İklim aktivistleri yolları kesti

Londra’da, Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) hareketi, hükümeti iklim kriziyle mücadeleye zorlamak için trafiği engelledi. Eylem 24 saat sürecek.

İngiltere’nin başkenti Londra’da Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) grubuna mensup iklim aktivistleri, hükümeti iklim değişikliğiyle mücadelede daha fazla çaba göstermeye zorlamak için kentin en işlek caddelerini trafiğe kapattı. Göstericiler,  yerel saatle 10.00’da (TSİ 12.00) Oxford Circus, Waterloo Köprüsü, Parlamento Meydanı ve Piccadilly Circus gibi merkezi yerlerde araç geçişini engellemeye başladı.

Geçtiğimiz yıl, iklim krizine karşı hükümetlerin politikalarını etkilemek amacıyla kurulan grubun yaptığı  açıklamada, 24 saat boyunca trafiğin barışçıl bir şekilde engelleneceği belirtildi. Açıklamada ayrıca, gösterinin halk meclisleri, sanat etkinlikleri, sahne gösterileri, konuşmalar, atölye çalışmaları ile yemek ve aile alanlarını içeren “yaratıcı bir direniş festivali” olacağı kaydedildi.

Eylemlerin 5 gün sürebileceği ifade edilen açıklamada, hükümetten ekolojik acil durum ilan etmesini, 2025 yılına kadar sera gazı emisyonlarını sıfıra indirmesini ve iklim değişikliğiyle mücadele kararlarını almak için bir halk meclisi oluşturması istendi. Açıklamada, eylemlerin küresel bir harekete dönmesi temennisi dile getirilirken, polisin şimdiye dek herhangi bir müdahalede bulunmadığı öğrenildi.

Geçen yıl kasım ayında binlerce protestocu, aynı taleplerle Londra merkezindeki 5 köprüyü işgal etmişti. Eylemler sadece Londra’da değil, aralarında Türkiye’nin de olduğu pek çok merkezde eş zamanlı olarak yapıldı.