ABD’den, İstanbul’un da aralarında olduğu bazı havalimanlarından kalkan uçaklarda laptop taşıma yasağı

ABD, sekiz ayrı ülkeden yapılan ABD seferlerinde, uçakların kabininde cep telefonundan büyük elektronik cihazların taşınmasını geçici olarak yasakladı.

ABD yönetiminden BBC’ye konuşan bir yetkili, yasağın 10 havaalanından kalkan 9 havayolu şirketini etkileyeceğini belirtti.

ABD basını da yasağın yurt dışında elde edilen istihbarat sonrası gündeme geldiğini yazdı.

Cep telefonlarının dahil olmayacağı belirtilen yasak dizüstü bilgisayar, table, DVD oynatıcı ve elektronik oyun konsollarını kapsayacak.

ABD İç Güvenik Bakanlığı’nın bugün konuyla ilgili açıklama yapması bekleniyor.

AP haber ajansı ise kendilerine konuşan bir ABD’li yetkilinin yasağın şu kentlerde bulunan havalimanlarından kalkan uçakları kapsadığını söylediğini bildirdi:

Kahire (Mısır),

Amman (Ürdün),

Kuveyt (Kuveyt),

Kazablanka (Fas),

Doha (Katar),

Riyad ve Cidde (Suudi Arabistan),

İstanbul (Türkiye),

Abu Dabi ve Dubai (Birleşik Arap Emirlikleri).

Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Yahya Üstün ise yaptığı açıklamada, henüz ABD’den bu konuda resmi bir bilgi gelmediğini söyledi.

Konuyla ilgili olarak gelişmeleri takip ettiklerini belirten Üstün, “Uçuşlarımızdaki güvenlik uygulamaları normal olarak devam ediyor” dedi.

CNN, Ürdün Kraliyet Havayolları şirketinin, Kuzey Amerika’dan ve Kuzey Amerika’ya yapılacak seferlerinde, kabinlerde elektronik cihazların yasaklanacağına dair bir tweet attığını, daha sonra bu tweeti sildiğini duyurdu.

Somali uçağındaki laptop bombası olayı

Kabinde laptop taşınmasına ilişkin yasak geçen yıl Somalili Eş Şebab örgütünün Daallo Havayollarına ait bir uçakta düzenlediği teörür saldırısı ile ilişkili.

2016’da bomba konan Somali uçağı

Şubat 2016’da Abdulahi Abdisalam Borle isimli, Somali pasaportuna sahip bir kişinin kabinde taşıdığı laptop bilgisayara monte edildiği sanılan bir bombanın uçağın kalkışından 15 dakika sonra patlaması sonucunda uçağın yan tarafından bir delik oluşmuş, ancak uçak henüz 3500 mettre yükseklikte olduğundan pilot uçağı indirmeyi başarmıştı.

Teröristin önce Türk Hava Yolları uçağına binmeye çalıştığı ancak uçuşun iptal edilmesi nedeniyle Daallo Havayolları uçağına bindiği sanılıyor. Ancak saldırıyı yapan kişinin uçak indikten sonra ortadan kaybolduğu ve Eş Şebab örgütünün üstlendiği salıdrı hakkındaki sır perdesinin devam ettiği söyleniyor.

Laptop’lara bomba takılabileceği gerekçesiyle alınan güvenlik önlemleri bu tür olaylarla ilişkilendiriliyor.

(BBC, Yeşil Gazete)