DünyaManşet

Londra saldırısını IŞİD üstlendi

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), örgüt ile bağlantılı haber ajansı Amak üzerinden yayımladığı mesaj ile İngiltere Parlamentosu dışında dün düzenlenen ve saldırgan dahil 4 kişinin öldüğü, 40 kişinin de yaralandığı saldırıyı üstlendi.

IŞİD, saldırıyı “askerlerinden” birinin düzenlediğini duyurdu.

Saldırının, ABD liderliğindeki IŞİD karşıtı koalisyonda yer alan ülkelerin vatandaşlarının hedef alınması çağrısı sonrası düzenlendiği belirtildi.

May: Saldırgan İngiltere doğumlu

İngiltere Başbakanı Theresa May de dün Londra’daki saldırıyı düzenleyen kişinin İngiltere doğumlu olduğunu ve birkaç yıl önce iç istihbarat servisi MI5 tarafından “radikalleşme” şüphesiyle izlendiğini söyledi.

Başbakan May Avam Kamarası’nda yaptığı konuşmada, tek başına hareket ettiğini belirttiği saldırganın halen “genel istihbarat resmi içinde bulunmadığını” belirti.

May ayrıca saldırı sonrası 8 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

“Teröristler öfkelerini masum kadın, erkek ve çocuklardan çıkarttı” diyen May, saldırıda yaralananlar arasında 12 İngiliz, Fransız çocuklar, iki Rumen, dört Güney Koreli, bir Alman, bir Polonyalı, bir Çinli, bir Amerikalı ve iki Yunan olduğunu kaydetti.

İkisi ağır üç polisin de yaralandığını bildiren May, saldırıda ölen polis memurunu da “bir kahraman” olarak nitelendirdi.

Londra’da Parlamento binasının dışında düzenlenen saldırıda biri polis biri saldırgan 4 kişi ölmüş, 11 ülkeden 7’si ağır 40 yaralanmıştı.

 

(BBC Türkçe)

Kategori: Dünya