Cumartesi Anneleri’nin 615. buluşmasında gözaltı

Cumartesi Anneleri, kayıp yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması için 615’inci kez Galatasaray Lisesi önünde bir araya geldi. Üzerine kımızı karanfillerin bırakıldığı “ Failler belli kayıplar nerede” pankartı açılan eylemde, kayıpların fotoğraflarının bulunduğu dövizler taşındı.

Bu haftaki eylemde Şırnak’ın Güçlükonak ilçesinde jandarmalar tarafından gözaltında alınan Abdullah İlhan, Ahmet Kaya, Ali Nas, Neytullah İlhan, Halit Kaya ve Ramazan Oruç anıldı. Basın açıklaması okunduğu esnada polis tarafından eyleme müdahale edildi. Eylem bittikten sonra basın açıklamasını okuyan Maside Ocak, savcılık talimatıyla gözaltına alındı.

12 Ocak 1996’da gerçekleşen Güçlükonak katliamında babası Ahmet Kaya ve amcası Halil Kaya’yı kaybeden Emine Kaya, katliamlara dur denmesi gerektiğini ifade ederek barış istediklerini söyledi. Kaya, bu talebi bütün Cumartesi Anneleri adına dile getirdiğini belirtti.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, her gün büyük acılarla yeni annelerin bu meydanda toplandığını ifade etti. “Türkiye’nin her yeri taziye evine dönüştü” diyen Tanrıkulu, insanların ölüm ve taciz korkusuyla yaşamak zorunda olduğunu belirterek “Ölüm korkusu yaşamayanlar sadece canlı bombalar” dedi. Dün yayımlanan KHK’lerden söz eden Tanrıkulu, bu kararların darbe hukuku olduğunu vurgulayarak, “Ne umudumuzu yitireceğiz ne de korkacağız” dedi

Daha sonra 1995 yılında gözaltına alınarak katledilen Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak ortak basın açıklamasını okudu. Ocak, basın açıklamasında örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla polis müdahalesine uğradı. Önce GBT kontrolü yapılan, kimliğine el konulan Ocak daha sonra savcılık talimatıyla gözaltına alındı. Ocak, Taksim Karakolu’na götürüldü. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve Avukat Gülseren Yoleri’nin de Ocak’ın yanında olduğu belirtildi.

 

(Evrensel)