömer Sarıgedik

Kostüm: Mehtap Yılmaz

Proje Asistanları: Mehmet Taşyürek, Yunus İmğa, Umur Berk Seven

Oynayanlar

Zuhal Gencer Erkaya

Kanbolat Görkem Arslan

Elif Ürse

Sercan Gülbahar

Oyunun Takvimi

4 Aralık Pazar – 20:30 – Zorlu Performans Sanatları Merkezi

18 Aralık Pazar – 20:30 – Zorlu Performans Sanatları Merkezi

Ceren Ercan’ın sahnelenen diğer oyunları

“Çirkin İnsan Yavrusu”

Çirkin İnsan Yavrusu - Oyun Deposu - 2008

Çirkin İnsan Yavrusu – Oyun Deposu – 2008

“Çirkin İnsan Yavrusu” önyargı, müdahale, özgünlük gibi kavramlar üzerinden kimliği oluşturan dinamikleri toplumsal tepki alanlarından yola çıkarak yerel ve evrensel ölçekte tartışmaya açmayı amaçlayan bir “performans oyun” olarak tasarlanmış olduğu için oyunun tamamını yazan biri yoktur ama performans metinlerinin bir kısmı Ceren Ercan’ın kaleminden çıktığı için oyunu Ceren Ercan’ın, sahnelenen ilk yazı çalışması olarak görmek mümkün. Oyun, Maral Ceranoğlu’nun : koreografisi – Ceren Ercan’ın : dramaturjisi ile Oyun Deposu tarafından 20 Mayıs Salı günü saat 20:30’da Semaver Kumpanya’da sahnelendi.

Oyunda : Elif Ürse, Yelda Baskın, Gülce Uğurlu’nun performansları ile gerçekleşmişti.

“İstenmeyen”

İstenmeyen - 2014

İstenmeyen – 2014

Ceren Ercan’ın sahnelen ilk oyunu, oyuncu ve oyun yazarı Gülce Uğurlu ile birlikte yazdığı ve Kahire’de yaşayan Mısırlı bir pilot ve İstanbul’da Batılı referanslarla yetişmiş genç bir Türk kadının, tarihle taşınmış önyargıların ve değişen politik koşulların içinde aşkı sürdürmenin yollarını arayışını konu edinen “İstenmeyen” adlı tiyatro oyunu 2014/2015 tiyatro sezonunda Öznur Derin Onur’un : dramaturjisi – Aslı Ersüzer’in : sahne tasarımı – Ayşe Ayter’in : ışık tasarımı – Cankat Özden’in : müzikleri – Ethem Onur Bilgiç’in : afiş tasarımı – Ali Güler’in : fotoğrafları – Albina Özden, Safiye Şensoy’un : reji asistanlığı ve Ceren Ercan’ın rejisi ile 19. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında 14 Mayıs Çarşamba 20:30’da İKSV Salon’da sahnelenmişti.

Oyunda : Bedir Bedir, Gülce Uğurlu, Deniz Celiloğlu rol almıştı.

Ceren Ercan’ın “Köpeklerin İsyan Günü” adlı oyunu, 2016/2017 tiyatro sezonu boyunca Platform Tiyatro yapımı olarak Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi’nde seyirci ile buluşmaya devam edecek.

 

Haber: Murat Akdağ

(Yeşil Gazete)

Kategori: Kültür-Sanat

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.