“Yüzleşme/ Confrontation” belgeselinin ilk gösterimleri 11- 13 Mayıs’ta İstanbul’da

Yönetmen Nejla Demirci’ nin 2013 yılında çekimlerine başladığı “Yüzleşme” belgeseli 400 hastayla yapılan görüşmelerin, 44 yaşında meme kanserine yakalanan Ebru Semra Demirbaş’ ın hikayesiyle örüldüğü bir güçlenme hikayesi.

Filmdeki karakterler, meme kanseri olan kadınlara yalnız olmadıklarını ve yaşamın içinde yeniden var olabileceklerini; geleceğe umutla bakmak için pek çok sebep bulunduğunu anlatıyorlar.

Meme kanserinin neden olduğu zihinsel algı, bedensel algı ve yakın çevre iletişimine odaklanan “Yüzleşme”, Ebru’nun meme kanseri teşhisinin ilk aşamalarıyla başlıyor.

Teşhisi takiben, Ebru’nun meme kanseriyle mücadelesi öncelikle ameliyat ve kemoterapi süreciyle karşımıza geliyor. Uzun hastane koridorları ve tedavinin bitmeyecek gibi gelen döngüsü, Ebru’da şok, şaşkınlık ve nihayetinde direnç yaratıyor.

Hastalığın değişik evreleriyle birlikte Ebru’nun iç dünyasındaki gelgitler, dansla terapi seanslarında kendine yeni bir anlatım buluyor. Ebru, kimi zaman yalnız, kimi zaman hastalığın üstesinden gelmiş destekçileriyle birlikte dans ediyor, kendisine yaklaşıyor, hastalıkla baş etmenin yollarını arıyor.

Tedavisi tamamlandıktan sonra sahalara hızla dönüş yapan, takımını bir üst lige taşıyan futbolcu, antrenör, milli kaleci Nurcan; Hamileyken meme kanseri teşhisi konan, bebeğini kaybetmemek için canla başla çare arayan ve sonuçta sağlıklı bir bebek dünyaya getiren ve üstelik daha lohusa iken deneyimini başka kadınlarla paylaşan Nuray; Heyecanlı, duygusal, ‘kadına ait’ bir hastalığı kabullenmenin çok daha farklı fırtınalarını yaşayan bir erkek Sergun; Mukadder, Emine, Filiz, Cansu, Ayşen…

Hastalığını geride bırakmış olan bu insanlar ve hatta onların yakınları, bu süreçte önemli ve travmatik bir olay olan ‘saç kazıtma’ sırasında, dayanışma duygusuyla bir araya geliyorlar. İkinci kemoterapide buna zorunlu kalan Ebru’yla birlikte saçlarını kazıtarak, bu travmatik deneyimi Ebru için hafifletmeye çalışıyorlar.

“Yüzleşme” bir güçlenme hikayesi… Yaşamları ile bize ilham veren bu insanlar, dansla, doğayla, dayanışmayla hayata tutunuyorlar.  Hastalığın olumsuz sonuçlarının üzerine gitmek yerine yaşamın içinde yeniden var olabilmenin yollarına dair ipuçları veriyorlar.

Belgeseli izlemek isteyenler rezervasyon da yaptırabilirler.

Gösterim günleri ve mekanları ise şöyle:

Akbank Sanat Merkezi / Beyoğlu 11 Mayıs Perşembe Saat: 12:50

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi Gösteri Salonu / Harbiye 13 Mayıs Cumartesi Saat: 11:40

 

Haber: Ercüment Gürçay

(Yeşil Gazete)