Diyarbakır’da ‘hain saldırı’: Ahmed Arif’in büstü parçalandı!

Ahmed Arif’in Diyarbakır’da bulunan büstüne saldırı düzenlendi. Saldırıda, usta şairin büstü yerinden söküldü ve kaidesine zarar verildi.

Büst, 2002 yılında şairin oğlu heykel sanatçısı Filinta Önal tarafından yapılmıştı. Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde Sur dibindeki bir parkta yer alan büstünün kaidesinde “Adiloş Bebenin Ninnisi” şiirinden “Bir ben bileceğim oysa/ Ne afat sevdim/ Bir de ağzı var dili yok/ Diyarbakır Kalesi” dizeleri yer alıyor.
Ahmed Arif büstüne yapılan saldırıya tepki gösteren Uluslararası Yazarlar Birliği PEN, bir açıklama yayımladı.

“Yetkililer müsterih olsun, göreve falan çağırmıyoruz”

Açıklamada “Pes diyoruz artık pes, yetkilileri de müsterih olsunlar, göreve filan çağırmıyoruz!” ifadeleri yer aldı.

PEN’in açıklaması şöyle:

“Şiirimizin asi kalemi Ahmed Arif’in 90. yaşını kutluyoruz. Kutlama hazırlıkları, 1927 doğumlu büyük şairimizin, 2002 Mayıs ayında Diyarbakır Sur’da yaptırılan büstünün tahrip edilmesiyle başladı.15 yıl önce Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği Kültür Edebiyat Festivalinde bir törenle açılan büstün kaidesinde şairin şu dizeleri yer alıyor: “Bir ben bileceğim oysa/ne afat sevdim/bir de ağzı var dili yok/Diyarbekir kalesi”.
Şairin oğlu Heykeltıraş Filinta Önal tarafından yapılan büst, surların hemen dışında, tek kapı ile çift kapının arasındaki yeşil alanda bulunuyordu. Belediye yetkilileri iki hafta önce büstü alıp giderken, ‘onarıp eski yerine yerleştireceğiz’ demişler. Olayı bize Diyarbakır temsilcimiz Şeyhmus Diken bildirdi. Rivayet odur ki kimin yaptığını kimse bilmiyormuş! Şairimizin 90. yaşını kutluyor ve Türkiye PEN olarak pes diyoruz artık pes, başka ne diyeceğimizi bilemiyoruz, yetkilileri de, müsterih olsunlar, göreve filan çağırmıyoruz!”

(Evrensel – Yeşil Gazete)