Köşe Yazıları

Alternatif Medya Şenliği’nden sonra

Yeşil Gazete’nin organize ettiği, Alternatif Medya Şenliği’nin (AMŞ) birincisi geçtiğimiz Pazar gerçekleşti. Aslında Şenliğe başlarken aklında olan varsa da, kimse sesli olarak birinci sıfatını koymuyordu Şenliği’n önüne. Bir şeyi ilk defa yapacak olmanın ve sonucunu tahmin edememenin bir göstergesiydi bu.

Şenlik bittiğinde ise, Yeşil Gazete ekibinde ve AMŞ’nin tüm altyapısını günlerdir oluşturan organizasyon ekibinde herkes (o yağmur altında açık havada didinerek büyük iş yaptılar) Şenlik’ten birinci diye bahsetmeye başlamıştı. Çünkü, devam etmeyi hak eden bir ortam yakalandı. İstanbul’da yaşamamam sebebiyle Yeşil Ev’in yaptığı toplantılarda ne kadar dolduğunu bilemiyorum ama ilk oturumdan son oturumun son dakikasına kadar hem toplantı salonunun hem de Yeşil Ev’in dış kapısının kalabalık yüzünden açılamayacak seviyede olduğunu söylersem sanırım Yeşil Ev için de “tarihi” günlerden biriydi.

Aksaklıklar olmadı mı? Bizim elimizde olmayan çok büyük bir aksaklık oldu. Cumartesi hiç durmayan yağmur, belki Pazar durur diye beklememize rağmen ara ara fırtınaya da çevirerek yağdı. Büyük bir açıkhava alanında kurulan Alternatif Medya standaları da bu yağmurdan çok etkilendi tabii ki. Yağmur şenliğin üzerine yağdı, şenlik kısmını biraz silik bıraktı ama paneller kısmını güçlendirdi. Standlar, orada Alternatif Medya’nın mensuplarının kendilerini tanıtacağı şekilde kalsaydı, yağmur sebebiyle, yine de, biraz düştüğünü düşündüğüm katılım daha da fazla olsaydı, akşam planlanan konser, güniçinde de sanatsal etkinlikler planlandığı gibi gitseydi, şu haliyle bile çok güzel geçen Şenlik, enfes olacaktı. Seneye olacaktır.

Panallere geçersek; ben genelde bir panele gittiğimde sunumu dinler, soru yanıt kısmına gelince de ilk sorudan sonra sıkılır çıkmak isterdim. AMŞ’nde ise, saat 12.00’den, 20.00’ye kadar yerimden kalkmadan panelleri izledim. Alternatif Medya’nın unsurları çıkıp hem kendilerini, hem de oldukları yerden Alternatif Medya’nın nasıl göründüğünü anlattılar. Rakama dökmek gerekirse, beş oturum yapıldı, her bir oturumda önce konuya hakim bir (son oturumda iki) kişi çıktı ve bir giriş yaptı. Daha sonra da konularına göre 14 konuşmacı ufak sunumlar yaptılar. Medya Okuryazarlığı, Yeni Medya Düzeni (mi?), İnternet Sansürü, Medyada Nefret Söylemleri, Dijital Aktivizm oturumların ana başlıklarıydı. Benim de kısa bir sunumum oldu Yeni Medya Düzeni (mi?) oturumunda (Daha sonra dediklerimi ve demek istediklerimi bir yazıda topladım. Okumak isterseniz: Alternaf Medya Şenliği’ndeki konuşma(m) )

Kişisel olarak, Nor Radyo temsilcisi Sayat Tekir’in sunumu, Galatasaray Üniversitesi’nden Vedat Çakmak’ın sunumu, Alternatif Bilişim Derneği’nden Özgür Uçkan’ın sunumu ve askerleranlatiyor.blogspot.com’dan Ozan Zeybek’in sunumu başta olmak üzere tüm sunumlardan beslendiğimi söyleyebilirim.

Sonuç olarak, Alternatif Medya’nın bir bölümü, geçtiğimiz Pazar toplandı ve medyayı tartıştı. Gördük ki, aynı fikirlerde, benzer ideallerde internet denen deryanın içerisinde yüzüyoruz. Ve yine gördük ki, kalabalığız, daha da kalabalık olabiliriz. Medyayı, Dünya’yı, yaşamı ana akımın totaliterliğinden kurtarmak için, Alternatif Medya’yı konuşmaya, alternatifleri tanımaya devam etmek gerek. Bu tip çatı Şenlikler bunun için çok etkili.

Seneye daha kalabalık toplanmak üzere…

Yeşil Gazete yazıları ve diğer yazılar için: http://www.urbarli.net

ManşetMedya-İnternet

Alternatif Medya Buluşuyor

Yeşil Gazete olarak 16 Ekim’de Alternatif Medyayı tartışmak için bir şenlik düzenliyoruz.

 

Dünyada etkinliğini giderek arttıran alternatif medya konusunu hem masaya yatırmak hem de ülke içerisindeki alternatif medya ağlarını bu şenlik kapsamında bir araya getirmek gayesi ile 16 Ekim’de Alternatif Medya Şenliği düzenliyoruz. Alternatif Medya Şenliğine herkesi beklediğimizi bir kez daha belirtmek isteriz.

 

Söyleşilerin ve şenlik etkinliklerinin herkese açık olacağı organizasyon hakkında daha fazla bilgiye, alternatifmedyasenligi.wordpress.com adresinden ulaşılabilir.  Şenlik mekânında stant açmak, düzenlenecek panellere tartışmacı olarak katılmak ya da şenlikte gönüllü olarak görev almak isteyenler, etkinliğin web adresindeki katılım formunu doldurarak şenlik koordinatörlerine gönderebilirler.

 

Alternatif Medya Şenliği 16 Ekim Pazar günü 11:00 – 24:00 saatleri arasında İstiklal Caddesi Daracık Sokakta bulunan otopark alanında düzenleniyor. Mekân aynı zamanda Yeşil Ev’in yanında bulunan otopark alanı olarak da biliniyor.

 

Peki, şenlik programında neler var?

 

12:00-13:15- Medya Okuryazarlığı (Moderatör: Nadire Mater)

13:30-14:45- Yeni Medya Düzeni (mi?) (Moderatör: Tolga Çevikel)

15:00-16:15- İnternet Sansürü (Moderatör: Avniye Tansuğ)

16:30-17:45- Medyada Nefret Söylemi (Moderatör: Yasemin İnceoğlu)

18:00-19:15- Dijital Aktivizm (Moderatör: Alper Akyüz ve Erkan Saka)

 

Yeşil Ev’in içerisinde gerçekleştirilecek paneller sırasında şenlik mekânında stant açan alternatif medya portalları hem birbirleri ile irtibata geçme hem de şenliği ziyaret edenlere kendilerini tanıtma imkânını bulacaklar.

 

Sokak sanatçıları Şafak Yüreklik ve Bülent Develi ise gün içinde yapacakları performanslar ile alternatif medya şenliğine alternatif bir bakış açısı kazandıracaklar.

 

Alternatif Medya Şenliği şenlik alanında 20:30 itibarı ile sahne alacak olan Serbest Radikaller grubunun konserinin ardından sona erecek.

 

İletişim için:

Basın telefon : (0212) 244 7780- 0541 693 8994

Adres: İstiklal Cad. Daracık Sok. Beyoğlu / İstanbul

Email[email protected][email protected]

Web:  www.yesilgazete.org

alternatifmedyasenligi.wordpress.com

facebook.com/alternatifmedyasenligi

www.twitter.com/yesilgazete

Kategori: Manşet