Roland Topor’un “Joko’nun Doğum Günü” oyunu, Yolcu Tiyatro ve Ankara Devlet Tiyatrosu’nda

Yolcu Tiyatro ve Ankara Devlet tiyatrosu, eş zamanlı olarak, 2016/2017 tiyatro sezonunda, Fransız, sürreaist şair, ressam, tiyatro oyun metni yazarı, film senaristi ve yönetmeni Roland Topor (7 Ocak 1938 – 16 Nisan 1997) “Joko’nun Doğum Günü” adlı eserini sahneliyor.

Joko’nun Doğum Günü – Ankara Devlet Tiyatrosu – 2016

“Joko’nun Doğum Günü” Yolcu Tiyatro

Joko’nun Doğum Günü – Yolcu Tiyatro – 2016

Yolcu Tiyatro, yüksek performans gerektiren hareket tasarımı ile Projection Mapping teknolojisini birleştirerek sahnelediği oyunun prömiyerini, Mine G. Kırıkkanat’ın : çevirisi – Selçuk Gölder’nin : hareket tasarımı – Tufan Dağtekin’i : Production Design, Sound Design, Animasyon Post Production ve afiş tasarımı – Alev Topal’ı : ışık tasarımı – Makbule Mercan’ı : giysi tasarımı – Can Badur’ün : sahne İllüstrasyonları – Orhan Cem Çetin ve Saygın Serdaroğlu’nun : oyun fotoğrafları ve Ersin Umut Güler’in rejisi ile 1 Ekim Cumartesi günü saat 20:30’da, Barış Manço Kültür Merkezinde yaptı.

Oyunda : Tolga İskit, Ayşe Tunaboylu, Cenk Dost Verdi, Efe Ünal, Merve Dağlı, Yasemin Ertorun, Burak Üzen, Sercan Dede rol alıyor.

Oyun Hakkında

Sistemin insan bedenini ve aklını kontrol altına alma hırsını, ezen-ezilen ilişkisi üzerinden absürd bir anlatım biçimi ile anlatan oyun, su deposunda işçi olarak çalışan Joko’nun başından geçenleri anlatıyor. İnsanın başkalarını sırtında taşımayı kabul etmesiyle başlayan benliğini kaybetme hikayesini acı çekme ve çektirme ekseninde ortaya koyuyor.

Yolcu Tiyatro – Oyun Takvimi

Roland Topor

12 Ocak Perşembe Saat: 20:30 Ortaköy Afife Jale Sahnesi

21 Ocak Cumartesi Saat: 20:30 Taksim Sahne Pulcherie

28 Ocak Cumartesi Saat: 20:30 Taksim Sahne Pulcherie

2 Şubat Perşembe Saat: 20:30 Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi

4 Şubat Cumartesi Saat:20:30 KOZZY Kültür Merkezi

8 Şubat Çarşamba Saat: 20:00 Maltepe Türkan Saylan K.M.

11 Şubat Cumartesi Saat: 20:30 Ortaköy Afife Jale Sahnesi

17 Şubat Cuma Saat: 20:30 Taksim Sahne Pulcherie

18 Şubat Cumartesi Saat: 20:30 Ortaköy Afife Jale Sahnesi

23 Şubat Perşembe Saat: 20:30 Ortaköy Afife Jale Sahnesi

“Joko’nun Doğum Günü” Ankara Devlet Tiyatrosu

“Joko’nun Doğum Günü”, 2016/2017 tiyatro sezonunda, Yolcu Tiyatro ile eş zamanlı olarak, Mine G. Kırıkkanat’ın : çevirisi – Murat Gülmez’in sahne tasarımı – Çevren Sarayoğlu’nun : giysi tasarımı – Kerem Çetinel’in : ışık tasarımı – Ali Erel’in : müzikleri – Burçak İşmer’in : koreoğrafisi – Erdal Ozan Metin : reji asistanlığı – Mehmet Akay’ın : reji yardımcılığı ve İlham Yazar’ın rejisi Ankara Devlet Tiyatrosu tarından, prömiyerini 7 Aralık Çarşamba günü saat 20:00’da Ankara İrfan Şahinbaş Sahnesi’nde yapılarak sahneleniyor.

Bu sahnelemede : Durukan Ordu, Cevat Duman, Ebru Nil Aydın, Zeynep Ekin Öner Öztürk, Zafer Güllü, Mehmet Akay, Alper Tazebaş, Ulaş Ersoy, Ercan Eker, Alpay Atalan, Murat Kesim, Başak Vural, Arsal Mazmanoğlu, Mehmet Onur Kocabaş, Mihriban Rezzan Seyhan, Koray Alper, Barbaros Efe Türkay rol alıyor.

