Bahçeli’den beklenen çıkış: Vicdani huzur için yeni seçim düşünülebilir

İstanbul’daki yerel seçimlere yönelik itirazları değerlendiren Bahçeli, toplum vicdanı huzur bulmayacaksa yeni bir seçim düşünülebileceğini, yasal süre olan 60 günden sonraki ilk Pazar günü yeniden seçime gidilebileceğini söyledi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara’da Meclis Başkanı Mustafa Şentop ile yaptığı görüşme sonrası gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Yanıtlardan çıkan satır başları şöyle:

İtirazlar demokratik hak: Mahalli idareler seçimleri, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminden sonra uygulanan ilk mahalli idareler seçimleridir. Geçmişte kazandığı öneme artı olarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle de uyumlu şekilde çalışabilecek, sistemi sağlam taşıyabilmek açısından önemleri bir kat daha artmıştır.

Bu seçime o açıdan yaklaşılmıştır. Seçimlerden sonra, her seçimde olduğu gibi rakamlar, sayım sırasındaki farklılıklar her siyasi partiye göre itirazlar yapılmaktadır. Bu itirazlar demokratik bir haktır. İtirazları da en kısa zamanda değerlendirmek suretiyle Türkiye’yi normalleştirmekte yarar vardır.

İstanbul’da kargaşa var: Şu anda bazı yerlerde itirazlar cevap bulmakla, mazbatalar alınmakla beraber özellikle Türk siyasi hayatında önemli yeri olan, uluslararası gözlemcilerin yakından takip etmiş olduğu İstanbul’da bir kargaşa yaşanmaktadır. Böyle bir süreç içerisindeyken, karşılıklı istikrarı bozucu davranışlara, seçim sonucunda mazbatayı kim alırsa alsın Türkiye’yi sürüklemek doğru değildir. Bundan dolayı itirazların sonucu alınmalıdır. Karar neyse YSK kararını vermelidir.

Ama bütün bunlara rağmen ortada hala seçimin üzerindeki akılcı yaklaşımlar, Türkiye’yi kaosa, kargaşaya sürükleyecek hatalara yöneliyor ise, Türkiye’yi huzursuzluğa itebilecek bu hatalardan kurtulmanın yolu yine demokrasi içerisinde aranmalıdır.

60 gün sonra seçim yapılabilir: Eğer seçim sonuçları toplum vicdanında huzur bulmayacak bir anlayış içerisinde sonuçlanmışsa, o vicdanı oluşturabilecek yeni bir seçim de düşünülebilir. 60 günden sonraki ilk pazar günü seçim yapılabilir. Bundan gocunmaya gerek yok. Şu an için YSK’ya yapılmış itirazları takip etmeliyiz.

Mansur Yavaş, benim belediye başkanım değil: Mazbata başka beraat etmek başka. Aklanmadan paklanmadan mazbatayı almış bir belediye başkanı olarak görürüz. Ama ‘benim belediye başkanım’ diyemem.