Cumhurbaşkanı: Kömür enerjisinde kararlıyız, 3. nükleer santral için çalışmalara başladık

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 22. Dünya Petrol Kongresi’nde konuştu. Erdoğan, “Kömür enerjisinde kararlıyız” dedi. Erdoğan, 3. nükleer santral için de çalışmalara başlandığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen 22. Dünya Petrol Kongresi’nde konuştu. Erdoğan, yeni bir nükleer santral için çalışmaların başlatıldığını belirtirken, kömürün yeni nesil teknolojiyle çevreye zarar vermeden enerji üretiminde kullanılacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Ülkemiz jeopolitik konumu gereği önemli bir noktadadır. Enerji üreticileri ile tüketicileri arasında doğal köprü görevi görüyor. Transit bir ülke olarak elimizden geleni yapıyoruz. Siyasi istikrarımız ve ekonomik gelişmişliğimizle hatırı sayılı bir aktör konumundayız. Azerbeycan doğalgazının ülkemize sevkine olanak sağlayan Bakü-Tiflis-Ceylan hattını devreye aldık. Şimdi sırada TANAP hattı var. Hazar ve Ortadoğu bölgesinden ülkemize ve Avrupa’ya gaz taşınacaktır. 2020 yılında devreye girmesini bekliyoruz.

“İlk önceliğimiz güney gaz koridormuzdur”

“Dünyanın en önemli gaz tedarikçiklerinden biri olan Türk Akımı projesidir. Kazan-kazan anlayışıyla Doğu Akdeniz ve Irak başta olmak üzere yeni projeleri değerlendirmeye de hazırız. Enerjide dengeler büyük oranda değişti. Yeni teknolojiler ortaya çıktı. Daha önce ulaşılamayan alanlara ulaşabildik. İlk önceliğimiz güney gaz koridorumuzdur.

“Çin’in ardından ikinci sıradayız”

“Çin, Hindistan, Afrika, Güneydoğu ve Asya ekonomileri enerji kaynaklarını çeşitlendirmeye başladılar. Ekonomik ve güvenli bir şekilde ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri önemlidir.Enerji talep artışında OECD ülkeleri arasında dünyada Çin’in ardından ikinci sıradayız.

“İlk olarak yerli enerji kaynaklarının ekonomiye kazandırılmasını hedefliyoruz. Ulusal enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi, enerji verimliliğinin teşvik edilmesi her zaman önceliğimiz olmuştur. Karadeniz ve Akdeniz önemli noktalardır. Son olarak diğer alanlarda yatırımcıların önünü açacak şeffaf ve öngörülebilir hedef odaklı bir strateji geliştirdik.

“Elektrik enerjisindeki payı yüzde 10 azalttık. Yerli kaynaklardan elektrik üretimi rekor seviyey ulaştı. Yenilenebilir enerji kaynaklarından Avrupa başta olmak üzere birçok ülkeyi geride bıraktık. 100 megawattlık Konya Güneş Terminali projesi bu kararlılığımızın en önemli simgesidir.

“Üçüncü bir nükleer güç santrali üzerinde de çalışıyoruz”

“Nükleer enerji konusunda da hızlandık. Akkuyu ve Sinop terminallerinin devreye girmesiyle enerjimizin yüzde 10’luk kısmını buradan karşılayacağız.

“Üçüncü bir nükleer güç santrali üzerinde de çalışıyoruz. Sanayi, tarım, uydu ve haberleşme gibi alanlarda da çalışacağız.

“Rüzgar enerjisi alanında da benzer bir atılım içindeyiz. Bugün halen dünyanın en fazla kullanılan enerji kaynağı olan kömürü yüksek teknoloji sayesinde çevreye zarar vermeden milletimizin hizmetine sunmakta kararlıyız.

“Yıllık doğalgaz tüketimin en az yüzde 20’sini depolayacak bir sistem kuruyoruz.

“Türkiye’yi enerji üssü haline getirmekte kararlıyız. Geçtiğimiz aylarda denize indirdiğimiz Oruç Reis’in de yüzde 90’nın milli üretim olduğunu belirtmek isterim.”

(T24, Hürriyet)