EnerjiTürkiye

Ege’ye yeni RES’ler geliyor

Yıllık 5 milyar kilovatsaat elektrik üretecek yeni santrallerle 1 milyon 200 bin hanenin elektrik ihtiyacı  karşılanacak.

Balıkesir, Çanakkale, Aydın ve Muğla’dan oluşan dört bağlantı bölgesine kurulacak yeni RES’ler için ihale sürecinde son aşamaya gelindi. Her biri 250’şer megavat kapasiteli olacak santraller için toplamda 1 milyar dolar yatırım gerçekleştirileceği bildirildi. Söz konusu RES’ler tamamlandığında 1 milyon 200 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanacak.

Lisans süresi 49 yıl

İkinci Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA RES-2) ihalesi için teklifler için son tarih yarın. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı kaynakları, 4 bağlantı bölgesinde kurulacak ve toplam kurulu gücü bin megavat olan RES’lerin işletmeye girmesiyle yıllık 3,5 milyar kilovatsaat elektrik üretileceğini belirtti. İhaleye, tüzel kişi veya birden fazla tüzel kişi tarafından kurulan iş ortaklıkları ve konsorsiyum olarak da başvurulabilecek.Tarihi daha sonra belirlenecek ve açık eksiltme usulüyle gerçekleştirilecek ihalede, kilovatsaat başına tavan fiyat 5,5 dolar/cent olacak. YEKA RES-2 ihalesi kapsamında kurulacak tesisler için lisans süresi 49 yıl olacak.

Kategori: Enerji