Günün ManşetiTürkiye

Boşaltılan Atatürk Havalimanı’nda işçi kıyımı


Atatürk Havalimanı’nın terminal işletmecisi TAV, yaklaşık 4 bin 500 çalışanının işine son veriyor.

6 Nisan’da ticari uçuşlara kapatılan Atatürk Havalimanı’ndan yeni açılan İstanbul Havalimanı’na taşınma süreci tamamlandı. Atatürk Havalimanı’ndaki çalışanların son durumu da bu sabah netleşti. Terminal işletmecisi TAV, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı bildirimde, yaklaşık 4 bin 500 kişinin işine son verileceğini belirtti. İşten çıkarmalar nedeniyle ödenecek kıdem ve ihbar tazminatlarının toplam tutarı ise açıklamaya göre yaklaşık 204 milyon lira.

2018’in sonlarına doğru TAV İstanbul Terminal İşletmeciliği AŞ şirketinin Atatürk Havalimanı’nda 5 bine yakın çalışanın işten çıkarılmasına yönelik hazırlıklar yapıldığı iddia edilmişti. Fakat TAV yönetimi bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtmişti.

Zararını DHMİ tazmin edecek

Atatürk Havalimanı terminal binaları, otopark ve genel havacılık terminalinin işletme hakkı 3 Temmuz 2005’den başlamak üzere 2 Ocak 2021 yılına kadar toplam 15,5 yıllık süre için TAV İstanbul Terminal İşletmeciliği AŞ’ye aitti. Şirket daha önce yaptığı açıklamasında, İstanbul Havalimanı’nın kira sözleşmesi bitmeden önce açılması durumunda, çakışma döneminde oluşacak kâr kayıplarının DHMİ tarafından tazmin edileceğini duyurmuştu.

Konuya ilişkin TAV tarafından yapılan açıklamada, “Atatürk Havalimanı’nın sözleşme süresinden daha önce ticari uçuşlara kapanması nedeniyle şirketimizin uğrayacağı kâr kayıplarının hesaplanmasına ilişkin DHMİ, şirketimiz ve danışmanlar tarafından yapılan çalışmalar devam etmektedir” denildi ve kâr kayıplarının tazminine ilişkin bilgilendirmenin beklendiği kaydedildi.