Ankara Devlet Tiyatrosu – Oyun Takvimi

18 Ocak Çarşamba saat 20:00 İrfan Şahinbaş Sahnesi

19 Ocak Perşembe saat 20:00 İrfan Şahinbaş Sahnesi

21 Ocak Cumartesi saat 15:00 İrfan Şahinbaş Sahnesi

25 Ocak Çarşamba saat 20:00 İrfan Şahinbaş Sahnesi

26 Ocak Perşembe saat 20:00 İrfan Şahinbaş Sahnesi

28 Ocak Cumartesi saat 15:00 İrfan Şahinbaş Sahnesi

Türkiye’de Roland Topor Sahnelemeleri

“Topor Parti”

​Topor Parti – Antalya Devlet Tiyatrosu – 2002

Roland Topor, Türkiye’de, ilk olarak, dramatik örgüsü olmayan ve Topor’un çeşitli yazılarından derlenerek, teatral bir anlatı olarak biçimlenen “Topor Parti” adlı oyun ile 2002/2003 tiyatro sezonunda, Prof. Richard Sodee’nin : uyarlaması – Yves Collet’in : sahne tasarımı – Şirin Dağtekin’in : sahne tasarımı uygulaması ve giysi tasarımı – Ersen Tunççekiç’in : ışık tasarımı – Elif Poyraoğlu’nun : koreografisi – İlhan Ateş’in maskları – Fatih Veli Ölmez’in : doğaçlama müzik ve video performansları – Berrin Arısoy Akhasanoğlu’nun : resji asşstanlığı ve Mehmet Ulusoy’un rejisi ile Antalya Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenmişti. ,

Oyunda : Berrin Arısoy Akhasanoğlu’nun, Reha Özcan, Aylin Arslan, Fatih Veli Ölmez, Aslı Arslan, Cangül Uygur rol almıştı.

“Masanın Altında”

Masanın Altında – Van Devlet Tiyatrosu – 2010

Roland Topor’un, kendi yaşam öyküsünden yola çıkarak yazdığı bir kara mizah örneği olan “Masanın Altında”, çevirmenlik yapan genç bir kadının (Florance Michalon) çalışma masasının altını bir göçmene (Dragomir) kiralamasıyla başlayan ve Topor’un “Göçmenler insanlık düzeyinin altında muamele gördüklerine göre, masanın altında yaşamaları da anormal görülmemelidir” sözü ile tanımladığı oyun, Topor’un metinlerinden, bir uyarlama çalışması olarak sahnelenen “Topor Parti”den sonra, Türkiye’de sahnelenen ilk oyunu olarak 2010/2011 tiyatro sezonunda, Esen Özman’ın : çevirisi – Tolga Çebi’nin : sahne tasarımı – Funda Çebi’nin giysi tasarımı – Kemal Gürgün’ün : ışık tasarımı – Nurhayat Boz’un : reji asistanlığı – Mustafa Çolak’ın : reji yardımcılığı ve Yunus Emre Bozdoğan’ın rejisi ile Van Devlet Tiyatrosu ile İzmir Devlet Tiyatrosu’nun ortak yapımı olarak sahnelendi.

Oyunda, France’yi : Özlem Gür Binici – Dragomir’i : Özgür Öztürk – Raymonde’yi : Gülay Toprak – Gritzka’yı : Mustafa Çolak – Marc’ı : Ali Ulvi Hünkar oynamıştı.

Masanın Altında – Kadıköy Sanat Tiyatrosu – 2011

Oyun daha sonra, 2011/2012 tiyatro sezonunda, Esen Özman’ın : çevirisi ve Mehmet Avdan’ın rejisi ile Kadıköy Sanat Tiyatrosu tarafından sahnelendi.

Oyunda : Salih Usta, Gizem Pilavcı, Serdar Bakioğlu, Fatoş Özyer, Başak Keser, Mehmet Erbil

“Joko’nun Doğum Günü” 2016/2017 tiyatro sezonu boyunca, Yolcu Tiyatro yapımı olarak İstanbul’da, Ortaköy Afife Jale Sahnesi – Taksim Sahne Pulcherie – Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi gibi sahnelerde, Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı olarak, Akara İrfan Şahinbaş Sahnesi’nde tiyatro izleyicileri ile buluşacak.

 

Haber: Murat Akdağ

(Yeşil Gazete)