Köşe Yazıları

Domatesinizi kömürlü mü alırsınız?

 

Çanakkale domateslerini bilir misiniz?

Yaz ortalarına doğru pazar tezgâhlarını şenlendiren Çanakkale domatesleri soframıza gelmeden domates mevsimi açılmış sayılmaz. Çanakkale’den domatesler gelinceye kadar domatesler egzotik bir ürün gibidir, hem pahalıdır hem de lezzetinde yapay bir şeyler vardır. Damakta yavan bir iz bırakır.

Çanakkale domatesi kıpkırmızı rengi, incecik kabuğuyla kendini hemen belli eder. Ama bu domateslerin esas karakterini eşsiz tadı verir. Domatesi elinizle ikiye böldüğünüzde çıkan koku başınızı döndürmeye, bir tutam tuzla ağzınıza attığınız küçük bir lokma bütün duyularınızı ayağa kaldırmaya yeter. Yaz boyunca taze domateslerin varlığı başlı başına bir güvencedir. Başka hiçbir şey olmasa bile Çanakkale domateslerinden oluşacak sade bir menü bile  yaz boyunca sürecek bir şölen demektir.

Çanakkale domatesi kendi başına yeter yetmesine ama yalnızlığı sevmez. Yaz sebzelerinin hiçbirini domatessiz düşünemezsiniz. Patlıcan gibi en sıradan bir yaz sebzesi bile domatesle buluştuğunda eşsiz bir yemeğe dönüşür. Kuru soğanla, maydanozla, hıyarla ama en çok da yeşilbiberle kardeş gibidir. Elinizin altında bulabildiğiniz en sıradan malzemelerle doyurucu bir salatanın esas oğlanı oluverir. Buna rağmen fazlasıyla mütevazıdır, mevsiminde kimsenin bütçesini zora sokmaz. Rengiyle, kokusuyla, tadıyla Çanakkale domatesi yazın en büyük mükâfatıdır.

Çanakkale domatesi yazımızı şenlendirmekle kalmaz salça olarak, güneşte kurutularak kış sofralarımıza geçmiş yazdan bir tutam ışık taşır.

Yaz aylarında yolunuz Çanakkale civarına düşerse yol boyunca yemyeşil domates tarlalarını, tarlalarda gün boyu domates toplayan insanları, büyük şehirlere domates taşıyan kamyonları görürsünüz. Bu coğrafyada yazın bütün hayat domates etrafında döner.

Özellikle Ezine- Ayvacık civarı Türkiye’nin ve bölgenin domates merkezidir.

Şimdi domateslerimiz tehdit altında. Çanakkale’nin en verimli domates tarlalarının ortasına kömürle çalışan bir termik santral kurulması planlanıyormuş. Kazdağından çıkan pınarların can verdiği derelerin Ege’nin lacivert sularıyla buluştuğu ovalarda yakın bir gelecekte kömür dumanı soluyacakmışız.

Daha fazla tüketmek sarmalından kurtulamayan insanlar doymak bilmeyen enerji oburluğunu tatmin etmek için domateslerini feda mı edecek? Yemyeşil ovaların kömür dumanına boğulmasına, Kazdağları’ndaki kurdun kuşun rızkının kesilmesine, bin bir çiçeğinin solmasına, Assos’un, Troya’nın binlerce yıllık mirasının küller içinde kaybolmasına ses çıkarmayabilir ve hatta binlerce domates üreticisinin yoksulluğa teslim edilip yerinden yurdundan edilmesine rahat hayatınızdan vazgeçmemek için gözlerinizi kapayabilirsiniz.

Rüzgarın ve güneşin bize yetmeyeceğine dair inanışınızda inat edebilirsiniz, peki, ya domatesin sofranıza kömür tadında gelmesine razı mısınız?

Eğer gerçekten hayatımızın bu mütevazı meyvesinin muhteşem lezzetinden vazgeçip tatsız tuzsuz domateslere mahkûm olmaktan başka çareniz olmadığını düşünüyorsanız hayata dair her şey yeni baştan sorgulamakta fayda var.

Ben domateslerimi her şeye karşı savunmaya hazırım. Çünkü domatesin domates gibi kokmadığı bir sofraya oturmaya henüz hazır değilim.

Doğa MücadelesiManşet

Çanakkale’de yeni bir termik santral tehdidi

Kömürle çalışan termik santrallerin tehdidi altındaki Çanakkale’de yeni bir termik santral için girişim başlatıldı. Alınan bilgiye göre Nurol Enerji adlı şirket başvuru dosyasını Çevre ve Şehircilik bakanlığına verdi.

Çanakkale’de Marmara denizi sahilinde yer alan Biga ve Karabiga termik santrallerinden sonra sıranın Ege sahillerine gelmesi çevre konusunda duyarlı insanlar arasında şimdiden büyük tepki çekti.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü sitesinden duyurulan termik santral Ayvacık ilçesinin Babadere bölgesinde planlanıyor. Proje kapsamında 634 mw kapasiteli Babadere elektrik santrali, derin deniz deşarjı, kül depolama sahası ve limanı yapılacak. ÇED başvurunda toplam yatırım maliyeti 1 500 000 000 $ olarak öngörülmüş.

Bölgede daha önce başka bir enerji şirketi tarafından yapılmak istenen termik santral projesi bölge köylülerinin ve yerel yöneticilerin karşı çıkması üzerine rafa kaldırılmıştı.

Harita Çanakkale Olay Gazetesinden

Termik santral projesi gerçekleştirildiği takdirde başta endemik bitki türleri ile bilinen Kazdağları olmak, gelişen turizm bölgesi Bozcaada ile Assos ve Aleksandria Troya antik kentleri tehdit altında kalacak. Santralin yapıldığı bölge aynı zamanda organik zeytinciliğin ve Çanakkale domatesi olarak bilinen domateslerin yetiştirildiği bölge.

 

Yeşil Gazete