Kilyos sahilindeki molozların geldiği adres belli oldu: 3. Havalimanı

İstanbul’un Avrupa yakasındaki en önemli halk plajlarından olan Kilyos plajı geçen hafta başında moloz yığınları ile kaplandı. Sahil şeridi boyunca meydana gelen kirliliği neyin yarattığına, bu molozları kimin döktüğüne dair hiçbir resmi bir açıklama yapılmadı. Sahile vuran malzemeler arasında, kapılar, su boruları, moloz yüklü çuvallar da yer aldı. Kirliliğin, 3. havalimanının inşaat sahasından getirilen molozların denize dökülmesi nedeniyle ortaya çıktığı belirlendi.

Sarıyer Belediyesi, ekiplerinin 2 bin poşet ve 10 kamyon atık topladığını ve hala moloz toplamaya devam ettiği Kilyos sahilinden İBB kıyı temizlik ekipleri de 1.450 poşet yaklaşık 10 bin 150 kilogram atık topladığını açıkladı.

Cumhuriyet’ten Pınar Keleş’in haberine göre, Kilyos’ta sahile vuran molozların, İGA yatırımcılarının oluşturduğu ve ettiği küfürle hafızalara kazınan Mehmet Cengiz’in de bulunduğu, Mapa, Limak, Kolin, Kalyon Ortak Girişim Grubu (OGG) tarafından yapılan İstanbul 3. Havalimanı inşaatı nedeniyle yıkılan eski maden ocaklarının içindeki hafriyattan kaynaklandığı ortaya çıktı.

1999 Marmara depreminde İstanbul’da yıkılan binaların hafriyatları şu anda 3. Havalimanı inşaatının sürdüğü Karadeniz kıyısındaki Tayakadın ile Akpınar köyleri arasında kapatılan kömür ocaklarının bulunduğu alana dökülmüştü.

99 depreminde yıkılan evlerin molozları

İnşaat alanına kimselerin giremediği 3. Havalimanı inşaatı hızla yürürken kapatılan kömür ocaklarına dökülen molozlar kamyonlara yüklenerek günlerce denize döküldü. 24 saat mesai yapan kamyonlar, 4 ay boyunca, 99 depreminde yıkılan binalara ait molozları denize attı.


Şubat ayında onlarca hafriyat kamyonunun günlerce, Arnavutköy İstiklal Mahallesi Milli Egemenlik Caddesi’ni kullanarak moloz ve hafriyat döküm sahasına gitmesi mahalleliyi isyan ettirmişti.

Boğazköy İlköğretim Okulu’nun da bulunduğu caddede çocuklarının her dakika arka arkaya geçen hafriyat kamyonlarının altında ezilme tehlikesi içinde bulunduğunu belirten aileler şikayetçi olmuştu. 17 Şubat 2017 Cuma günü DHA, hafriyat kamyonlarına karşı ailelerin bu isyanının haberini geçmişti. Ancak molozların nereye döküldüğü hakkında bir bilgi yoktu.

Denizin yanında Belgrad ormanına dökülen molozlar da geçen hafta İstanbul Büyükşehir Meclisi’nde gündeme getirilmişti.

 

(Cumhuriyet)

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Email this to someonePrint this page