Guinness Rekorlar kitabına, ‘Dünyanın en fazla kez kapatılan haber sitesi’ başvurusu

Erişim engeline en çok maruz kalan sendika.org, Guinness Rekorlar kitabı’na başvurdu. 49 defa kapatılan site haberciliğe sendika50.org adresinde devam ediyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 4 Temmuz 2017 tarihli kararıyla 49. kez sansürlenen Sendika.Org, en çok erişim engeline maruz kalan ve bu sansür uygulamasını en çok aşan site olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na başvurdu.

Sendika.org haberciliğe sendika50.org adresinde devam ediyor.

16 yıldır habercilik yapan Sendika.org haber sitesi 25 Temmuz’da Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) İdari Tedbir kararıyla erişime engellenmişti.

Sitede yayınlanan haberde “ Anayasa’ya aykırı hileli maddelere dayanan erişim engeli uygulaması karşısında sitenin hukuki başvuruları da yanıtsız bırakıldı” denildi.

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında 17 Ağustos 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) kapatılmıştı. Sansür işlemi bu KHK ile BTK eliyle sürdürüldü.

Önceki rekor da Türkiye’de

Daha önce 48 kez erişime engellenerek bu alandaki rekorun ilk sahibi olan DİHA da ajansın bir bütün olarak kapatılmasının ardından yayın hayatına son verdi.

 

(Bianet)