DünyaManşet

Endonezya’nın Lombok Adası’nda deprem: 142 ölü

This picture taken on July 29, 2018 shows an Indonesian village security officer examining the debris of houses, after a 6.4 magnitude earthquake struck, in Lombok. - At least 16 people were killed in the earthquake after it struck Lombok early on July 29, while hundreds of buildings were destroyed. (Photo by AULIA AHMAD / AFP) (Photo credit should read AULIA AHMAD/AFP/Getty Images)

Endonezya’nın Lombok Adası dün akşam ikinci kez depremle sarsıldı.

7 büyüklüğündeki depremde en az 142 kişinin hayatını kaybettiği, 200’ü aşkın kişinin yaralandığı bildiriliyor. 900 turist ise ülkeden tahliye edildi.

Amerikan Jeolojik Araştırma Kurumu, depremin merkez üssünün adanın kuzeyi ve yerin 10 kilometre altı olduğunu belirtti.

Depremin ardından 100’ü aşkın artçı deprem kaydedildi.

Sarsıntının ardından tsunami uyarısı yapıldı, ancak uyarı daha sonra geri çekildi.

Sarsıntı Bali Adası’nda da hissedildi.

Deprem nedeniyle en az 3 bin bina hasar gördü. Elektrik kesintileri yaşandı. Yetkililer Lombok’un başlıca kenti Mataram’da çürük malzemelerle inşa edilen çok sayıda binanın da hasar gördüğünü belirtti.

Sahilleri ve yürüyüş parkurlarıyla turistlerin tercih ettiği Lombok’ta geçen hafta meydana gelen depremde 16 kişi hayatını kaybetmişti.

Hasara rağmen her iki adada da havaalanlarının faaliyet gösterdiği bildirildi.

Daha çok Jokowi takma adıyla bilinen Başkan Joko Widodo, depremde hayatını kaybeden kardeşleri için derin üzüntü duyduğunu belirtti.

Hükümet depremde ölenlerin ailelerine 15 milyon rupi (1036 dolar), yaralananlara da 2,5 milyon rupi (172 dolar) ödeyecek.

2016’da Sumatra Adası’nın kuzeydoğusundaki depremde de onlarca kişi ölmüş, 40 bin kişi de evlerinden olmuştu.

Endonezya Pasifik Okyanusu’nda “Ateş Çemberi” olarak bilinen devasa bir fay hattının üzerinde bulunuyor.

Yeni Zelanda, Papua Yeni Gine, Endonezya, Filipinler, Japonya ile Kanada, ABD ve tüm Orta ve Güney Amerika’nın batı kıyısından geçen 40 bin kilometrelik bu hatta gerçekleşen depremler tüm dünyadaki sarsıntıların yüzde 90’ından fazlasını oluşturuyor.

Ayrıca 120’den fazla aktif yanardağ ile Endonezya bu konuda dünyada lider konumda.

 

(BBC Türkçe, DW, The Guardian, Yeşil Gazete)

Kategori: Dünya